Touroperatorzy mogą zatrzymać overtourism

Bloomberg

– Nigdy nie chcę usłyszeć od nikogo z branży, że overtourism to nie jego problem – mówi szef amerykańskiego biura podróży Trafalgar, które zachęca do podróżowania poza sezonem, w tym celu zmienia nawet strategię cenową

Coraz więcej ludzi uskarża się na zbyt dużą liczbę turystów odwiedzających ich miasta i regiony. Choć bowiem goście zostawiają niemało pieniędzy, są też powodem spadku jakości życia mieszkańców. Najczęstsze problemy to rosnące ceny wynajmu lokali i usług, tłumy i korki na ulicach. Gavin Tollman, prezes touroperatora Trafalgar, przestrzega, żeby przedsiębiorcy nie myśleli, że zawsze będą prowadzić działalność w sposób, w jaki robili to do tej pory.

Czytaj też: „Airbnb: Overtourism? To nie nasza sprawka”.

– Nigdy nie chcę usłyszeć od nikogo z branży turystycznej mówiącego, że overtourism (termin oznaczający nadmierną liczbę turystów – red.) to nie jego problem. Touroperator nie ma prawa powiedzieć, że jego klienci stanowią jedynie 5 procent odwiedzających Barcelonę. Nie wolno nam stosować takiej wymówki – twierdzi, cytowany przez portal Skift.

Biuro już dwa lata temu zmieniło strategię kształtowania cen, podnosząc je w szczycie sezonu bardziej niż zazwyczaj i jednocześnie proponując korzystniejsze wyjazdy poza głównym okresem wakacyjnym. Ta polityka się sprawdza, liczba klientów podróżujących z biurem w mniej popularnych terminach rośnie szybciej niż w pozostałych częściach roku.

Oczywiście klienci zawsze mogli wyjechać taniej poza wakacyjnym szczytem, różnica polega na tym, że Trafalgar zaczął wykorzystywać kształtowanie cen jako narzędzie do sterowania ruchem turystycznym. Biuro, podobnie jak inni amerykańscy touroperatorzy, podkreśla, że podróże poza sezonem pozwalają odkryć odwiedzane miejsca w bardziej autentyczny sposób.

Inne amerykańskie biuro, Globus, stawia na wyjazdy do mniej znanych miejsc w popularnych krajach. W początkach tego roku pojawiły się w jego ofercie „Nieodkryte Włochy”, a we wrześniu „Nieodkryta Wielka Brytania”. W pierwszym wypadku chodzi o wycieczki do Apulii i Bari, w drugim – do Exeter i na wyspę Wight.

Firma także mocno przecenia podróże poza sezonem, na przykład siedmiodniowy objazd po Irlandii Północnej kosztuje od 699 dolarów, a ośmiodniowy po Indiach od 599 dolarów.

Interpid Travel ogłosił natomiast „listę niepopularnych kierunków” na 2019 rok, na której znalazły się wycieczki do mniej odwiedzanych krajów i regionów w Azji. Firma reklamuje na przykład Sumatrę jako nowe Borneo, a Bucharę w Uzbekistanie jako nowy Angkor Wat w Kambodży.

Na ciekawy pomysł wpadł też włoski touroperator City Wonders, który specjalizuje się w organizowaniu wycieczek po 10 popularnych miastach europejskich takich jak Londyn, Paryż, Barcelona czy Rzym. Firma pokazuje klientom znane zabytki przed ich otwarciem lub po zamknięciu, dzięki czemu mogą zwiedzać je bez tłumów. W tym roku z jej usług skorzystało ponad milion turystów.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

LOT: Czwarte połączenie Szczecin – Warszawa

Nowe, poranne, połączenie między Szczecinem a Warszawą uruchomi w maju LOT Nowe połączenie z ...

W bibliotekach aplikacji roi się od propozycji wirtualnego zwiedzania. Biuro VR Ascape podaje, że od stycznia liczba pobrań tych apek wzrosła dwukrotnie. Firma Sygic oferuje ponad 5 tysięcy podróży

Turysta przyszłości zwiedza w goglach na kanapie

Podróżowanie w czasach pandemii jest możliwe, z pomocą przychodzą bowiem nowe technologie. Popyt na ...

Dar Młodzieży ruszy w rejs promujący Polskę

Rejs pod biało-czerwoną banderą uświetni setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości i upowszechni na ...

Rada Turystyki: Gdzie jest program pomocy dla turystyki?

Rząd zapowiedział specjalne programy pomocy dla przedsiębiorców turystycznych. Tymczasem w Sejmie ruguje się z ...

Ryanair połączy Szczecin z Edynburgiem

Dwa razy w tygodniu samoloty Ryanaira będą latać ze Szczecina do Edynburga. Start w ...

Prezydent podpisał „180 dni” i vouchery dla klientów biur podróży

Termin na zwrot pieniędzy klientom biur podróży, którzy wpłacili zaliczki na imprezy turystyczne, wydłużony ...