Traveldata: Last minute w biurach podróży nie tylko nie tańsze, ale coraz droższe

W ostatnim tygodniu średnia cena wycieczki w biurze podróży z wylotem między 1 i 7 sierpnia 2022 wzrosła o 77 złotych – podaje w najnowszym, cotygodniowym raporcie z badania ofert touroperatorów Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata*.

Publikacja: 18.07.2022 00:18

Traveldata: Last minute w biurach podróży nie tylko nie tańsze, ale coraz droższe

Foto: Aleksander Kramarz

Ta podwyżka potwierdziła tylko wielotygodniowy trend. Średnia cena wzrosła też tydzień wcześniej o 96 złotych, wcześniej spadła o 58 złotych, ale jeszcze wcześniej wzrastała z jednotygodniowym wyjątkiem jedenaście razy z rzędu o: 72, 11, 90, 78, 68, 70, 150, 10, 27, 28 i 167 złotych.

Czytaj więcej

Traveldata: Złoty słabnie, do biur podróży wróciły podwyżki

Najwięcej podrożały wycieczki na Maltę, o 432 złote, do Maroka, o 302 złote, i na Kos – o 291 złotych.

Były też kierunki, które miały niższe ceny. Spadek średnich cen Traveldata zanotowała w wypadku wyjazdów na Fuerteventurę, o 80 złotych (poprzednio miał tam miejsce również duży spadek cen o 112 złotych), na Gran Canarię i na Cypr (poprzednio ceny na nim najbardziej wzrosły) – odpowiednio o 40 i 39 złotych – wyliczają eksperci z Traveldaty.

Zmiany cen wycieczek w ostatnim tygodniu obrazuje mapa, a ich przebieg w tym sezonie przedstawia zamieszczony niżej wykres.

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

W minionym tygodniu wzrosły ceny wyjazdów wypoczynkowych z wylotem w 1-7 sierpnia 2022 roku do wszystkich pięciu najważniejszych z punktu widzenia turystyki wyjazdowej krajów. Zdecydowanie największy wzrost średnich cen miał miejsce w wypadku wakacji w Grecji – o 162 złote. Mniejsze były zwyżki cen wyjazdów do Bułgarii i Turcji – o 54 i 50 złotych. A najmniejsze objęły Egipt i Wyspy Kanaryjskie – o 23 i 17 złotych.

Ponad 900 złotych różnicy rok do roku

Porównanie średniej ceny wyjazdu ze średnią ceną sprzed roku (wylot w pierwszym tygodniu sierpnia) pokazało, że ta z zeszłego tygodnia była wyższa od średniej ceny z poprzedniego sezonu o 917 złotych. To jedna z największych różnic w tych porównaniach, ponieważ poprzednio roczna zwyżka cen wyniosła 859 złotych, a w poprzednich dziesięciu zestawieniach roczne różnice cen wyniosły 826, 893, 818, 861, 930, 1009, 876, 815, 736 i 679 złotych.

Najbardziej w ciągu roku kolejny raz zdrożały wyjazdy do Hurghady – o 1455 złotych. Dużo wzrosły ceny wycieczek na półwysep Chalcydycki i Turecką Riwierę – o 1265 i 1187 złotych.

W minionym tygodniu nie było kierunku, którego średnia cena byłaby niższa niż rok wcześniej – podają autorzy raportu.

Jak dalej czytamy w raporcie, siedemdziesiąty piąty raz z rzędu ceny paliwa i kurs złotego powodowały, że sytuacja organizatorów turystyki była w zeszłym tygodniu gorsza niż wcześniej. Cena paliwa lotniczego była bowiem o 93,7 procent wyższa niż rok temu, a złoty względem dolara i euro w rozliczeniach turystycznych słabszy o 10,4 procent. Przez to koszty organizatorów były wyższe o 650-660 złotych niż rok wcześniej.

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

Jeśli chodzi o główne kierunki w turystyce wyjazdowej, to najbardziej, licząc rok do roku, podskoczyły ceny wycieczek do Egiptu, tym razem o 1261 złote. Na kolejnych miejscach pod tym względem znalazły się Turcja z podwyżką o 961 złotych i Grecja ze wzrostem średniej ceny o 922 złote. Bułgaria podrożała o 838 złotych, a Wyspy Kanaryjskie - o 809 złotych.

Z mniej uczęszczanych kierunków najwięcej zdrożały w ujęciu rocznym Cypr i Majorka – o 1112 i 1078 złotych. Niewiele mniej Malta i Hiszpania kontynentalna – o 953 i 915 złotych. Jeszcze mniej w Portugalia, Albania, Tunezja i Włochy – odpowiednio o 786, 752 i 745 i 503 złote – wylicza raport.

Gwałtowny awans Itaki

Badanie cen według biur klucza biur podróży pokazały – podaje Traveldata – że żadne nie sprzedawało w ostatnim tygodniu wycieczek taniej niż przed rokiem. Najmniej podrożały one w Best Reisen i Itace – o 630 i 670 złotych. Średnie ceny w pozostałych biurach podróży były wyższe niż przed rokiem w granicach od 900 złotych (TUI Poland) do około 1300 złotych.

W liczbie najniższych bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w wypadku 30 kierunków sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli, na pierwszym miejscu znalazł się TUI Poland z liczbą 47 ofert. Z powodu znaczącej obniżki cen Itaka znalazła się z liczbą 40 ofert na drugim miejscu, a Rainbow z liczbą 18 ofert na trzecim.

Najwięcej najniższych cen wyjazdów do Egiptu Traveldata znalazła w ofercie TUI Poland (6), w wypadku Grecji była to Itaka (12), TUI Poland (7) i Grecos (5), jeśli chodzi o Wyspy Kanaryjskie ponownie najwięcej atrakcyjnych ofert miały TUI Poland (10) i Itaka (7), do Turcji najtaniej można było wyjechać z TUI Poland i Coral Travel (po 7), do Tunezji z Itaką, Coralem Travel, Eximem Tours i TUI Poland (po 2), a do Bułgarii z Itaką i TUI Poland (po 3 oferty).

W porównaniu z okresem sprzed roku biuro TUI Poland poprawiło swoją pozycję w Egipcie, Grecji, Tunezji i Turcji, biuro Itaka w Egipcie, Grecji, Tunezji i Bułgarii, a biuro Rainbow w Grecji – podają autorzy opracowania.

Ich materiał kończy tabela biur podróży, które w ostatnim tygodniu oferowały imprezy turystyczne po przekrojowo najniższych cenach.

W trzydziestym trzecim zestawieniu dla sezonu lato 2022 najistotniejszym zdarzeniem było zajęcie pierwszego miejsca przez Itakę (awans z pozycji piątej). „Było to możliwe dzięki znacznej obniżce cen ofertowych w tym biurze, podczas gdy w innych (z wyjątkiem TUI Poland) miały miejsce znaczące zwyżki cen wycieczek. Tabelę opuściło biuro Exim Tours (z pozycji czwartej na szóstą), a powróciło do niej biuro Coral Travel (z pozycji siódmej na piątą)” - czytamy.

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

*Zestawienie obejmuje trzydzieste trzecie w tym roku porównanie cen wyjazdów z biurami podróży z wylotem w szczycie sezonu letniego, definiowanym na potrzeby porównań jako okres pierwszego tygodnia sierpnia, czyli od 1 do 8 sierpnia 2022 roku. Ceny dla tego okresu zostały zebrane 14 lipca 2022 i zestawione z cenami dla tego samego okresu dla wylotów z 7 lipca, a przy porównaniach cen rok do roku z cenami zebranymi 15 lipca 2021 roku.

Biura Podróży
Itaka wchodzi na Węgry. Pierwsi klienci polecą zimą nad ciepłe morza
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Biura Podróży
Agenci turystyczni nie zawsze wiedzą, czego chcą ich klienci
Biura Podróży
Sprzedaż wyjazdów wakacyjnych u niemieckich agentów goni wyniki sprzed pandemii
Nowe Trendy
Grecy do Niemców: Kryzys energetyczny? Zimą ogrzejcie się u nas
Nowe Trendy
Polacy planują wakacje. Kobiety oszczędniejsze i ostrożniejsze od mężczyzn