Rekompensata za odwołany lot tylko od organizatora

Filip Frydrykiewicz

Klienci podróżujący w ramach wycieczki zorganizowanej odszkodowanie za odwołany lot dostaną tylko od touroperatora – orzekł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu zdecydował, że turyści, którzy wykupili cały pakiet turystyczny, w wypadku odwołanego lotu mogą domagać się rekompensaty tylko od touroperatora. Linia lotnicza jest w tym wypadku zwolniona z obowiązku wypłaty odszkodowania, dotyczy to również sytuacji, kiedy organizator ogłosi niewypłacalność. Państwa członkowskie muszą same o to zadbać, żeby biura miały zabezpieczenie na wypadek niewypłacalności.

Przed TSUE toczyła się sprawa turystów z Holandii. Skarżący kupili u touroperatora wyjazd zorganizowany na Korfu. Na kilka dni przed wylotem rejs został odwołany z powodu małego zainteresowania. Kilka dni później biuro splajtowało i nie oddało klientom pieniędzy, oni sami wystąpili o odszkodowanie do Aegean Airlines.

Trybunał oddalił żądanie, tłumacząc, że pasażerowie, którym przysługuje zwrot pieniędzy z zabezpieczeń organizatora, nie mają podstaw by domagać się ich także od przewoźnika. Zdaniem sędziów podróżni nie mogą nie dostać zwrotu pieniędzy z zabezpieczenia organizatora, bo firma musi je mieć, by móc prowadzić działalność. Jeśli go nie ma, klient może zaskarżyć państwo i żądać od niego wypłaty odszkodowania.

Zobacz też: „Linie lotnicze odpowiedzą za błędy innych przewoźników”.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Polski turystyczny bon wyborczy

To bon wyborczy, nie rozwiązujący problemów branży turystycznej i dzielący Polaków – grzmiała w ...

Sisi wygrywa wybory prezydenckie w Egipcie

Tak jak przewidywano, wstępne wyniki pierwszej tury wyborów wskazują na dużą przewagę obecnie urzędującego ...

Szwajcaria: Dla Polaków mamy zniżki

Szwajcarzy proponują polskim touroperatorom lato na łonie przyrody, niedługie podróże pociągiem i poznawanie tajników ...

Emirates otwierają połączenie do Kambodży

Od 1 lipca Emirates zacznie latać z Dubaju do Phnom Penh. Przewoźnik ogłosił tę ...

Agenci kontra Rainbow – poróżnił ich bon Lidla

Agenci turystyczni skupieni w OSAT wzywają biuro podróży Rainbow do wytłumaczenia się z tolerowania ...

Prezes Kraków Airport: w tym roku obsłużymy 8 milionów pasażerów

Zakładamy, że w 2019 roku obsłużymy około 8 milionów pasażerów, a za dwie dekady, ...