Polacy chętnie rezerwują wakacje. Co trzeci planuje urlop w Turcji

Turcja, Grecja, Egipt – to trzy najpopularniejsze kraje, w których Polacy chcą wypocząć w wakacje. Jak i przed pandemią wybierają wysokiej jakości hotele z wyżywieniem all inclusive. Nowością jest wysoka pozycja Polski na liście rezerwowanych kierunków.

Publikacja: 19.02.2021 10:32

Polacy chętnie rezerwują wakacje. Co trzeci planuje urlop w Turcji

Foto: Fot. Filip Frydrykiewicz

Największa sieć agencyjna w Polsce, Wakacje.pl, podsumowała pierwsze miesiące sprzedaży wyjazdów wakacyjnych. Jak pisze w komunikacie, mimo że w biurach podróży trwa już ona od kilku miesięcy, to początek roku dał nowy impuls zainteresowaniu klientów. Z tygodnia na tydzień przybywa rezerwacji zarówno na majówkę, jak i na szczyt sezonu letniego.

Agent podsumował te dotyczące okresu od 1 kwietnia do 31 października, wziął pod uwagę wszystkie transakcje dokonane online i w salonach*.

Zdecydowanie największa liczba rezerwacji, bo 30,7 procent, obejmuje wypoczynek w Turcji. Najpopularniejsza w ostatnich latach Grecja znalazła się na drugim miejscu z 20,4-procentowym udziałem. W pierwszej dziesiątce najczęściej wybieranych kierunków znalazły się jeszcze Egipt (14,6 procent), Tunezja (7,7 procent), Hiszpania (4,7 procent), Bułgaria (4,1 procent), Polska (3,5 procent), Chorwacja (2,3 procent), Cypr (2 procent) i Albania (1,4 procent).

""

Źródło: Wakacje.pl

Foto: turystyka.rp.pl

Widać więc, że trzy kierunki kumulują lwią część zainteresowania polskich klientów, w sumie prawie 66 procent. Jak dodają w komentarzu Wakacje.pl, „ostatnie dni pokazują jednak, że Egipt ma szansę zmniejszyć ten [do Turcji i Grecji] dystans”.

Popyt na wyjazdy zagraniczne wraca – mówi cytowana w komunikacie Klaudyna Fudala, menedżer do spraw public relations w Wakacje.pl. – Dobra wiadomość jest taka, że mimo pandemii nadal możemy podróżować tam, dokąd podróżowaliśmy w poprzednich latach i wypoczywać w podobny sposób – czy to w dużych obiektach z kompleksami basenów i all inclusive, w mniejszych kurortach, czy aktywnie, zwiedzając. Popularne turystycznie kierunki, takie jak Turcja czy Grecja, już poprzedniego lata spełniły oczekiwania podróżnych – zarówno jeśli chodzi o możliwość spokojnego wypoczynku, jak i wprowadzone zasady sanitarne – i to, w połączeniu z dostępnością najpopularniejszych hoteli w ofercie biur podróży czy cenami porównywalnymi do ubiegłych lat sprawia, że w tym roku te miejsca też cieszą się dużym zainteresowaniem.

Najdroższy kierunek najpopularniejszy

Agent podaje też średnie ceny rezerwacji (nie cenę na jedną osobę). Najtaniej w tej kategorii wypadają wczasy w Polsce – średnio klienci Wakacje.pl wydali na nie 2693 złotych. Z zagranicznych kierunków niską ceną wyróżnia się Chorwacja ze stawką 4638 złotych. Trzeba jednak pamiętać, że w sprzedanych ofertach chorwackich duży udział mają same noclegi. Polacy najczęściej (ponad połowa, jak podaje agent) sami organizują sobie dojazd do tego kraju.

Jeśli chodzi o kierunki typowe dla turystyki zorganizowanej, najczęściej czarterowej to z kolei przodują w niskich cenach Albania za 5511 złotych i Bułgaria za 5674 złotych. Poniżej siedmiu tysięcy złotych plasuje się jeszcze Tunezja za 6523 złote. Pozostałe średnie rezerwacje to wzrastająco: Egipt za 7339 złotych, Hiszpania za 7546 złotych, Cypr za 7526 złotych, Grecja za 7615 złotych i Turcja za 7945 złotych.

Okazuje się, że najpopularniejszy kierunek jest też najdroższym. Albo że po prostu turyści w tym właśnie kraju planują wakacje w najlepszych, cztero- i pięciogwiazdkowych hotelach, z wyżywieniem all inclusive i aquaparkami.

""

Źródło: Wakacje.pl

Foto: turystyka.rp.pl

„Kwoty te obejmują zarówno wyjazdy na majówkę i w okresie wakacji szkolnych, gdy ceny wyjazdów są najwyższe, jak i wczasy przed sezonem (kwiecień-czerwiec) oraz na początku kalendarzowej jesieni” – czytamy.

Najwięcej rezerwacji mamy właśnie na wakacje szkolne, ale Polacy kupują również wycieczki na przykład na majówkę. Z tygodnia na tydzień to zainteresowanie rośnie, choć nie jest tak duże, jak przed pandemią. Z jednej strony widzimy, że Polacy są spragnieni wyjazdów, a z drugiej – że starania biur podróży, by oferta była dostosowana do obecnych realiów i potrzeb klientów, przynoszą efekty. Mowa tu nie tylko o dostępności produktowej, ale przede wszystkim o możliwości nawet kilkukrotnej zmiany rezerwacji czy pakietach ubezpieczeń rozszerzonych o ochronę na wypadek zachorowania na COVID-19. To daje większą elastyczność w planowaniu wakacji i większe poczucie bezpieczeństwa – wyjaśnia Fudala.

""

Źródło: Wakacje.pl

Foto: turystyka.rp.pl

Wakacje z wypasem

Epidemia koronawirusa nie wpłynęła na zmianę standardu urlopów Polaków – ceny wakacji utrzymują się na poziomie z poprzednich sezonów. Nadal mogą i chcą wypoczywać, jak wcześniej – w większości rezerwują cztero- i pięciogwiazdkowe hotele z all inclusive.

Jeśli chodzi o rodzaj wyżywienia, przede wszystkim rezerwują właśnie all inclusive (70 proc.), a nawet ultra all inclusive (11 proc.).

Co dziesiąty klient Wakacje.pl stawia na nocleg z opcją HB (śniadania i obiadokolacje), zaledwie co 30. rezerwuje hotel z samym śniadaniem.

Popularność takich kierunków jak Turcja i Egipt znajduje też odzwierciedlenie w standardzie wybieranych hoteli. Aż trzy czwarte podróżnych planuje spędzić wakacje w hotelu z czterema lub pięcioma gwiazdkami (odpowiednio 37 proc. i 38 proc.). 19 procent rezerwacji dotyczy obiektów o standardzie trzech lub trzech i pół gwiazdki.

Samolotem, ale czasem samochodem

Niewykluczone, ale na pewno nie będzie to zupełne odwrócenie trwającego od lat trendu. Aż 92 procent klientów Wakacje.pl na urlop poleci samolotem. 5 procent rezerwacji obejmuje dojazd własny, a 2,7 procent to wycieczki autokarowe.

Dokąd wybierają się turyści, którzy decydują się na własny transport? Poza oczywistym kierunkiem jakim jest w tym wypadku Polska (58 proc.), najczęściej chodzi o Chorwację (21 proc.) i Bułgarię (11 proc.), czyli kraje, które już w ubiegłym roku cieszyły się dużą popularnością ze względu na stosunkowo szybkie otwarcie dla ruchu turystycznego i dostępność obiektów noclegowych w biurach podróży, które od minionego sezonu sukcesywnie zwiększają ofertę wakacji z dojazdem własnym – komentuje agent.

Wakacje w Polsce – gdzie i za ile?

Mimo że nadal dla zdecydowanej większości turystów to zagraniczne wczasy są synonimem wakacyjnego wypoczynku, coraz częściej stawiamy też na urlop w kraju. W zestawieniu Wakacje.pl Polska znajduje się na siódmym miejscu wśród najczęściej wybieranych kierunków z oferty lato 2021.

Średnio na wakacje w Polsce planujemy przeznaczyć 2693 złotych – najwięcej na wypoczynek nad Bałtykiem (3058 zł), o 830 złotych mniej (średnio 2228 złotych) – na wczasy w górach.

Zdecydowanie najpopularniejszym regionem jest Pomorze Zachodnie z takimi miejscowościami jak Kołobrzeg, Międzyzdroje i Świnoujście. To wybór ponad 60 procent osób, które zarezerwowały wypoczynek w kraju. Na kolejnych miejscach plasuje się Małopolska.

Majówka 2021 też w Turcji

Polacy już rezerwują wyjazdy na przełomie kwietnia i maja. Podobnie jak w przypadku całego sezonu lato 2021, wśród najczęściej wybieranych kierunków na majówkę dominuje Turcja (38 proc. rezerwacji). Drugi jest Egipt, a trzecia Grecja.

Zdecydowana większość Polaków (91 proc.) na zagraniczny urlop poleci samolotem i spędzi go w hotelu o standardzie pięciu (50 proc.) lub czterech (33 proc.) gwiazdek. Jeśli chodzi o rodzaj wyżywienia, najczęściej wybierane jest all inclusive (77 proc.), 16 proc. urlopowiczów zdecydowało się na opcję ze śniadaniami i obiadokolacjami.

Średnio na majówkowy wyjazd klienci agenta przeznaczyli 5880 złotych. Połowa wczasowiczów (53 proc.) spędzi ten czas z partnerem, co piąty zabierze ze sobą dzieci (13 proc. z jednym dzieckiem; 7 procent z dwójką dzieci).

*Wakacje.pl dysponują ofertą wszystkich największych biur podróży w Polsce, oprócz jednego – TUI Poland, które sprzedaje najwięcej wyjazdów wypoczynkowych. To oznacza, że wyniki tego agenta mogą nie być reprezentatywne w każdym aspekcie dla całego rynku.  

Największa sieć agencyjna w Polsce, Wakacje.pl, podsumowała pierwsze miesiące sprzedaży wyjazdów wakacyjnych. Jak pisze w komunikacie, mimo że w biurach podróży trwa już ona od kilku miesięcy, to początek roku dał nowy impuls zainteresowaniu klientów. Z tygodnia na tydzień przybywa rezerwacji zarówno na majówkę, jak i na szczyt sezonu letniego.

Agent podsumował te dotyczące okresu od 1 kwietnia do 31 października, wziął pod uwagę wszystkie transakcje dokonane online i w salonach*.

Pozostało 93% artykułu
Zanim Wyjedziesz
Wielkie Muzeum Egipskie otwarte. Na razie na próbę
Biura Podróży
Polska spółka TUI rozwija biznes turystyczny w Czechach. „Podwoimy liczbę klientów”
Biura Podróży
W polskiej turystyce startuje nowa marka. "Prosta, krótka, dobrze się kojarząca”
Biura Podróży
Seria wakacyjnych obniżek przerwana. Pierwszy raz od 11 tygodni jest drożej
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Biura Podróży
Itaka zachęca: Dzięki nam „Langkawi Best Wey”, czyli "Langkawi naprawdę najlepsze"