Grupa TUI spłaca długi z pandemii. Niemiecki rząd odzyskał kolejne 700 mln euro

Grupa TUI powoli oddaje niemieckiemu skarbowi państwa pieniądze, które pożyczyła w czasie pandemii koronawirusa. Wprawdzie do spłacenia pozostają setki milionów euro, ale jak zapewnia prezes, firma jest na drodze do powrotu do normalności.

Publikacja: 04.07.2022 08:42

Grupa TUI spłaca długi z pandemii. Niemiecki rząd odzyskał  kolejne 700 mln euro

Foto: Bloomberg

Grupa TUI poinformowała, że 30 czerwca spłaciła kolejną transzę pomocy covidowej uzyskanej od niemieckiego rządu w formie różnych instrumentów finansowych, w tym gwarancji państwowych. Chodzi o 671 milionów euro, a właściwie 725 milionów euro, bo tyle wraz z odsetkami wynosiła kwota zwrócona Funduszowi Stabilizacji Gospodarczej w ramach drugiej transzy cichych udziałów państwa (silent participation WSF II). Grupa zmniejszyła też wartość linii kredytowej z Funduszu Odbudowy (KfW), z której obecnie nie korzysta, z 2,4 miliarda do 2,1 miliarda euro.

Czytaj więcej

TUI: Wypuścimy nowe akcje, spłacimy część długu zaciągniętego wobec państwa

- TUI stopniowo spłaca pożyczki z okresu pandemii – mówią cytowani w komunikacie firmy prezes Grupy TUI Fritz Joussen i jej obecny dyrektor finansowy, a od 1 października nowy prezes koncernu Sebastian Ebel. Jak zapewniają, sezon letni w turystyce przebiega bardzo dobrze, dzięki czemu koncern wraca do normalności.

Po spłacie cichego udziału II i zmniejszeniu linii kredytowych KfW dług Grupy wobec państwa niemieckiego obejmuje cichy udział WSF I w wysokości 420 milionów euro, z możliwością zamiany na 420 milionów akcji, gwarancję WSF o wartości 59 milionów euro, wymienną na 59 milionów akcji i linie kredytowe KfW w wysokości 2,1 miliarda euro, które nie są w tej chwili wykorzystywane.

Poprzednią transzę TUI oddał w kwietniu, była ona podobnej wielkości – wyniosła 700 milionów euro.

Czytaj więcej

TUI: Mamy pieniądze na spłatę pierwszej raty pomocy publicznej
Biura Podróży
Enter Air podpisał umowę z Coralem Travel Poland na lato i zimę
Biura Podróży
ESky: Nasze pakiety "city break" i "wakacje" konkurencją dla oferty touroperatorów
Biura Podróży
Niemiecki TUI zorganizuje wypoczynek z dofinansowaniem z kasy chorych
Biura Podróży
Dwie trzecie klientów biur podróży spędzi wakacje w jednym z trzech krajów
Biura Podróży
Ceny w biurach podróży: Cztery popularne kierunki w górę. Jeden bez zmian