Marek Andryszak zmienił branżę. Teraz będzie kierował polskim sklepem internetowym

Marek Andryszak, do zeszłego roku prezes TUI Deutschland, zmienił branżę. Stanął na czele polskiej firmy 8a.pl, zajmującej się sprzedażą w internecie sprzętu turystycznego i sportowego.

Publikacja: 15.02.2022 16:50

Do końca roku formalnie Marek Andryszak był związany z Grupą TUI

Do końca roku formalnie Marek Andryszak był związany z Grupą TUI

Foto: TUI Deutschland

„Teraz, kiedy jestem mniej więcej w połowie swojego życia zawodowego, nadszedł właściwy moment, żeby spróbować czegoś nowego” - napisał Marek Andryszak na swoim profilu na LinkedInie. Jak sam stwierdza, „idzie w teren” i dołącza do zespołu 8a.pl, firmy będącej w Polsce liderem w segmencie sprzętu i odzieży outdoorowej, wspinaczkowej i alpinistycznej. Branża ta jest mu o tyle bliska, że od zawsze lubił jazdę na rowerze i piesze wędrówki, teraz będzie pomagał miłośnikom spędzania czasu na świeżym powietrzu w wyborze odpowiedniego wyposażenia do realizowania pasji.

Czytaj więcej

Andryszak opuszcza TUI kilka miesięcy wcześniej. Zastąpi go Baumert

Andryszak jako nastolatek wyjechał z rodziną do Niemiec, ukończył studia w Berlinie na kierunku inżynierii przemysłowej, kształcił się też na Uniwersytecie St. Gallen na wydziale finansów. Od początku kariery zawodowej związany był z TUI – początkowo w Niemczech, gdzie po odbyciu stażu menedżerskiego doszedł do pozycji wiceprezesa ds. lotniczych.

Od października 2008 roku do maja 2016 roku był prezesem TUI Poland. Za jego czasów firma mocno poprawiła wyniki finansowe i bardziej skupiła się na rozwoju własnej sprzedaży, szczególnie internetowej. Agenci turystyczni do dziś pamiętają jego decyzję o wypowiedzeniu większości z nich umów handlowych, za co często był krytykowany.

Czytaj więcej

Andryszak: Bez strategii internetowej wszyscy stracimy

Z Polski Andryszak wyjechał ponownie w 2016 roku do Baden Baden, gdzie objął stanowisko prezesa L’turu, biura podróży należącego do Grupy TUI, a specjalizującego się w ofertach last minute. Następnym krokiem w jego karierze był powrót do Hanoweru, początkowo na stanowisko dyrektora operacyjnego, a później prezesa TUI Deutschland.

Zgodnie z zasadami przyjętymi przez koncern nadzorował też rynek polski, austriacki i szwajcarski. Funkcję tę pełnił do grudnia 2021 roku.

Biura Podróży
Enter Air podpisał umowę z Coralem Travel Poland na lato i zimę
Biura Podróży
ESky: Nasze pakiety "city break" i "wakacje" konkurencją dla oferty touroperatorów
Biura Podróży
Niemiecki TUI zorganizuje wypoczynek z dofinansowaniem z kasy chorych
Biura Podróży
Dwie trzecie klientów biur podróży spędzi wakacje w jednym z trzech krajów
Biura Podróży
Ceny w biurach podróży: Cztery popularne kierunki w górę. Jeden bez zmian