Polacy chętnie rezerwują wakacje. Co trzeci planuje urlop w Turcji

Fot. Filip Frydrykiewicz

Turcja, Grecja, Egipt – to trzy najpopularniejsze kraje, w których Polacy chcą wypocząć w wakacje. Jak i przed pandemią wybierają wysokiej jakości hotele z wyżywieniem all inclusive. Nowością jest wysoka pozycja Polski na liście rezerwowanych kierunków.

Największa sieć agencyjna w Polsce, Wakacje.pl, podsumowała pierwsze miesiące sprzedaży wyjazdów wakacyjnych. Jak pisze w komunikacie, mimo że w biurach podróży trwa już ona od kilku miesięcy, to początek roku dał nowy impuls zainteresowaniu klientów. Z tygodnia na tydzień przybywa rezerwacji zarówno na majówkę, jak i na szczyt sezonu letniego.

Agent podsumował te dotyczące okresu od 1 kwietnia do 31 października, wziął pod uwagę wszystkie transakcje dokonane online i w salonach*.

Zdecydowanie największa liczba rezerwacji, bo 30,7 procent, obejmuje wypoczynek w Turcji. Najpopularniejsza w ostatnich latach Grecja znalazła się na drugim miejscu z 20,4-procentowym udziałem. W pierwszej dziesiątce najczęściej wybieranych kierunków znalazły się jeszcze Egipt (14,6 procent), Tunezja (7,7 procent), Hiszpania (4,7 procent), Bułgaria (4,1 procent), Polska (3,5 procent), Chorwacja (2,3 procent), Cypr (2 procent) i Albania (1,4 procent).

Źródło: Wakacje.pl

Widać więc, że trzy kierunki kumulują lwią część zainteresowania polskich klientów, w sumie prawie 66 procent. Jak dodają w komentarzu Wakacje.pl, „ostatnie dni pokazują jednak, że Egipt ma szansę zmniejszyć ten [do Turcji i Grecji] dystans”.

Popyt na wyjazdy zagraniczne wraca – mówi cytowana w komunikacie Klaudyna Fudala, menedżer do spraw public relations w Wakacje.pl. – Dobra wiadomość jest taka, że mimo pandemii nadal możemy podróżować tam, dokąd podróżowaliśmy w poprzednich latach i wypoczywać w podobny sposób – czy to w dużych obiektach z kompleksami basenów i all inclusive, w mniejszych kurortach, czy aktywnie, zwiedzając. Popularne turystycznie kierunki, takie jak Turcja czy Grecja, już poprzedniego lata spełniły oczekiwania podróżnych – zarówno jeśli chodzi o możliwość spokojnego wypoczynku, jak i wprowadzone zasady sanitarne – i to, w połączeniu z dostępnością najpopularniejszych hoteli w ofercie biur podróży czy cenami porównywalnymi do ubiegłych lat sprawia, że w tym roku te miejsca też cieszą się dużym zainteresowaniem.

Najdroższy kierunek najpopularniejszy

Agent podaje też średnie ceny rezerwacji (nie cenę na jedną osobę). Najtaniej w tej kategorii wypadają wczasy w Polsce – średnio klienci Wakacje.pl wydali na nie 2693 złotych. Z zagranicznych kierunków niską ceną wyróżnia się Chorwacja ze stawką 4638 złotych. Trzeba jednak pamiętać, że w sprzedanych ofertach chorwackich duży udział mają same noclegi. Polacy najczęściej (ponad połowa, jak podaje agent) sami organizują sobie dojazd do tego kraju.

Jeśli chodzi o kierunki typowe dla turystyki zorganizowanej, najczęściej czarterowej to z kolei przodują w niskich cenach Albania za 5511 złotych i Bułgaria za 5674 złotych. Poniżej siedmiu tysięcy złotych plasuje się jeszcze Tunezja za 6523 złote. Pozostałe średnie rezerwacje to wzrastająco: Egipt za 7339 złotych, Hiszpania za 7546 złotych, Cypr za 7526 złotych, Grecja za 7615 złotych i Turcja za 7945 złotych.

Okazuje się, że najpopularniejszy kierunek jest też najdroższym. Albo że po prostu turyści w tym właśnie kraju planują wakacje w najlepszych, cztero- i pięciogwiazdkowych hotelach, z wyżywieniem all inclusive i aquaparkami.

Źródło: Wakacje.pl

„Kwoty te obejmują zarówno wyjazdy na majówkę i w okresie wakacji szkolnych, gdy ceny wyjazdów są najwyższe, jak i wczasy przed sezonem (kwiecień-czerwiec) oraz na początku kalendarzowej jesieni” – czytamy.

Najwięcej rezerwacji mamy właśnie na wakacje szkolne, ale Polacy kupują również wycieczki na przykład na majówkę. Z tygodnia na tydzień to zainteresowanie rośnie, choć nie jest tak duże, jak przed pandemią. Z jednej strony widzimy, że Polacy są spragnieni wyjazdów, a z drugiej – że starania biur podróży, by oferta była dostosowana do obecnych realiów i potrzeb klientów, przynoszą efekty. Mowa tu nie tylko o dostępności produktowej, ale przede wszystkim o możliwości nawet kilkukrotnej zmiany rezerwacji czy pakietach ubezpieczeń rozszerzonych o ochronę na wypadek zachorowania na COVID-19. To daje większą elastyczność w planowaniu wakacji i większe poczucie bezpieczeństwa – wyjaśnia Fudala.

Źródło: Wakacje.pl

Wakacje z wypasem

Epidemia koronawirusa nie wpłynęła na zmianę standardu urlopów Polaków – ceny wakacji utrzymują się na poziomie z poprzednich sezonów. Nadal mogą i chcą wypoczywać, jak wcześniej – w większości rezerwują cztero- i pięciogwiazdkowe hotele z all inclusive.

Jeśli chodzi o rodzaj wyżywienia, przede wszystkim rezerwują właśnie all inclusive (70 proc.), a nawet ultra all inclusive (11 proc.).

Co dziesiąty klient Wakacje.pl stawia na nocleg z opcją HB (śniadania i obiadokolacje), zaledwie co 30. rezerwuje hotel z samym śniadaniem.

Popularność takich kierunków jak Turcja i Egipt znajduje też odzwierciedlenie w standardzie wybieranych hoteli. Aż trzy czwarte podróżnych planuje spędzić wakacje w hotelu z czterema lub pięcioma gwiazdkami (odpowiednio 37 proc. i 38 proc.). 19 procent rezerwacji dotyczy obiektów o standardzie trzech lub trzech i pół gwiazdki.

Samolotem, ale czasem samochodem

Niewykluczone, ale na pewno nie będzie to zupełne odwrócenie trwającego od lat trendu. Aż 92 procent klientów Wakacje.pl na urlop poleci samolotem. 5 procent rezerwacji obejmuje dojazd własny, a 2,7 procent to wycieczki autokarowe.

Dokąd wybierają się turyści, którzy decydują się na własny transport? Poza oczywistym kierunkiem jakim jest w tym wypadku Polska (58 proc.), najczęściej chodzi o Chorwację (21 proc.) i Bułgarię (11 proc.), czyli kraje, które już w ubiegłym roku cieszyły się dużą popularnością ze względu na stosunkowo szybkie otwarcie dla ruchu turystycznego i dostępność obiektów noclegowych w biurach podróży, które od minionego sezonu sukcesywnie zwiększają ofertę wakacji z dojazdem własnym – komentuje agent.

Wakacje w Polsce – gdzie i za ile?

Mimo że nadal dla zdecydowanej większości turystów to zagraniczne wczasy są synonimem wakacyjnego wypoczynku, coraz częściej stawiamy też na urlop w kraju. W zestawieniu Wakacje.pl Polska znajduje się na siódmym miejscu wśród najczęściej wybieranych kierunków z oferty lato 2021.

Średnio na wakacje w Polsce planujemy przeznaczyć 2693 złotych – najwięcej na wypoczynek nad Bałtykiem (3058 zł), o 830 złotych mniej (średnio 2228 złotych) – na wczasy w górach.

Zdecydowanie najpopularniejszym regionem jest Pomorze Zachodnie z takimi miejscowościami jak Kołobrzeg, Międzyzdroje i Świnoujście. To wybór ponad 60 procent osób, które zarezerwowały wypoczynek w kraju. Na kolejnych miejscach plasuje się Małopolska.

Majówka 2021 też w Turcji

Polacy już rezerwują wyjazdy na przełomie kwietnia i maja. Podobnie jak w przypadku całego sezonu lato 2021, wśród najczęściej wybieranych kierunków na majówkę dominuje Turcja (38 proc. rezerwacji). Drugi jest Egipt, a trzecia Grecja.

Zdecydowana większość Polaków (91 proc.) na zagraniczny urlop poleci samolotem i spędzi go w hotelu o standardzie pięciu (50 proc.) lub czterech (33 proc.) gwiazdek. Jeśli chodzi o rodzaj wyżywienia, najczęściej wybierane jest all inclusive (77 proc.), 16 proc. urlopowiczów zdecydowało się na opcję ze śniadaniami i obiadokolacjami.

Średnio na majówkowy wyjazd klienci agenta przeznaczyli 5880 złotych. Połowa wczasowiczów (53 proc.) spędzi ten czas z partnerem, co piąty zabierze ze sobą dzieci (13 proc. z jednym dzieckiem; 7 procent z dwójką dzieci).

*Wakacje.pl dysponują ofertą wszystkich największych biur podróży w Polsce, oprócz jednego – TUI Poland, które sprzedaje najwięcej wyjazdów wypoczynkowych. To oznacza, że wyniki tego agenta mogą nie być reprezentatywne w każdym aspekcie dla całego rynku.  

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Przedsiębiorcy turystyczni: Tarcza 6.0 to nie tarcza, tylko tarczunia

Zdaniem Północnej Izby Gospodarczej rządowa pomoc dla firm, które dotknął koronakryzys, jest iluzoryczna. Tarcza ...

Filmowe nominacje do Oscarów pomagają hotelarzom

Według danych serwisu pośredniczącego w wyszukiwaniu noclegów Hotels.com, głośne filmy przyciągają turystów w miejsca, ...

Żołnierze NATO poznają Mazury jako turyści

Zwiedzili już Wilczy Szaniec w Gierłoży i Twierdzę Boyen w Giżycku. Podziwiają mazurskie lasy ...

Niemcy nie chcą wypoczywać z Brytyjczykami

Na wakacjach Skandynawowie dogadują się z Brytyjczykami i z Niemcami, podobnie Holendrzy z mieszkańcami ...

Wisła – dwaj mężczyźni wypadli z wyciągu

Dwóch mężczyzn spadło z dużej wysokości z wyciągu krzesełkowego w ośrodku narciarskim Soszów w ...

Lotnisko w Salonikach będzie czynne wcześniej

Nie tylko lotnisko w Atenach, jak wcześniej zapowiadał premier Grecji, będzie czynne dla ruchu ...