Bohaterem minionego tygodnia w biurach podróży była Grecja. Mimo pewnego zastoju udało jej się kolejny raz zwiększyć udział w sprzedanych wycieczkach bez obniżania cen
Jak podaje raport Polskiego Związku Organizatorów Turystyki z 20. tygodnia tego roku (14-20 maja)*, w minionym tygodniu ruch w biurach podróży wzrósł w porównaniu z tym samym okresem poprzedniego roku o 13,8 procent. Wzrost sprzedaży wycieczek samolotowych był większy od tej średniej i wyniósł 18,6 procent, a autokarowych o 6,4 procent. Działo się to kosztem podróży „z dojazdem własnym”, których z kolei klienci zarezerwowali o 34,4 procent mniej niż przed rokiem.
Jak zmieniała się sprzedaż w biurach podróży – ostatnie tygodnie, w porównaniu z tym samym okresem zeszłego roku.
Warto dodać, że 90 procent wszystkich kupionych ofert obejmowało wyjazdów lotniczych.
Lista najpopularniejszych krajów utrwaliła się już kilka tygodni temu i wyglądała w ostatnim tygodniu następująco: Grecja, Turcja, Hiszpania, Egipt, Bułgaria, Włochy, Albania, Cypr, Tunezja i Chorwacja.
Ale nie wszystkim szło tak samo. Niewątpliwie bohaterką tygodnia była kolejny raz Grecja, której udziały wzrosły już ponad 25 procent – z 24,8 procent tydzień wcześniej do 25,1 procent. Według statystyk PZOT wzrost sprzedaży nad zeszłym rokiem wynosił w wypadku tego kraju już 13,6 procent (12,9 procent tydzień wcześniej). Wprawdzie większość krajów ma większe wzrosty, ale im z tygodnia na tydzień maleją (można powiedzieć obrazowo, że się spłaszczają), a Grecji odwrotnie.
Zwraca uwagę, że wśród popularnych lotnisk i miejscowości, do których zamierzają lecieć klienci biur podróży, pojawił się trzeci, obok Antalyi (1 miejsce) i Bodrum (11) port lotniczy w Turcji – Gazipasa pod Alanyą (17). Na pierwszych dziesięć najpopularniejszych kierunków aż sześć to kierunki greckie: Heraklion (2), Korfu (3), Zakintos (4), Rodos (6), Kos (8) i Chania (9). W pierwszej dwudziestce zabrakło tym razem Tunezji, która w skumulowanych wynikach zajmuje miejsce 9.
Wobec chwilowego zastoju w sprzedaży, nie dziwi, że ceny raczej spadały w ostatnim tygodniu w porównaniu do tygodnia poprzedniego. Sporej przecenie uległy kierunki egipskie. Marsa Alam o 12,2 procent, Hurghada o 5,7 procent, a Szarm el-Szejk o 4,9 procent. Podobnie hurtowo taniały hiszpańskie wyspy: Gran Canaria – minus 9,5 procent, Majorka – minus 8,2 procent, Teneryfa – minus 4,5 procent.
Średnie ceny dwóch kierunków spadły poniżej symbolicznej granicy 2000 złotych. Za wypoczynek w Hurghadzie było to 1898 złotych, a za urlop w Marsa Alam – 1951 złotych. Tradycyjnie najtańsze oferty wyjazdów do Bułgarii tym razem utrzymały się powyżej tej granicy i to sporo: Burgas uzyskało średnią cenę 2106 złotych, a Warna 2116 złotych.
Zmiana średniej ceny wyjazdów – wybrane kierunki, ostatnie tygodnie.
Mimo wzrostu sprzedaży w ujęciu tydzień do tygodnia, skumulowana nadwyżka uzyskana wcześniej przez branżę, nadal topniała. Ogólna jej suma zmalała z 25,8 procent do 25,3 procent, a w wypadku imprez lotniczych z 29,48 procent do 29,08 procent. Nadal pozostaje więc wysoka, a wobec bliskiego szczytu sprzedaży, który zwykle przypada na okres od połowy czerwca do połowy sierpnia, jest nadzieja, że się utrzyma, a być może jeszcze wzrośnie.
Źródło wykresów: PZOT
*Raport obejmuje 20. tydzień roku, czyli okres od 14 do 20 maja 2018 roku i dotyczy sprzedaży wyjazdów na sezon zaczynający się 1 listopada 2017 roku, a kończący się 31 października 2018 roku. Polski Związek Organizatorów Turystyki przygotował go na podstawie informacji z systemu rezerwacyjnego MerlinX, przez który przechodzi prawdopodobnie ponad połowa sprzedaży wyjazdów organizowanych przez polskie biura podróży.
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.