Tourasia zgłosiła niewypłacalność

Biuro podróży Tourasia, specjalizujące się w wysyłaniu klientów do Azji Południowo-Wschodniej, ogłosiło niewypłacalność.

Publikacja: 02.04.2020 10:24

Tourasia zgłosiła niewypłacalność

Foto: turystyka.rp.pl

Tourasia było na polskim rynku biurem na dorobku. Wystartowało w 2017 roku. Rocznie wysyłało kilkuset klientów oferując im pakiety dynamiczne – przelot plus noclegi. Najwięcej klientów korzystało z wyjazdów do Tajlandii, Wietnamu i Malezji. Biuro należało do szwajcarskiej spółki o tej samej nazwie i o 27-letniej tradycji.

CZYTAJ TEŻ: Tourasia – indywidualny styl podróżowania

Jak mówi prezes spółki Piotr Chojnowski, w styczniu, po komunikacie o rozprzestrzenianiu się koronawirusa w Chinach klienci przestali rezerwować wyjazdy. – Mimo złożenia przez nas programu oszczędnościowego, na przeczekanie kryzysu nasz szwajcarski inwestor nie zdecydował się na przedłużenie gwarancji, która skończyła się 31 marca – wyjaśnia Chojnowski.

Biuro nie zostawiło za granicą żadnego klienta. – Jeszcze w marcu organizowaliśmy powrót kilku osób a z Tajlandii. Ponieważ nie mogli już samolotem wrócić do Polski, dolecieli do Monachium, tam im opłaciliśmy nocleg a potem autobus do kraju – relacjonuje Chojnowski.

Tourasia miało gwarancję w wysokości 607 tysięcy złotych wystawioną przez Ergo. Zgłoszenie niewypłacalności ostatniego dnia jej działania powoduje, że ubezpieczyciel będzie musiał wypłacić dziewięciu klientom, którzy wcześniej wpłacili zaliczki, kilkadziesiąt tysięcy złotych odszkodowania.

W Tourasii pracowały trzy osoby, na czele tego małego zespołu stał Piotr Chojnowski, doświadczony menedżer, który wcześniej przepracował 20 lat w takich biurach jak TUI i Neckermann.

Jak wynika z dokumentów zamieszczonych na stronie touroperatora, jeszcze w 2019 roku biuro było członkiem Polskiej Izby Turystyki i Polskiego Związku Organizatorów Turystyki.

Biura Podróży
Anex dziękuje agentom turystycznym i mobilizuje ich do dalszej współpracy
Biura Podróży
Ceny wakacji w biurach podróży w lekkim odwrocie. Najmocniej zanurkował Egipt
Biura Podróży
Coral Travel Poland: W tym roku zabierzemy do Turcji pół miliona turystów
Biura Podróży
TUI sprzedaje już wyjazdy na lato 2025 roku. Pierwszy raz tak wcześnie
Biura Podróży
Koniec tańszych wakacji? W ostatnim tygodniu ważna zmiana w biurach podróży
Biura Podróży
TUI podsumował sprzedaż wakacji – 60 procent miejsc już zarezerwowanych