W biurach podróży Egipt najtańszy

PZOT

Bohaterem minionego tygodnia w biurach podróży była Grecja. Mimo pewnego zastoju udało jej się kolejny raz zwiększyć udział w sprzedanych wycieczkach bez obniżania cen

Jak podaje raport Polskiego Związku Organizatorów Turystyki z 20. tygodnia tego roku (14-20 maja)*, w minionym tygodniu ruch w biurach podróży wzrósł w porównaniu z tym samym okresem poprzedniego roku o 13,8 procent. Wzrost sprzedaży wycieczek samolotowych był większy od tej średniej i wyniósł 18,6 procent, a autokarowych o 6,4 procent. Działo się to kosztem podróży „z dojazdem własnym”, których z kolei klienci zarezerwowali o 34,4 procent mniej niż przed rokiem.

Jak zmieniała się sprzedaż w biurach podróży – ostatnie tygodnie, w porównaniu z tym samym okresem zeszłego roku.

Warto dodać, że 90 procent wszystkich kupionych ofert obejmowało wyjazdów lotniczych.

Lista najpopularniejszych krajów utrwaliła się już kilka tygodni temu i wyglądała w ostatnim tygodniu następująco: Grecja, Turcja, Hiszpania, Egipt, Bułgaria, Włochy, Albania, Cypr, Tunezja i Chorwacja.

Ale nie wszystkim szło tak samo. Niewątpliwie bohaterką tygodnia była kolejny raz Grecja, której udziały wzrosły już ponad 25 procent – z 24,8 procent tydzień wcześniej do 25,1 procent. Według statystyk PZOT wzrost sprzedaży nad zeszłym rokiem wynosił w wypadku tego kraju już 13,6 procent (12,9 procent tydzień wcześniej). Wprawdzie większość krajów ma większe wzrosty, ale im z tygodnia na tydzień maleją (można powiedzieć obrazowo, że się spłaszczają), a Grecji odwrotnie.

Zwraca uwagę, że wśród popularnych lotnisk i miejscowości, do których zamierzają lecieć klienci biur podróży, pojawił się trzeci, obok Antalyi (1 miejsce) i Bodrum (11) port lotniczy w Turcji – Gazipasa pod Alanyą (17). Na pierwszych dziesięć najpopularniejszych kierunków aż sześć to kierunki greckie: Heraklion (2), Korfu (3), Zakintos (4), Rodos (6), Kos (8) i Chania (9). W pierwszej dwudziestce zabrakło tym razem Tunezji, która w skumulowanych wynikach zajmuje miejsce 9.

Wobec chwilowego zastoju w sprzedaży, nie dziwi, że ceny raczej spadały w ostatnim tygodniu w porównaniu do tygodnia poprzedniego. Sporej przecenie uległy kierunki egipskie. Marsa Alam o 12,2 procent, Hurghada o 5,7 procent, a Szarm el-Szejk o 4,9 procent. Podobnie hurtowo taniały hiszpańskie wyspy: Gran Canaria – minus 9,5 procent, Majorka – minus 8,2 procent, Teneryfa – minus 4,5 procent.

Średnie ceny dwóch kierunków spadły poniżej symbolicznej granicy 2000 złotych. Za wypoczynek w Hurghadzie było to 1898 złotych, a za urlop w Marsa Alam – 1951 złotych. Tradycyjnie najtańsze oferty wyjazdów do Bułgarii tym razem utrzymały się powyżej tej granicy i to sporo: Burgas uzyskało średnią cenę 2106 złotych, a Warna 2116 złotych.

Zmiana średniej ceny wyjazdów – wybrane kierunki, ostatnie tygodnie.

Mimo wzrostu sprzedaży w ujęciu tydzień do tygodnia, skumulowana nadwyżka uzyskana wcześniej przez branżę, nadal topniała. Ogólna jej suma zmalała z 25,8 procent do 25,3 procent, a w wypadku imprez lotniczych z 29,48 procent do 29,08 procent. Nadal pozostaje więc wysoka, a wobec bliskiego szczytu sprzedaży, który zwykle przypada na okres od połowy czerwca do połowy sierpnia, jest nadzieja, że się utrzyma, a być może jeszcze wzrośnie.

Źródło wykresów: PZOT

*Raport obejmuje 20. tydzień roku, czyli okres od 14 do 20 maja 2018 roku i dotyczy sprzedaży wyjazdów na sezon zaczynający się 1 listopada 2017 roku, a kończący się 31 października 2018 roku. Polski Związek Organizatorów Turystyki przygotował go na podstawie informacji z systemu rezerwacyjnego MerlinX, przez który przechodzi prawdopodobnie ponad połowa sprzedaży wyjazdów organizowanych przez polskie biura podróży.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Światowa Organizacja Turystyki zachęca do planowania wyjazdów

Najnowsza kampania promocyjna Światowej Organizacji Turystyki Narodów Zjednoczonych (UNWTO) pod hasłem Travel Tomorrow, czyli ...

Itaka planuje zabierać od 2021 roku klientów z Radomia

Biuro podróży Itaka podpisało list intencyjny z PPL Porty lotnicze na korzystanie z lotniska ...

TUI: Pierwsza ruszy Majorka

Prezes Grupy TUI Friedrich Joussen uważa, że Majorka będzie pierwszym zagranicznym miejscem, do którego ...

Zakopane: Wolnych miejsc brak

Aby znaleźć nocleg na sylwestra w Zakopanem, trzeba liczyć na cud – ocenia Agata ...

Emirates wznawiają loty do dziewięciu miast

Od 21 maja dubajskie linie lotnicze znów będą regularnie latać do Londynu (Heathrow), Frankfurtu, ...

Zamki, dwory i pałace działają na wyobraźnię turystów

Turyści ciągną do zabytków, by je zwiedzać, ale także by w nich mieszkać. Stare ...