Betlej: Ceny wakacji znowu w górę

AFP

TUI, Ryanair i Wizz Air – trzy duże firmy, które przewiozły ponad 1,6 miliona turystów na wakacje w zeszłym roku – podnoszą ceny letnich podróży. Czyżby przewidywały poprawę popytu? – pyta ekspert

Wyraźne podniesienie cen wycieczek w biurze podróży TUI Poland i cen biletów w tanich liniach lotniczych to niewątpliwie jedno z najciekawszych zjawisk ostatnich dwóch tygodni – taką informacją zaczyna swój cotygodniowy przegląd wydarzeń w turystyce wyjazdowej prezes Instytutu Badań Rynku Turystycznego Traveldata Andrzej Betlej.

Wzrost cen lotniczych imprez turystycznych wyniósł w biurze TUI Poland ponad 210 złotych, a przelotów na kierunkach turystycznych – 165 złotych. Relatywnie rzecz biorąc znacznie większa podwyżka nastąpiła jednak w tym drugim wypadku, dało to bowiem 21 procent średniej ceny, podczas gdy u touroperatora wyniosła niecałe 7 procent.

Należy pamiętać, że tych korekt dokonały podmioty reprezentujące razem około 40 procent rynku i obsługujące ponad 1,6 miliona turystów polskiej lotniczej turystyki wyjazdowej – wyjaśnia ekspert.

Skąd ta zmiana? Zdaniem autora prawdopodobnie tanie linie zweryfikowały swoją prognozę popytu na wycieczki na początek sierpnia (tego okresu dotyczy badanie cen, jakie przeprowadziła Traveldata) i doszły do wniosku, że będzie on większy niż dotychczas sądziły. „Niewykluczone, że podobne przyczyny mogły również zdecydować o dość wyraźnej zmianie polityki cenowej w TUI Poland”.

Być może te podwyżki wiążą się z tym, że sprzedaż wycieczek (i przelotów) jest lepsza niż się niektórym wydaje. A przypomina nieco tę z roku 2016, dlatego Traveldata przygotowała wykres przebiegu skumulowanej sprzedaży lotniczych imprez turystycznych w sezonach 2015/2016 i w sezonie 2018/2019, na tle przybliżonej bieżącej dynamiki sprzedaży – podaje Betlej.

Na wykresie widać spadek dynamiki sprzedaży skumulowanej w obecnym sezonie począwszy od okresu około świątecznego, ale jest on znacznie mniej dynamiczny niż trzy sezony temu – wyjaśnia autor. Ciekawe, czy obecne znaczące podwyżki cen w wymienionych podmiotach mają jakiś związek z korektą dotychczasowej wizji przebiegu dynamiki popytu na wycieczki, czy są jednak dziełem przypadku lub ewentualnie wpływu jakiś innych czynników – pisze Betlej.

Wakacje w Maroku dużo droższe

W ciągu ostatniego tygodnia średnia cena wycieczek z wylotami między 5 z 11 sierpnia wzrosła o 22 złote, (w tygodniach poprzednich ceny wzrosły o 68 i spadły o 7 złotych wcześniej wzrosły o 48, 14, 3 i 7 złotych). Największe zniżki odnotowano w wypadku wakacji na Majorce i w Portugalii – o 24 złote, a także na Rodos – o 19 złotych.

Najwięcej wzrosły koszty wypoczynku w Maroku – o 165 złotych, na półwyspie Chalcydyckim – o 119 i i na Cyprze – o 115 złotych.

Zmiany średnich cen w ostatnim tygodniu obrazuje mapa, a ich przebieg w tym sezonie na najważniejszych kierunkach przedstawiony jest na wykresie poniżej.

Skala i tempo wzrostu średnich cen w ostatnim czasie dość istotnie przyspieszyły. Od początku października zeszłego roku średnia cena wycieczek wzrosła już o 225 złotych, w tym w ostatnich dwóch tygodniach o 90 złotych.

W minionym tygodniu w wyraźnie większym stopniu niż średnia dla wszystkich kierunków (czyli od 22 złotych) podniosły się ceny wyjazdów do Grecji (41 zł) i na Wyspy kanaryjskie (35 zł), w zbliżonej skali do średniej poszły w górę ceny wycieczek do Bułgarii – o 15 złotych, a stosunkowo niewiele zmieniły się średnie ceny wyjazdów do Turcji i Egiptu – odpowiednio wzrosły o 3 i spadły o 5 złotych.

Jeśli z kolei porównać średnią cenę z ostatniego tygodnia z tą sprzed roku, okaże się, że ta pierwsza była większa o 30 złotych (poprzednio ceny były niższe o 13, 31 złotych i wyższe o 10 złotych).

Przy tym – wylicza Betlej – cena paliwa lotniczego była w minionym tygodniu o 3,7 procent większa niż przed rokiem, a złoty o ponad 6 procent słabszy. Łączny wpływ obu tych czynników powodował, że koszty touroperatorów były większe 115 – 125 złotych w odniesieniu do jednej wycieczki.

Utrzymują się wyraźnie wyższe średnie ceny wycieczek do Egiptu (o 283 zł) i Turcji (o 175 złotych). W stosunkowo niedużym stopniu spadły ceny wycieczek do Grecji (o 10 zł) i do Bułgarii (o 7 zł). A jeśli chodzi o spadki to konsekwentnie na pierwszym miejscu pozostają Wyspy Kanaryjskie (średnio o 132 złote), choć warto zauważyć, że od trzech tygodni cena tego kierunku się poprawia – opisuje Betlej.

Z mniej masowych kierunków największe zwyżki średnich cen w ujęciu rocznym odnotowano w Tunezji i Maroku – o 155 i 138 złotych. W umiarkowanym stopniu – o 35 złotych – podniosły się ceny w Portugalii, a spadły na Cyprze i na Malcie – o 51 i 69 złotych, największą przecenę odnotowano natomiast w Albanii – o 243 złote. Skala obniżki cen na Cyprze uległa dużemu zmniejszeniu w stosunku do wcześniejszych tygodni w wyniku znacznego podniesienia cen na tym kierunku przez biuro Exim Tours.

Rainbow za TUI

W porównaniu ofert biur podroży – pisze dalej prezes Traveldaty – największą zniżkę średniej ceny w porównaniu z ubiegłym sezonem wśród dużych i średnich organizatorów wykazała tym razem oferta Rainbow, która była mniej kosztowna o około 90 złotych, z tym że średnia zniżka cen w grupie hoteli, które były obecne również w poprzednim sezonie była mniejsza i wyniosła około 65 złotych.

Pierwszy raz w tym sezonie pozycję lidera spadków średnich cen w ujęciu rocznym opuściło biuro TUI Poland, którego oferta była mniej kosztowna o około 15 złotych, z tym że zniżka cen w grupie hoteli, które były sprzedawane również w poprzednim sezonie była większa i wyniosła około 75 złotych. Sytuacja odwrotna niż w biurze Rainbow może świadczyć o tendencji do uzupełnienia oferty tego biura przez hotele z nieco wyższej półki – wskazuje Betlej.

Pozostali organizatorzy proponowali wyższe średnie ceny niż w tym samym okresie poprzedniego sezonu w granicach od około 15 złotych (Coral Travel) do 300 złotych.

W liczbie najniższych cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w wypadku 24 kierunków i trzech kategorii hoteli, pierwsze miejsce utrzymał – choć z minimalną przewagą – TUI Poland z liczbą 30 ofert (poprzednio 37), przed Itaką z liczbą 28 ofert (poprzednio 26), Rainbowem z liczbą 25 ofert (poprzednio 17), Coralem Travel – 18 ofert i Eximem Tours – 17 ofert.

W tej nieco zmienionej sytuacji przewagę w hotelach trzygwiazdkowych miała oferta Rainbowa, w hotelach czterogwiazdkowych TUI Poland, a w hotelach pięciogwiazdkowych Itaka i Rainbow.

Najtańsze wycieczki do Egiptu oferował Coral Travel (8 ofert). Do Grecji najtaniej można było kupić wyjazd w Itace (11) i Rainbow (11). Na Wyspy Kanaryjskie najniższe ceny dawały TUI Poland (9) i Rainbow (7). Do Turcji tanie oferty proponowały Coral Travel (6), Itaka (3) i TUI Poland (3). W wypadku Tunezji najwięcej atrakcyjnych podrózy miał Exim Tours (6), a do Bułgarii TUI Poland (3) i Exim Tours (2).

W porównaniu z okresem sprzed roku Itaka wzmocniła swoją pozycję w Grecji, TUI Poland w Grecji i w Bułgarii, Rainbow w Grecji i na Wyspach Kanaryjskich, Coral Travel w Turcji i Tunezji Kontynentalnej, a Exim Tours w Tunezji i Bułgarii.

W tabeli pokazano biura, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach oferowały klientom imprezy turystyczne. Dwunastego zestawienia dotyczącego lata 2019 pierwszy raz nie otwierało biuro TUI. Po wyraźnych podwyżkach cen wycieczek, które w ostatnich dwóch tygodniach wyniosły 210 złotych, czyli znacznie powyżej średniej rynkowej, biuro przesunęło się na trzecią pozycję. Liderem zostało biuro Coral Travel. Na drugie miejsce wysunął się Grecos, któremu pomogła w tym względzie około 25-złotowa obniżka średniej. Uwagę zwraca coraz lepsza pozycja Rainbowa, zwłaszcza w zakresie odchylenia od rynkowej średniej, która jest skutkiem wyraźnej (o ponad 80 złotych) ostatniej obniżki średniej ceny w ofercie tego biura.

Tanie linie coraz mniej tanie

W Ryanairze ceny lotów na Wyspy Kanaryjskie rosły ostatnio szybko i w rezultacie prawie zrównały się z cenami sprzed roku, na co wskazuje zanikające pole w kolorze zielonym – wyjaśnia autor opracowania.

Na pozostałych kierunkach przekroczyły znacznie średni poziom cen ubiegłorocznych, co obrazuje pojawienie się pierwszy raz w tym sezonie czerwonego pola i to od razu o istotnych rozmiarach. W relacji z poprzednim sezonem ponownie w największym stopniu wzrosły ceny przelotów do Portugalii – o 385 złotych. Zwyżkowały też ceny biletów na rejsy do Bułgarii – o 205 złotych. A w mniejszej skali do Hiszpanii (poza Wyspami Kanaryjskimi), Grecji i Włoch – średnio o 115, 98 i 35 złotych.

W Wizz Airze – ciągnie dalej Betlej – dla kierunków kanaryjskich, reprezentowanych obecnie jedynie przez dwa loty tygodniowo na Teneryfę z Katowic i niedawno wprowadzony do rozkładu rejs na Fuerteventurę (brak możliwości porównania cen rok do roku), obserwujemy niezmienioną sytuację w porównaniu do tej sprzed dwóch tygodni, gdyż ceny bieżące i sprzed roku pozostały takie same.

Utrzymywanie się bardzo wysokich cen sierpniowych wylotów na Teneryfę może potrwać jeszcze jakiś czas. Ponieważ jednak obecne ceny są znacznie oderwane od kosztów (np. paliwa) i dużo większe niż u konkurencji (np. z Krakowa), to uprawniony wydaje się wniosek, że mogą ulec znacznemu obniżeniu.

Średnia cena wyjazdów do pozostałych miejsc turystycznych pozostaje poniżej średniej z tego samego okresu przed rokiem, choć zbliża się już do tego poziomu, co obrazuje malejące zielone pole.

W relacji z poprzednim sezonem w największym stopniu spadły rok do roku ceny przelotów do Bułgarii – o 240 złotych, a w niewiele mniejszym stopniu do Grecji i do Włoch – o 233 i 176 złotych. Wzrosły natomiast i to znacząco średnie ceny biletów do do Hiszpanii – o 388 złotych i do Portugalii – o 170 złotych.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

430 głosów za tarczą dla turystyki. Ale bez touroperatorów

W błyskawicznym tempie Sejm przyjął dzisiaj ustawę zwaną tarczą antykryzysową dla turystyki. Rano projekt ...

Chińczycy mają największy kryty stok

80 tysięcy metrów kwadratowych zajmuje największy na świecie kryty stok narciarski. Z obiektu, który ...

Na najmie krótkoterminowym można sporo zarobić, ale można też stracić. Biznes jest ryzykowny

Apartamenty na doby – żniwa już nie takie?

Czynsze za lokale wynajmowane na doby w wielu miejscach lecą na łeb na szyję. ...

Chińczycy kupili Thomasa Cooka za… 11 milionów funtów

Chiński fundusz Fosun odkupił od likwidatora brytyjskiej spółki Thomas Cook prawa do nazwy upadłego ...

Hotelarze z Balearów szukają pomocy po upadku Cooka

Hotelarze proszą rząd Balearów o pomoc w pozyskiwaniu przewoźników i touroperatorów, którzy mogliby przejąć ...

Prezes Thomasa Cooka kupuje akcje

50 tysięcy funtów wydał Peter Fankhauser, prezes Thomasa Cooka, na akcje koncernu, na czele ...