Mimo coraz większej dostępności szczepionek z koronawirusem będziemy żyli jeszcze wiele lat – uważa niemiecka organizacja branży turystycznej DRV i przedstawia plan restartowania turystyki po przerwie spowodowanej lockdownem.
Deutscher ReiseVerband (DRV, odpowiednik Polskiej Izby Turystyki) przedstawił plan, który pozwoli na bezpieczne przywrócenie podróży zagranicznych. Opiera się on na założeniu, że mimo coraz większej dostępności szczepionek na covid-19, koronawirus nie opuści ludzi jeszcze wiele lat.
– W centrum analiz polityków powinny być działania umożliwiające znoszenie w odpowiedzialny sposób ograniczeń w podróżowaniu i pozwalające na stopniowe przywracanie wyjazdów zagranicznych – mówi prezes DRV Norbert Fiebig, cytowany w komunikacie prasowym. Jak dodaje, jest to ważne nie tylko dla branży turystycznej, ale i dla całej gospodarki Niemiec.
CZYTAJ TEŻ: Branża turystyczna u ministra. „Potrzebujemy planu odmrażania”
Według DRV po pierwsze należy systematycznie badać ludzi na obecność koronawirusa. Przy wjeździe do Niemiec procedura powinna być maksymalnie prosta – pasażerowie mogliby się badać od razu na lotniskach. Z kolei podróżujący własnymi samochodami i pociągami byliby testowani przesiewowo.
Kolejna kwestia to rozróżnianie stanu zagrożenia w poszczególnych krajach – o ile obowiązujący system jest sensowny, o tyle powinno się odrębnie traktować wakacyjne wyspy (sytuacja epidemiczna często jest lepsza na wyspach niż na lądzie stałym, nie można więc „karać” ich, stosując wobec nich zasad, jak dla całego kraju).
Po trzecie kwarantannę należy zastąpić testami. Osoby przyjeżdżające z regionów o dużej dynamice rozprzestrzeniania się koronawirusa (z wyjątkiem uznanych za bardzo ryzykowne, oraz tych, w których występują nowe mutacje) powinny przy wjeździe przedstawiać negatywny wynik badania na covid-19. Nie da się natomiast kontrolować, czy podróżni poddają się samoizolacji, a próby realizacji tego postanowienia zbytnio obciążają urzędy ds. zdrowia.
Jako czwarty punkt DRV proponuje wprowadzenie szybkich testów, do przeprowadzenia których nie potrzebny jest wykwalifikowany personel medyczny. Można je wykorzystywać na przykład w szkołach i domach opieki, co odciążyłoby laboratoria.
Po piąte należy przestrzegać zasad bezpieczeństwa. Chodzi o obowiązek noszenia maseczek i utrzymywania dystansu społecznego. Do wprowadzenia odpowiednich protokołów zobowiązały się linie lotnicze, a zarówno władze jak i sami przedsiębiorcy powinni karać za ich nieprzestrzeganie.
Jako szósty punkt DRV wymienia elastyczne warunki zmiany i odstąpienia od rezerwacji. To pozwoli dopasować plany wyjazdowe do sytuacji. Organizacja podkreśla, że uczestnicy wycieczek zorganizowanych przez biura podróży są chronieni szczególnie.
Siódmy punkt planu odnosi się do odbudowy zaufania. Politycy powinni jasno wskazywać, że przy przestrzeganiu zasad sanitarnych podróżowanie jest bezpieczne. Ostatnio nawet Instytut Roberta Kocha podkreślał znaczenie protokołów sanitarnych działających w turystyce.
Po ósme powinien być stworzony międzynarodowy certyfikat, który byłby wydawany osobom już zaszczepionym. Certyfikat miałby formę elektroniczną.
WARTO TEŻ: Grecja: Zaszczepionych i przetestowanych przyjmiemy bez warunków
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.