Traveldata: Last minute w biurach podróży nie tylko nie tańsze, ale coraz droższe

W ostatnim tygodniu średnia cena wycieczki w biurze podróży z wylotem między 1 i 7 sierpnia 2022 wzrosła o 77 złotych – podaje w najnowszym, cotygodniowym raporcie z badania ofert touroperatorów Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata*.

Publikacja: 18.07.2022 00:18

Traveldata: Last minute w biurach podróży nie tylko nie tańsze, ale coraz droższe

Foto: Aleksander Kramarz

Ta podwyżka potwierdziła tylko wielotygodniowy trend. Średnia cena wzrosła też tydzień wcześniej o 96 złotych, wcześniej spadła o 58 złotych, ale jeszcze wcześniej wzrastała z jednotygodniowym wyjątkiem jedenaście razy z rzędu o: 72, 11, 90, 78, 68, 70, 150, 10, 27, 28 i 167 złotych.

Czytaj więcej

Traveldata: Złoty słabnie, do biur podróży wróciły podwyżki

Najwięcej podrożały wycieczki na Maltę, o 432 złote, do Maroka, o 302 złote, i na Kos – o 291 złotych.

Były też kierunki, które miały niższe ceny. Spadek średnich cen Traveldata zanotowała w wypadku wyjazdów na Fuerteventurę, o 80 złotych (poprzednio miał tam miejsce również duży spadek cen o 112 złotych), na Gran Canarię i na Cypr (poprzednio ceny na nim najbardziej wzrosły) – odpowiednio o 40 i 39 złotych – wyliczają eksperci z Traveldaty.

Zmiany cen wycieczek w ostatnim tygodniu obrazuje mapa, a ich przebieg w tym sezonie przedstawia zamieszczony niżej wykres.

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

W minionym tygodniu wzrosły ceny wyjazdów wypoczynkowych z wylotem w 1-7 sierpnia 2022 roku do wszystkich pięciu najważniejszych z punktu widzenia turystyki wyjazdowej krajów. Zdecydowanie największy wzrost średnich cen miał miejsce w wypadku wakacji w Grecji – o 162 złote. Mniejsze były zwyżki cen wyjazdów do Bułgarii i Turcji – o 54 i 50 złotych. A najmniejsze objęły Egipt i Wyspy Kanaryjskie – o 23 i 17 złotych.

Ponad 900 złotych różnicy rok do roku

Porównanie średniej ceny wyjazdu ze średnią ceną sprzed roku (wylot w pierwszym tygodniu sierpnia) pokazało, że ta z zeszłego tygodnia była wyższa od średniej ceny z poprzedniego sezonu o 917 złotych. To jedna z największych różnic w tych porównaniach, ponieważ poprzednio roczna zwyżka cen wyniosła 859 złotych, a w poprzednich dziesięciu zestawieniach roczne różnice cen wyniosły 826, 893, 818, 861, 930, 1009, 876, 815, 736 i 679 złotych.

Najbardziej w ciągu roku kolejny raz zdrożały wyjazdy do Hurghady – o 1455 złotych. Dużo wzrosły ceny wycieczek na półwysep Chalcydycki i Turecką Riwierę – o 1265 i 1187 złotych.

W minionym tygodniu nie było kierunku, którego średnia cena byłaby niższa niż rok wcześniej – podają autorzy raportu.

Jak dalej czytamy w raporcie, siedemdziesiąty piąty raz z rzędu ceny paliwa i kurs złotego powodowały, że sytuacja organizatorów turystyki była w zeszłym tygodniu gorsza niż wcześniej. Cena paliwa lotniczego była bowiem o 93,7 procent wyższa niż rok temu, a złoty względem dolara i euro w rozliczeniach turystycznych słabszy o 10,4 procent. Przez to koszty organizatorów były wyższe o 650-660 złotych niż rok wcześniej.

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

Jeśli chodzi o główne kierunki w turystyce wyjazdowej, to najbardziej, licząc rok do roku, podskoczyły ceny wycieczek do Egiptu, tym razem o 1261 złote. Na kolejnych miejscach pod tym względem znalazły się Turcja z podwyżką o 961 złotych i Grecja ze wzrostem średniej ceny o 922 złote. Bułgaria podrożała o 838 złotych, a Wyspy Kanaryjskie - o 809 złotych.

Z mniej uczęszczanych kierunków najwięcej zdrożały w ujęciu rocznym Cypr i Majorka – o 1112 i 1078 złotych. Niewiele mniej Malta i Hiszpania kontynentalna – o 953 i 915 złotych. Jeszcze mniej w Portugalia, Albania, Tunezja i Włochy – odpowiednio o 786, 752 i 745 i 503 złote – wylicza raport.

Gwałtowny awans Itaki

Badanie cen według biur klucza biur podróży pokazały – podaje Traveldata – że żadne nie sprzedawało w ostatnim tygodniu wycieczek taniej niż przed rokiem. Najmniej podrożały one w Best Reisen i Itace – o 630 i 670 złotych. Średnie ceny w pozostałych biurach podróży były wyższe niż przed rokiem w granicach od 900 złotych (TUI Poland) do około 1300 złotych.

W liczbie najniższych bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w wypadku 30 kierunków sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli, na pierwszym miejscu znalazł się TUI Poland z liczbą 47 ofert. Z powodu znaczącej obniżki cen Itaka znalazła się z liczbą 40 ofert na drugim miejscu, a Rainbow z liczbą 18 ofert na trzecim.

Najwięcej najniższych cen wyjazdów do Egiptu Traveldata znalazła w ofercie TUI Poland (6), w wypadku Grecji była to Itaka (12), TUI Poland (7) i Grecos (5), jeśli chodzi o Wyspy Kanaryjskie ponownie najwięcej atrakcyjnych ofert miały TUI Poland (10) i Itaka (7), do Turcji najtaniej można było wyjechać z TUI Poland i Coral Travel (po 7), do Tunezji z Itaką, Coralem Travel, Eximem Tours i TUI Poland (po 2), a do Bułgarii z Itaką i TUI Poland (po 3 oferty).

W porównaniu z okresem sprzed roku biuro TUI Poland poprawiło swoją pozycję w Egipcie, Grecji, Tunezji i Turcji, biuro Itaka w Egipcie, Grecji, Tunezji i Bułgarii, a biuro Rainbow w Grecji – podają autorzy opracowania.

Ich materiał kończy tabela biur podróży, które w ostatnim tygodniu oferowały imprezy turystyczne po przekrojowo najniższych cenach.

W trzydziestym trzecim zestawieniu dla sezonu lato 2022 najistotniejszym zdarzeniem było zajęcie pierwszego miejsca przez Itakę (awans z pozycji piątej). „Było to możliwe dzięki znacznej obniżce cen ofertowych w tym biurze, podczas gdy w innych (z wyjątkiem TUI Poland) miały miejsce znaczące zwyżki cen wycieczek. Tabelę opuściło biuro Exim Tours (z pozycji czwartej na szóstą), a powróciło do niej biuro Coral Travel (z pozycji siódmej na piątą)” - czytamy.

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

*Zestawienie obejmuje trzydzieste trzecie w tym roku porównanie cen wyjazdów z biurami podróży z wylotem w szczycie sezonu letniego, definiowanym na potrzeby porównań jako okres pierwszego tygodnia sierpnia, czyli od 1 do 8 sierpnia 2022 roku. Ceny dla tego okresu zostały zebrane 14 lipca 2022 i zestawione z cenami dla tego samego okresu dla wylotów z 7 lipca, a przy porównaniach cen rok do roku z cenami zebranymi 15 lipca 2021 roku.

Ta podwyżka potwierdziła tylko wielotygodniowy trend. Średnia cena wzrosła też tydzień wcześniej o 96 złotych, wcześniej spadła o 58 złotych, ale jeszcze wcześniej wzrastała z jednotygodniowym wyjątkiem jedenaście razy z rzędu o: 72, 11, 90, 78, 68, 70, 150, 10, 27, 28 i 167 złotych.

Najwięcej podrożały wycieczki na Maltę, o 432 złote, do Maroka, o 302 złote, i na Kos – o 291 złotych.

Pozostało 94% artykułu
Biura Podróży
Itaka wchodzi na Węgry. Pierwsi klienci polecą zimą nad ciepłe morza
Materiał Promocyjny
Nowe finansowanie dla transportu miejskiego w Polsce Wschodniej
Biura Podróży
Agenci turystyczni nie zawsze wiedzą, czego chcą ich klienci
Biura Podróży
Sprzedaż wyjazdów wakacyjnych u niemieckich agentów goni wyniki sprzed pandemii
Nowe Trendy
Grecy do Niemców: Kryzys energetyczny? Zimą ogrzejcie się u nas
Materiał Promocyjny
Sieć kampusowa 5G dla bezpieczeństwa danych
Nowe Trendy
Polacy planują wakacje. Kobiety oszczędniejsze i ostrożniejsze od mężczyzn
Nowe Trendy
Spór o „turecko-egejski”. Grecja: To zamach na nasze terytorium