Pierwsze duże bankructwo w holenderskiej turystyce

Fot. www.d-reizen.nl

Sieć agencji turystycznych z Holandii D-Reizen zbankrutowała. Należało do niej 230 salonów sprzedaży, firma zatrudniała 1,1 tysiąca pracowników. Powodem upadłości było zadłużenie wobec TUI Nederland.

Sąd z Haarlemu w Holandii ogłosił bankructwo sieci agencji turystycznych D-Reizen. To pierwsza tak poważna upadłość w branży turystycznej w tym kraju – oceniła organizacja holenderskiej branży turystycznej ANVR. Szacuje ona, że bankructwem zagrożone jest co trzecie biuro turystyczne w kraju.

Sieć D-Reizen powstała w 1965 roku, należało do niej 230 salonów sprzedaży w całym kraju, firma zatrudniała  1,1 tysiąca pracowników. Jak wynika z informacji na jej stronie internetowej, w tym czasie obsłużyła ponad 4 miliony klientów. Przedsiębiorstwo już od wielu miesięcy borykało się z problemami finansowymi, pandemia wywołana przez koronawirusa praktycznie pozbawiła ją dochodów. Dziennik „Algemeen Dagblad” podał, że bezpośrednim powodem bankructwa były roszczenia TUI Nederland, których D-Reizen nie był w stanie spłacić. W siedzibie firmy wyłączone są telefony, nie działa skrzynka e-mailowa.

CZYTAJ TEŻ: Niemiecki touroperator zbankrutował przez koronawirusa

Jak podaje niemiecka firma Statista, w styczniu 2020 roku do D-Reizen należało około 213 salonów sprzedaży, co stawiało firmę na pierwszym miejscu w zestawieniu największych sieci turystycznych. Na drugim znajdował się TUI Nederland ze 181 biurami, na trzecim VakatineXperts ze 139. Pod względem obrotów największy był jednak TUI (ponad 2 miliardy euro), na drugiej pozycji znalazł się BCD NV, właściciel marek Travix, CheapTickets, Vliegwinkel i Budget Air (około 1,53 miliarda euro), na trzecim D-rt Groep, do którego należy D-Reizen i VakantieXperts z przychodami rzędu 651 milionów euro.

Przez pewien czas D-rt Groep należała do niemieckiego przedsiębiorstwa Raiffeisen Touristik Group. W grudniu firmy doszły do porozumienia, na mocy którego ta pierwsza wróciła w holenderskie ręce. Przejęli ją prezes D-rt Groep Jan Henne De Dijn i Marije Haeck, do której należy think-tank BeBr.

ZOBACZ TAKŻE: Upadło niemieckie biuro podróży, specjalista od Azji

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Skrzydlaty kolos wylądował w Warszawie

Airbus A380, największy pasażerski samolot na świecie, przyleciał dziś do Warszawy z Dubaju. W ...

Polacy nadal mocni w Portugalii

20,6 miliona turystów odwiedziło Portugalię w 2017 roku. Polacy utrzymują się w grupie najważniejszych ...

Świętokrzyskie uruchamia sprzedaż lokalnej turystyki

Regionalna Organizacja Turystyczna Województwa Świętokrzyskiego udostępnia firmom turystycznym stronę internetową swietokrzyskie.travel, poprzez którą będą ...

Prezes Net Holiday: Z rodzinami nam po drodze

Do naszych hoteli, których większość mamy na wyłączność, przekonuje się coraz więcej rodzin. To ...

Jedenaście firm kupiło francuskiego Thomasa Cooka

Nieco ponad milion euro wyłożyli inwestorzy na 149 salonów sprzedaży Thomasa Cooka we Francji. ...

Prezes LOT-u daje podwyżki

Od 5 do 12 procent wzrosną zarobki pilotów zatrudnionych na etatach w Locie. Najlepiej ...