Na wykresie – komentuje prezes Traveldaty – widoczne jest pozostawanie Egiptu kolejny tydzień na pozycji lidera wzrostu ceny wycieczek rok do roku (szósty tydzień z rzędu) i jest to jedyny duży kierunek, który jest droższy niż przed rokiem. Mniejsze przeceny dotknęły Bułgarię, w której zmniejszyła się ona wobec wcześniejszego tygodnia z 78 do 34 złotych i jeszcze nie tak dawnego 12-tygodniowego przodownika wykresu, czyli Turcję, w której spadek wzrósł z 139 do 166 złotych, przy czym spadek ten wynika głównie ze znacznych zniżek cen w Turcji Egejskiej.
Wyhamowały wzrosty przecen na kierunkach greckich, a na Wyspach Kanaryjskich uległy nawet zmniejszeniu, co może stanowić odreagowanie wcześniejszych bezprecedensowo dużych spadków, ale może też mieć związek z wysokimi cenami przelotów (o czym w dalszej części materiału) i częstymi brakami miejsc na tym kierunku u tanich przewoźników.
Z perspektywy dwóch sezonów liczonych łącznie, nadal najmocniej drożeje Turcja (o 236 złotych), znacznie wyprzedzając w tym względzie wyraźnie drożejącą ostatnio Bułgarię (86 złotych) i Grecję (droższa jedynie o 6 złotych). Nieco mniejsze ceny do poziomu sprzed dwóch lat notują obecnie Wyspy Kanaryjskie – o 27 złotych i Egipt – o 72 złote.
Z mniejszych kierunków wyraźnie najmniejsze przeceny rok do roku notowano w Maroku i Tunezji – o 159 i 192 złote, nieco większe na Cyprze – o 230 złotych. Sporo większe na Majorce, w Albanii i na Malcie – odpowiednio o 356, 388 i 402 złote. A największe w Portugalii – o 583 złote.
TUI o 480 złotych tańszy
W zestawieniu z ostatniego tygodnia wśród dużych i średnich organizatorów kolejny raz największą zniżkę średnich cen wobec ubiegłego sezonu wykazały (pomimo zwyżki) oferta biura TUI Poland, która była tańsza średnio o około 480 złotych i oferty Net Holidaya, Grecosa Holiday, Primy Holiday i Rainbow, które były mniej kosztowne niż przed rokiem o odpowiednio: 330 złotych (ostatnio zwyżka cen), 315 (zniżka), 290 (zniżka) i 260 złotych (mała zwyżka).
Wyraźnie tańsze niż przed rokiem były również średnie ceny w ofertach Itaki – o około 195 złotych (ostatnio mała zniżka) i Eximu Tours – o około 125 złotych (zwyżka cen). Nieznacznie mniejsze niż przed rokiem były ceny w Neckermannie – o 25 złotych, oferty pozostałych biur pozostawały zaś droższe niż przed rokiem od 24 do 307 złotych.
W liczbie najatrakcyjniejszych cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w wypadku 24 kierunków i trzech kategorii hoteli, pozycję samodzielnego lidera nadal utrzymuje Itaka – 30 takich ofert – wyprzedzając Rainbow (19 ofert) i TUI (17 ofert). Najwięcej ofert z niższych i średnich półek cenowych (3* i 4*) miała Itaka, która wyprzedzała Rainbow i TUI. Z kolei w ofercie premium (5*) przodowała Itaka również przed Rainbow i TUI.
Najwięcej najtańszych wyjazdów do Egiptu proponował Coral Travel – 7 ofert. Jeśli chodzi o Grecję, to były to Grecos Holiday (8 ofert), Net Holiday (7) i Itaka (6). Na Wyspy Kanaryjskie najtaniej można było pojechać z Rainbow i TUI (po 6 ofert) oraz z Itaką (5 ofert), a do Turcji z Itaką (4 oferty). W Bułgarii najwięcej atrakcyjnych ofert (3* i 4*) miała Itaka, a w powracającej na rynek turystyczny Tunezji – Itaka i Coral Travel (po 3) – wymienia Betlej.
Tanie linie lotnicze silnie drożeją
A jak kształtowały się ceny biletów tanich linii lotniczych na loty do miejsc turystycznych? Na wykresach przygotowanych przesz Traveldatę grubsza linia oznacza średnie ceny przelotów w pierwszym tygodniu sierpnia w sezonie obecnym, a cieńsza w poprzednim. Zielone pole między liniami oznacza spadek średnich cen rok do roku, a czerwone ich wzrost. Na wykresach zostały uwzględnione jedynie te rejsy (36 połączeń w ze i 22 w Wizz Airze), które występowały w obu tych sezonach jednocześnie.
Na wykresach dla Wysp Kanaryjskich widoczny jest częściowe odreagowanie poprzednich bardzo silnych wzrostów cen, które tym razem znalazły się poniżej bardzo wysokiego poziomu zeszłorocznego (kolor zielony). Kolejny duży wzrost średnich cen wystąpił natomiast na pozostałych kierunkach, a bieżące średnie ceny znalazły się na wyraźnie najwyższym poziomie w tym sezonie, chociaż jednocześnie nieco poniżej ekstremalnie wysokich poziomów ubiegłorocznych (również kolor zielony) – wyjaśnia ekspert.
W ujęciu rok do roku najbardziej drożały przeloty do Portugalii – średnio o 68 złotych. Niezbyt wiele wzrosły ceny biletów do Grecji – o 17 złote. A dość zdecydowanie taniały kierunki włoskie i hiszpańskie, na których średnie roczne obniżki cen wyniosły 150 i 205 złotych.
Znaczny skok cen przelotów na Wyspy Kanaryjskie na początku grudnia wynika z wycofania przez przewoźnika połączenia z Katowic na Lanzarote. Nie cieszyło się ono powodzeniem, co znajdowało wyraz w niskich cenach. W tym sezonie letnim pozostały jedynie rejsy na Teneryfę.
Wykres dla Teneryfy pokazuje silną kontynuację odbicia cen na tym kierunku, które nastąpiło z rekordowo niskiego w tym roku poziomu. Stały się one jednocześnie jeszcze większe niż miało to miejsce przed rokiem (kolor czerwony). Dla pozostałych kierunków wykres również wskazuje wyraźny wzrost, choć nie tak imponujący, jak w wypadku cen połączenia na Teneryfę. W tym roku ceny ponownie pozostały na niższym poziomie niż przed rokiem (kolor zielony), ale już nie tak wyraźnie jak w poprzednim zestawieniu.
Podobnie jak w liniach Ryanair najbardziej wzrosły średnie ceny rok do roku rejsów do Portugalii – o 244 złote. Znacznie łagodniej do Bułgarii – o 44 złote, umiarkowanie taniały rok do roku przeloty na kierunkach hiszpańskich i włoskich – o 34 i 51 złotych, a największą przecenę odnotowano na połączeniu z Grecją (Korfu) – o 110 złotych.
Ceny przelotów w tanich liniach lotniczych na trasach turystycznych ma zwykle wpływ na ceny w biurach podróży, a nawet nieco wyprzedza trendy zmian cen pakietów turystycznych. W tym względzie warto zwrócić uwagę na przyspieszenie wzrostów cen przelotów w tanich liniach, gdyż mogą one sygnalizować w którą stronę pójdą wycieczki sprzedawane przez biura podróży – podkreśla na koniec Andrzej Betlej.