Sytuacja branży turystycznej z dnia na dzień – bez naszej winy – stała się dramatyczna. Pod znakiem zapytania stanęła przyszłość naszych miejsc pracy. Lawinowo – z dnia na dzień, z godziny na godzinę, rosły problemy.
Nie było czasu do stracenia. Na arenie międzynarodowej za pośrednictwem Europejskiego Związku Biur Podróży ECTAA podjęliśmy dialog z Komisją Europejską w zakresie uzyskania pomocy bezpośredniej dla branży turystycznej, natychmiastowego złagodzenia skutków Dyrektywy 2302/2015, jak i rozwiązań na przyszłość.
W kraju natomiast przedstawiciele Izby, najszybciej jak to było możliwe, weszli w kontakt z Ministerstwem Rozwoju. Od tamtej pory służą swoją wiedzą w pracach nad przygotowaniem rozwiązań osłonowych. Od początku staliśmy na stanowisku, że trzeba zgłaszać realne, możliwe do szybkiego wdrożenia rozwiązania, przeznaczone dla branży turystycznej.
Izba uczestniczy też w pracach zespołu, reprezentującego szersze środowisko sektorów rynku, poszkodowanych przez COVID-19.
Kilka dni temu przesłaliśmy apel w formie listu do premiera Mateusza Morawieckiego, zawierający katalog proponowanych rozwiązań ratunkowych. Oprócz tego złożyliśmy na ręce premiera i minister rozwoju Jadwigi Emilewicz, dodatkowy szczegółowy projekt pakietu pomocowego dla organizatorów turystyki i agentów turystycznych, obejmujący również korzystne działania dla pozostałych przedsiębiorców szeroko rozumianej branży. Najprawdopodobniej jutro, w poniedziałek, minister rozwoju przedstawi premierowi tak zwaną specustawę, zawierającą generalne rozwiązania osłonowe dla przedsiębiorców, w tym również tych z branży turystycznej.
ZOBACZ RÓWNIEŻ: Emilewicz proponuje program osłonowy dla firm, w tym dla turystycznych