Prezydent podpisał drugi rok dla voucherów

Przedłużenie o kolejny rok działania voucherów wydawanych przez biura podróży i przesunięcie o osiem miesięcy spłaty pożyczki zaciągniętej w Turystycznym Funduszu Zwrotów to dwie zmiany, jakie przyniesie ustawa antykryzysowa, jaką podpisał dzisiaj prezydent.

Publikacja: 30.06.2021 21:21

Prezydent podpisał drugi rok dla voucherów

Foto: Fot. Jakub Czerminski

Po tym jak Sejm przyjął ustawę zmieniającą ustawę „o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw” podpis prezydenta Andrzeja Dudy zakończył dzisiaj proces legislacyjny.

CZYTAJ TEŻ: Brytyjski agent turystyczny: Trzeba zwrócić klientom pieniądze za vouchery

Nowe przepisy zawierają dwa ważne dla organizatorów turystyki rozwiązania. Jedno przewiduje, że wydawane przez nich w zeszłym roku w zamian za zaliczki na imprezy, które nie doszły do skutki przez pandemię vouchery mają być ważne dwa lata, a nie jak dotąd jeden rok od daty rozpoczęcia anulowanej imprezy. W praktyce często oznacza to jedynie potwierdzenie praktyki, jaka zastosowali touroperatorzy, większość z nich bowiem ogłosiła z własnej woli, że ich vouchery są ważne dwa lata.

Druga zmiana powoduje, że początek spłat rat, jakie mieli wnosić do Turystycznego Funduszu Zwrotów, będzie z kwietnia tego roku przesunięty na styczeń 2022 roku.

Dodatkowo ustawa reguluje umorzenie spłat należności z tytułu pomocy z tarczy antykryzysowej. Umożliwia mianowicie staroście albo dyrektorowi powiatowego urzędu pracy, z urzędu lub na wniosek przedsiębiorcy, umorzyć w całości lub w części spłaty, odroczyć ich termin, rozłożyć na raty określone należności.

ZOBACZ WIĘCEJ: Jest zgoda rządu na przedłużenie vouchera i przesunięcie spłaty TFZ

Obecnie większość przedsiębiorców, którzy korzystają z instrumentów wsparcia, spełnia zasadnicze warunki dotyczące obowiązku prowadzenia działalności gospodarczej czy utrzymania w zatrudnieniu pracowników przez okres objęty dofinansowaniem.

Brak jest jednak uregulowań dotyczących rozłożenia na raty, umorzenia lub odroczenia terminów płatności przez starostę albo dyrektora powiatowego urzędu pracy w sytuacjach szczególnych np. śmierci lub innych nagłych zdarzeń losowych. Takie sprawy wymagają indywidualnego podejścia i rozpatrzenia. Dzięki nowelizacji ustawy będzie możliwość zastosowania ulg w spłacie należności w tak szczególnych sytuacjach przez starostę albo dyrektora powiatowego urzędu pracy.

Zanim Wyjedziesz
Wielkie Muzeum Egipskie otwarte. Na razie na próbę
Biura Podróży
Rekordowe wyniki Rainbowa. Akcjonariusze odbiorą nawet 175 milionów złotych
Biura Podróży
Stowarzyszenie Konferencje i Kongresy w Polsce ma nowy, dziewięcioosobowy zarząd
Biura Podróży
Rząd będzie deregulował turystykę. Zielone światło dla projektu biur podróży
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Biura Podróży
Wycieczki zorganizowane? Młodzi turyści lubią je bardziej niż starsi. "Widzą więcej"