Traveldata: Ferie zimowe nad ciepłym morzem droższe o setki złotych

W minionym tygodniu średnia cena wyjazdu z biurem podróży w czasie ferii zimowych wzrosła wobec poprzedniego tygodnia o 100 złotych. Przy czym najbardziej podrożały Lanzarote, Fuerteventura i Teneryfa - to wnioski z najnowszego raportu Traveldaty.

Publikacja: 14.10.2021 09:06

Tunezja to jeden z tańszych miejsc zimowego wypoczynku

Tunezja to jeden z tańszych miejsc zimowego wypoczynku

Foto: AFP

Dotąd, przez ostatnie miesiące Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata opisywał wyniki swoich badań cen wyjazdów w ramach sezonu letniego 2021. Obecnie – jak wyjaśniają autorzy - zestawienia są sporządzane co dwa tygodnie, naprzemiennie dla sezonu zimowego (ferie 2022) i letniego 2022 roku.

Mapki przedstawiają jednak zmiany cen wobec poprzedniego tygodnia, a nie wobec poprzedniego zestawienia. Wersję odniesienia wobec poprzedniego tygodnia wybrano, uznając że ostatnie zmiany są istotniejsze dla śledzenia aktualnej sytuacji, a różnicę cen wobec poprzedniego zestawienia można łatwo uzyskać porównując ceny z dwóch kolejnych edycji raportów.

Przedstawiane w zestawieniach sezonu lato 2021 przebiegi wahań średniej ceny pojawią się dla sezonu zima 2021/22, gdy liczba notowań będzie na tyle duża, że będzie pozwalała i uzasadniała sporządzenie wykresów dla przebiegów średnich cen wycieczek. To samo dotyczy średnich cen przelotów na kierunkach turystycznych w wiodących tanich liniach lotniczych.

Najnowsze badanie objęło pierwsze w tym roku porównanie cen wycieczek z wylotami w szczycie sezonu zimowego 2021/2022 definiowanego, jako pierwszy tydzień lutego 2022 roku (31 stycznia – 6 lutego 2022 roku), czyli pierwszy tydzień ferii szkolnych w województwie mazowieckim.

Ceny Traveldata zebrała 7 października i porównała je z cenami dla tego samego tygodnia z 30 września, a w porównaniach rok do roku z cenami z 2 października 2020 roku.

100 złotych z tygodnia na tydzień

W minionym tygodniu średnia cena wzrosła wobec poprzedniego tygodnia o 100 złotych. Przy czym najbardziej podrożały Wyspy Kanaryjskie, zwłaszcza Lanzarote, średnio o 272 złotych, Fuerteventura, o 191 złotych i Teneryfa – o 176 złotych. Żaden kierunek nie potaniał.

Zmiany cen wycieczek w ostatnim tygodniu obrazuje mapa.

Traveldata

Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku w latach 2021 (18-24 stycznia) i 2022 (31 stycznia – 6 lutego) pokazuje, że tegoroczna średnia jest wyższa od tej sprzed roku o 359 złotych.

Najbardziej w tym wypadku skoczyły ceny wyjazdów na Cypr – aż o 782 złote. Bardzo też zdrożały wyjazdy na Teneryfę i do Marsa Alam – o 624 i 451 złotych.

A jak zachowywały się czynniki wpływające na koszty wycieczek? W minionym tygodniu z punktu widzenia organizatorów sytuacja już po raz trzydziesty ósmy z rzędu była mniej korzystna aniżeli w tym samym okresie zeszłego sezonu, przy czym „skala ich negatywnego wpływu była rekordowo wysoka” - czytamy w raporcie.

Cena paliwa lotniczego wyniosła 2,99 zł/litr wobec 1,70 zł/litr przed rokiem, co oznacza roczny wzrost o 75,9 procent, a złoty w srosunku do dolara i euro był słabszy o 2,8 procent. Wpływ tych czynników na średnią zmianę kosztów tym razem zawierał się w przedziale 230 - 240 złotych.

Traveldata

Cypr bije konkurencję podwyżką

Spośród dwóch najważniejszych kierunków zimowych (nie licząc egzotyki jako całości) znaczniejsza zwyżka cen rok do roku miała miejsce w Egipcie, gdzie ceny wzrosły wobec cen z okresu ferii zimowych 2021 o 372 złote, podczas gdy w poprzednim sezonie ceny spadły o 193 złote. Najwyraźniej w skali roku podniosły się ceny wypoczynku w Marsa Alam i na Synaju – o średnio 451 i 422 złotych, a wyraźnie mniejszą przecenę odnotowano w Hurghadzie – o 242 złote.

Na Wyspach Kanaryjskich wzrost średnich cen rok do roku był mniejszy i wyniósł średnio 304 złote, podczas gdy w sezonie poprzednim w skali rocznej ceny spadły o 478 złotych.

Spośród wysp na tym kierunku największą roczną zwyżkę cen odnotowano na Teneryfie - o 624 złote, znacznie mniejsze na Lanzarote i Gran Canarii – o średnio 300 i 244 złote, a najmniejszą na Fuerteventurze – o zaledwie 49 złotych.

Na mniej masowych kierunkach największe roczne wzrosty cen wycieczek odnotowano na Cyprze i w Portugalii – o średnio 782 i 336 złotych, mniejsze na Tureckiej Riwierze – o 152 złote, jeszcze mniejsze w Maroku – o zaledwie 8 złotych, a na jedynym kierunkiem, na którym ceny pobytu wobec poprzedniego sezonu spadły była Malta – o średnio 16 złotych.

Stonowany wzrost cen imprez egzotycznych

Duże zwyżki cen paliwa w znacznym stopniu przyczyniły się do wyższych cen tzw. egzotyki niż przed rokiem, gdyż przy dalekich przelotach jego ceny odgrywają bardziej istotną rolę. Zwyżki cen były jednak bardzo umiarkowane, zwłaszcza biorąc pod uwagę jeszcze dodatkowy negatywny wpływ spowodowany słabszym złotym.

W największym stopniu podniosły się roczne ceny wycieczek do Kenii – o 453 złote (z ubiegłym sezonie spadły o 640 złotych), nieznacznie wzrosły ceny wyjazdów na Dominikanę – o 13 złotych (przed rokiem spadły o około 1400 złotych), a umiarkowanie obniżyły się, co jest raczej dość zaskakujące, do najbardziej odległego Meksyku – o średnio 149 złotych (w ubiegłym sezonie wykazały średni roczny spadek o aż 1890 złotych.

Obecna sytuacja epidemiczna w samych egzotycznych krajach docelowych jest zróżnicowana. Najmniej korzystna jest, podobnie jak przed rokiem, w Meksyku, w którym tygodniowy wskaźnik nowych zakażeń nie jest jednak zbyt wysoki i wynosi 318 (rekord 1007 w dniu drugim tygodniu sierpnia), ale relatywnie znaczący jest wskaźnik zgonów – w minionym tygodniu 25,8 (rekord 72,3 w ostatnim tygodniu stycznia 2021).

Dla porównania przed tygodniem wskaźnik liczby nowych zakażeń w europejskich i bliskich krajach docelowych wyniósł 770, a wskaźnik liczby zgonów 11,2.

Tak jak w ubiegłym sezonie korzystniejsza jest sytuacja epidemiczna w Dominikanie, gdzie obecny wskaźnik nowych zakażeń jest wprawdzie wyższy niż w Meksyku (430), ale znacznie mniejszy jest wskaźnik zgonów, który wyniósł w minionym tygodniu zaledwie około 1.

Teoretycznie najkorzystniejsza sytuacja epidemiczna panuje w Kenii, w której ostatni tygodniowy wskaźnik nowych zakażeń jest na skrajnie niskim poziomie 18,7, a wskaźnik zgonów wyniósł tam zaledwie 0,76. Trzeba jednak podkreślić, że na niekorzyść Kenii przemawia relatywnie mała liczba przeprowadzanych tam testów.

Best Reisen ścina ceny najmocniej

W pierwszym tegorocznym zestawieniu zimowym w porównaniu z ubiegłym największy spadek średnich cen wyjazdów Traveldata dostrzegła w ofercie biura Best Reisen - o około 800 złotych, a mniejsze średnie zniżki w wielkości po około 300 złotych w Primie Holiday i Neckerze. Średnie ceny w ofertach innych dużych i średnich organizatorów były powyżej cen zeszłorocznych w zakresie od 60 w Sun & Funie i 115 złotych w Rainbow do nawet ponad 700 złotych.

W bezwzględnym poziomie bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w 12 zimowych kierunkach i w trzech kategoriach hoteli pierwsze miejsce zajmował TUI Poland z 14 ofertami, który nieznacznie wyprzedził Itakę z 13 ofertami, a także Rainbowa, Corala Travel i Exim Tours – wszystkie z 5 ofertami.

Najwięcej najtańszych wyjazdów do Egiptu miały Coral Travel i TUI Poland – 5 i 4 oferty, a na Wyspy Kanaryjskie Itaka i TUI Poland – 10 i 8 ofert. W porównaniu z okresem sprzed roku TUI Poland umocniło swoją pozycję zarówno w Egipcie, jak i na Wyspach Kanaryjskich, a biuro Itaka na Wyspach Kanaryjskich.

Pierwszy raz w sezonie zimowym Traveldata przedstawiła też tabelę z biurami podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach oferowały klientom imprezy turystyczne. Ponieważ jest to pierwsze zestawienie dla sezonu zima 2020/21, nie można się na jego podstawie odnieść do sytuacji sprzed tygodnia - zastrzegają jednak autorzy.

Na czele inauguracyjnego w tym sezonie zestawienia widnieje Best Reisen. Przy tym to biuro podróży ma znaczącą przewagę nad następnymi - Sun & Funem i Coralem Trave - czytamy.

Traveldata


Dotąd, przez ostatnie miesiące Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata opisywał wyniki swoich badań cen wyjazdów w ramach sezonu letniego 2021. Obecnie – jak wyjaśniają autorzy - zestawienia są sporządzane co dwa tygodnie, naprzemiennie dla sezonu zimowego (ferie 2022) i letniego 2022 roku.

Mapki przedstawiają jednak zmiany cen wobec poprzedniego tygodnia, a nie wobec poprzedniego zestawienia. Wersję odniesienia wobec poprzedniego tygodnia wybrano, uznając że ostatnie zmiany są istotniejsze dla śledzenia aktualnej sytuacji, a różnicę cen wobec poprzedniego zestawienia można łatwo uzyskać porównując ceny z dwóch kolejnych edycji raportów.

Pozostało 92% artykułu
Biura Podróży
Touroperator skraca tydzień pracy. Chce mieć zadowolonych pracowników
Biura Podróży
Travelplanet.pl zapowiada ekspansję. Ma 100 salonów i zamierza otwierać nowe
Biura Podróży
300 x Wakacje.pl. Największy agent turystyczny otworzył kolejny salon
Biura Podróży
Ceny wakacji w Turcji, Grecji i na Kanarach - w górę. Padły nowe rekordy
Biura Podróży
Strona internetowa Itaki doceniona w konkursie Mobile Trends Awards