"Test (...) może być wykonany na terenie lotniska w ciągu 3 godzin od momentu przekroczenia granicy. Obowiązek odbycia kwarantanny uznaje się za zrealizowany z chwilą wprowadzenia negatywnego wyniku testu przez podmiot wykonujący ten test do systemu teleinformatycznego" - tak brzmi przepis dodany do rozporządzenia "zmieniającego rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii" i opublikowanego dzisiaj (17 grudnia) w Dzienniku Ustaw.
Czytaj więcej
Trzy godziny od wylądowania będzie miał podróżny, który przybędzie do Polski spoza strefy Schengen, aby przedstawić Straży Granicznej wynik testu na koronawirusa - poinformował dzisiaj na konferencji prasowej rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.
Tę zmianę anonsował wczoraj podczas konferencji prasowej rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Jak przyznał, to ułatwienie dodano po konsultacjach z przewoźnikami lotniczymi. Pojawiło się ono dwa dni od wprowadzenia zasady, że każdy podróżny przylatujący z kraju nieunijnego powinien przedstawić wynik testu na koronawirusa.
Cztery lotniska krajowe otworzyły punkty, w których pasażerowie mogą zrobić sobie takie testy, zaraz po przylocie, ale przed przekroczeniem granicy państwa. Na lotniskach tworzyły się jednak długie kolejki. Jak relacjonowali turyści wracający z wypoczynku, trzeba było stać w nich nawet kilka godzin.
Nowa, dodana dzisiaj zasada, pozwala rozładować ten ruch. Turysta może przejść kontrolę graniczną i dopiero wtedy wykonać test. Odnotowanie tego w systemie elektronicznym zwolni go z kwarantanny, jeśli ma wynik negatywny testu. Niezależenie od tego - jak podkreśla rząd w komunikacie na stronie gov.pl - czy jest zaszczepiony, czy nie. Wcześniej była mowa, że sytuacja zaszczepionych i niezaszczepionych będzie zróżnicowana. Ci drudzy mieli jednak trafiać na kwarantannę z prawem do zwolnienia dopiero po 8 dniach.
Pełna, 14-dniowa kwarantanna obowiązuje podróżnych, którzy takiego testu nie przedstawią lub będą mieli wynik pozytywny. "Osoby, które nie przedstawią negatywnego wyniku testu, będą musiały przejść 14-dniową kwarantannę. Podróżni, którym w Polsce została nałożona kwarantanna, będą mogli najwcześniej w 8 dniu – licząc od dnia następującego po dniu przekroczenia granicy – wykonać test, którego negatywny wynik zwolni ich z kwarantanny. Przy obliczaniu 7-dniowego terminu kwarantanny, którego upływ uprawnia do wykonania w ósmej dobie testu diagnostycznego – nie uwzględnia się dnia, w którym nastąpiło przekroczenie granicy RP." - czytamy w komunikacie rządu.
Nowelizacja rozporządzenia zwalnia także z obowiązku posiadania testu dzieci w wieku do pięciu lat.
Kogo jeszcze nie dotyczy obowiązek testowania? Jak wylicza komunikat rządu: przyjazdów i przylotów z państw członkowskich Unii Europejskiej: Austrii, Belgii, Bułgarii, Chorwacji, Cypru, Czech, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Litwy, Luksemburga, Łotwy, Malty, Niemiec, Portugalii, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Szwecji, Węgier i Włoch, czterech państw spoza UE, które należą do strefy Schengen – Szwajcarii, Islandii, Norwegii i Liechtensteinu, a także z Turcji, z którą zostało zawarte specjalne porozumienie.
Przepis dotyczący trzech godzina na zrobienie testu wejdzie w życie jutro.