W biurach podróży Egipt najtańszy

PZOT

Bohaterem minionego tygodnia w biurach podróży była Grecja. Mimo pewnego zastoju udało jej się kolejny raz zwiększyć udział w sprzedanych wycieczkach bez obniżania cen

Jak podaje raport Polskiego Związku Organizatorów Turystyki z 20. tygodnia tego roku (14-20 maja)*, w minionym tygodniu ruch w biurach podróży wzrósł w porównaniu z tym samym okresem poprzedniego roku o 13,8 procent. Wzrost sprzedaży wycieczek samolotowych był większy od tej średniej i wyniósł 18,6 procent, a autokarowych o 6,4 procent. Działo się to kosztem podróży „z dojazdem własnym”, których z kolei klienci zarezerwowali o 34,4 procent mniej niż przed rokiem.

Jak zmieniała się sprzedaż w biurach podróży – ostatnie tygodnie, w porównaniu z tym samym okresem zeszłego roku.

Warto dodać, że 90 procent wszystkich kupionych ofert obejmowało wyjazdów lotniczych.

Lista najpopularniejszych krajów utrwaliła się już kilka tygodni temu i wyglądała w ostatnim tygodniu następująco: Grecja, Turcja, Hiszpania, Egipt, Bułgaria, Włochy, Albania, Cypr, Tunezja i Chorwacja.

Ale nie wszystkim szło tak samo. Niewątpliwie bohaterką tygodnia była kolejny raz Grecja, której udziały wzrosły już ponad 25 procent – z 24,8 procent tydzień wcześniej do 25,1 procent. Według statystyk PZOT wzrost sprzedaży nad zeszłym rokiem wynosił w wypadku tego kraju już 13,6 procent (12,9 procent tydzień wcześniej). Wprawdzie większość krajów ma większe wzrosty, ale im z tygodnia na tydzień maleją (można powiedzieć obrazowo, że się spłaszczają), a Grecji odwrotnie.

Zwraca uwagę, że wśród popularnych lotnisk i miejscowości, do których zamierzają lecieć klienci biur podróży, pojawił się trzeci, obok Antalyi (1 miejsce) i Bodrum (11) port lotniczy w Turcji – Gazipasa pod Alanyą (17). Na pierwszych dziesięć najpopularniejszych kierunków aż sześć to kierunki greckie: Heraklion (2), Korfu (3), Zakintos (4), Rodos (6), Kos (8) i Chania (9). W pierwszej dwudziestce zabrakło tym razem Tunezji, która w skumulowanych wynikach zajmuje miejsce 9.

Wobec chwilowego zastoju w sprzedaży, nie dziwi, że ceny raczej spadały w ostatnim tygodniu w porównaniu do tygodnia poprzedniego. Sporej przecenie uległy kierunki egipskie. Marsa Alam o 12,2 procent, Hurghada o 5,7 procent, a Szarm el-Szejk o 4,9 procent. Podobnie hurtowo taniały hiszpańskie wyspy: Gran Canaria – minus 9,5 procent, Majorka – minus 8,2 procent, Teneryfa – minus 4,5 procent.

Średnie ceny dwóch kierunków spadły poniżej symbolicznej granicy 2000 złotych. Za wypoczynek w Hurghadzie było to 1898 złotych, a za urlop w Marsa Alam – 1951 złotych. Tradycyjnie najtańsze oferty wyjazdów do Bułgarii tym razem utrzymały się powyżej tej granicy i to sporo: Burgas uzyskało średnią cenę 2106 złotych, a Warna 2116 złotych.

Zmiana średniej ceny wyjazdów – wybrane kierunki, ostatnie tygodnie.

Mimo wzrostu sprzedaży w ujęciu tydzień do tygodnia, skumulowana nadwyżka uzyskana wcześniej przez branżę, nadal topniała. Ogólna jej suma zmalała z 25,8 procent do 25,3 procent, a w wypadku imprez lotniczych z 29,48 procent do 29,08 procent. Nadal pozostaje więc wysoka, a wobec bliskiego szczytu sprzedaży, który zwykle przypada na okres od połowy czerwca do połowy sierpnia, jest nadzieja, że się utrzyma, a być może jeszcze wzrośnie.

Źródło wykresów: PZOT

*Raport obejmuje 20. tydzień roku, czyli okres od 14 do 20 maja 2018 roku i dotyczy sprzedaży wyjazdów na sezon zaczynający się 1 listopada 2017 roku, a kończący się 31 października 2018 roku. Polski Związek Organizatorów Turystyki przygotował go na podstawie informacji z systemu rezerwacyjnego MerlinX, przez który przechodzi prawdopodobnie ponad połowa sprzedaży wyjazdów organizowanych przez polskie biura podróży.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Chińczycy wzywają do bojkotu Marriotta

Amerykańska sieć hoteli ma problemy w Chinach. W należącym do Marriotta programie lojalnościowym znalazła ...

Członek zarządu OLT Express: Wierzyłem w Amber Gold

Marcin P. na pytanie, czy ma świadomość, ile pieniędzy potrzeba, by zbudować rynek dla ...

Rainbow: Mamy trzydzieści gorących hoteli

W lipcu rusza na Zakintos pięciogwiazdkowy hotel należącej do biura podróży Rainbow marki White ...

POT: Studenci Erasmusa pomogą w promocji Polski

POT rozpoczyna konkurs „Discover Poland with your mates – Erasmus” dla obcokrajowców studiujących w ...

Trójmiasto – te atrakcje musisz zobaczyć!

Działające jak jeden organizm 3 nadmorskie miasta oferują wspólnie całą masę atrakcji i stanowią ...

Lato 2017 – wakacje od Białorusi do Dominikany

Plaże Dominikany, równiny Mazowsza, podziemia Śląska, radioaktywne pustkowia Czernobyla, węgierskie uzdrowiska, a na dodatek ...