W biurach podróży tydzień małych przecen

PZOT

„Z końcem marca wygasła większość zniżek dla klientów rezerwujących z dużym wyprzedzeniem, a od majówki dzieli nas kilka tygodni, stąd nieco słabszy ruch w biurach podróży. Mimo to utrzymuje się wyraźny trend wzrostu liczby klientów”

To komentarz, jakim opatrzył wyniki sprzedaży w 14 tygodniu w biurach podróży prezes Polskiego Związku Organizatorów Turystyki Krzysztof Piątek, autor raportu sporządzonego na podstawie danych z popularnego systemu rezerwacyjnego MerlinX*. Pierwszy pełny tydzień kwietnia przyniósł całkiem niezły wynik dynamiki rezerwacji. Ich liczba wzrosła w porównaniu z tym samym okresem zeszłego roku o 19,4 procent, a w podróżach lotniczych nawet o 24,5 procent. Wyjazdy autokarowe miały taką samą sprzedaż jak rok temu, a noclegi (z dojazdem własnym) gorszą o 9,7 procent.

Jak zmieniała się sprzedaż w biurach podróży – ostatnie tygodnie, w porównaniu z tym samym okresem zeszłego roku.

Jaki efekt przyniosły wyniki z minionego tygodnia, jeśli chodzi o skumulowaną nadwyżkę z całej dotychczasowej sprzedaży? Okazuje się, że dotychczas uzbierana „górka” straciła w ostatnim tygodniu 0,2 punktu procentowego (z 26,6 procent spadła do 26,4 procent), a w kategorii wyjazdów lotniczych objawiło się to spadkiem z 30,27 do 30,07 procent.

Najpopularniejsze w zeszłym tygodniu były wyjazdy do: Grecji, Hiszpanii (wyprzedziła nawet Turcję!), Turcja, Egipt (nie udaje mu się wrócić do pierwszej trójki), Bułgaria, Włochy, Albania, Tunezja (straciła siódmą lokatę na rzecz Albanii), Cypr, Chorwacja.

Czy ostatni tydzień promocji w biurach podróży widać też w średnich cenach, jakie płacili klienci? Widać. Był to wyraźnie tydzień obniżek. Z dwudziestu najchętniej kupowanych przez klientów biur kierunków tylko dwa w minionym tygodniu nie potaniały w stosunku do sytuacji tydzień wcześniej.

Nie były to może drastyczne spadki cen, ale stosunkowo wyraźne, wiele utrzymywało się w przedziale od 3 do 5,6 procent. Dwa kierunki jeszcze mocniej traciły wartość – średnia cena za wyjazd na Lanzarote (2544 zł) była niższa o 9,4 procent, do Tirany (2292 zł) o 7,2 procent, a do Bodrum (2246 zł) o 7 procent. Zarazem Szarm el-Szejk (2190 zł) podrożał z tygodnia na tydzień o 8,8 procent, ale warto pamiętać, że tydzień wcześniej jego cena spadła o 13,8 procent. Co ciekawe, tylko jedna średnia cena była mniejsza niż 2000 złotych, chodziło o Monastyr (1953 zł). Nawet zwykle niedrogie kierunki bułgarskie, trzymały cenę ponad to minimum. Za wyjazd do Burgas średnio klient zapłacił 2032 złote, a do Warny – 2145 złotych.

Zmiana średniej ceny wyjazdów – wybrane kierunki, ostatnie tygodnie.

Warto jeszcze zerknąć na ostatnią tablicę z raportu PZOT. Widać na niej, o ile wzrosła sprzedaż imprez turystycznych w odniesieniu do poszczególnych kierunków. Widać tam, że rośnie popularność Grecji – tylko w ostatnim tygodniu zyskała ona 0,5 punktu procentowego – z 8,8 do 9,3 procent ponad zeszły rok o tej porze. Podobnie zyskał Egipt, tyle, że w jego wypadku jest to zmiana z 84,9 na 85,4 procent. Jeszcze większą dynamiką, ale ujemną, charakteryzowała się Bułgaria – jej skumulowany wzrost zjechał z 25 do 14 procent (minus jeden punkt procentowy). Włochy straciły cały punkt procentowy, bo ich ostatni wzrost mierzony był jako 0,6 procent, podczas gdy jeszcze tydzień wcześniej 1,6 procent. Nadal raport nie podaje zmian Turcji i Tunezji.

Źródło wykresów: PZOT

*Raport obejmuje 14. tydzień roku, czyli okres od 2 do 8 kwietnia 2018 roku i dotyczy sprzedaży wyjazdów na sezon zaczynający się 1 listopada 2017 roku, a kończący się 31 października 2018 roku. Polski Związek Organizatorów Turystyki przygotował go na podstawie informacji z systemu rezerwacyjnego MerlinX, przez który przechodzi prawdopodobnie ponad połowa sprzedaży wyjazdów organizowanych przez polskie biura podróży.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Wielkopolska ROT wydała poradnik antykryzysowy

Czterdziestostronicowy informator Wielkopolskiej Organizacji Turystycznej „Recepta dla turystyki” ma pomóc przedsiębiorcom turystycznym podnieść się ...

Booking.com sprzedaje już rejsy

Booking.com znów poszerza ofertę. Poza zakwaterowaniem, przelotami, wynajmem samochodów i rezerwacją transferów z i ...

Wyspy Kanaryjskie spodziewają się turystów dopiero jesienią

Rząd Wysp Kanaryjskich nie przewiduje, by turyści z zagranicy zaczęli przyjeżdżać przed październikiem czy ...

Duet Skisun przekonuje do siebie agentów turystycznych

– Ski to ja, a sun to Krzysztof – tak żartobliwie przedstawiała swoje biuro ...

Transavia połączy Kraków z Eindhoven

Holenderskie tanie linie lotnicze Transavia otworzą w następnym sezonie zimowym nowe połączenie pomiędzy Krakowem ...

W Wielkiej Brytanii ubywa licencjonowanych biur podróży

1261 licencji, będących brytyjskim odpowiednikiem polskich gwarancji dla organizatorów turystyki, wygasło we wrześniu. 176 ...