Traveldata: Złoty słabnie, do biur podróży wróciły podwyżki

W zeszłym tygodniu paliwo było droższe niż rok wcześniej o 100 procent, a złoty słabszy wobec dolara i euro o 10 procent. Nic dziwnego, że koszty organizatorów turystyki zagranicznej tylko z tego tytułu wzrosły o rekordowe 680-690 złotych.

Publikacja: 11.07.2022 00:02

Portugalia (na zdjęciu wybrzeże Algarve), należała w minionym tygodniu do kierunków, które zdrożały

Portugalia (na zdjęciu wybrzeże Algarve), należała w minionym tygodniu do kierunków, które zdrożały najmniej, licząc rok do roku, ale i tak było to prawie 500 złotych

Foto: Aleksander Kramarz

W ostatnim tygodniu średnia cena wycieczek z wylotem między 1 i 7 sierpnia wzrosła o 96 złotych – podaje Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata w najnowszym cotygodniowym raporcie z porównania cen*.

To kolejny wzrost z całej serii podwyżek, tylko od czasu do czasu przerywanej jakąś obniżką. Tym razem podwyżka przewyższyła mocno zeszłotygodniową obniżkę. W poprzednich tygodniach średnia cena spadła bowiem o 58 złotych. Wcześniej rosła o 72 i 11 złotych i spadła o 24 złote, a jeszcze wcześniej rosła dziewięć razy z rzędu, o: 90, 78, 68, 70, 150, 10, 27, 28 i 167 złotych.

Czytaj więcej

Traveldata: Spora przecena wakacji, ale nie najpopularniejszych kierunków

Najwięcej zdrożały takie kierunki jak Cypr i Lanzarote – o 447 i 442 złote. Nieco mniej dotknęło to Rodos, którego średnia cena poszła w górę o 356 złotych.

Jeśli chodzi o zeszłotygodniowe spadki, to najbardziej zmieniły się ceny wakacji na Kos i na półwyspie Chalcydyckim, o 244 i 238 złotych (poprzednio na tym ostatnim miał miejsce największy wzrost cen), a już sporo mniej na Fuerteventurze – o 112 złotych.

Zmiany cen wycieczek w ostatnim tygodniu obrazuje mapa, a ich przebieg w tym sezonie przedstawia zamieszczony niżej wykres.

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

W minionym tygodniu – piszą autorzy raportu - ceny wyjazdów wypoczynkowych Polaków z wylotem w dniach 1-7 sierpnia 2022 roku spadły jedynie w wypadku Grecji – średnio o 76 złotych, a na pozostałych wiodących kierunkach rosły. Największy wzrost średnich cen Traveldata odnotowała w wypadku Wysp Kanaryjskich, Egiptu i Turcji – odpowiednio o 171, 158 i 150 złotych. Wyraźnie mniej zdrożała Bułgaria – o 113 złotych.

Drożejące waluty uderzają w organizatorów

Badanie średniej ceny imprez turystycznych wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia 2022 pokazało, że średnia z zeszłego tygodnia była wyższa od średniej z poprzedniego sezonu o 859 złotych. Tydzień temu zwyżka cen liczona rok do roku wyniosła 826 złotych, a w poprzednich zestawieniach było to 893, 818, 861, 930, 1009, 876, 815, 736, 679, 692, 649 i 635 złotych. Widać więc, ze dynamika różnic z ostatnich tygodni maleje.

Najbardziej kolejny raz podniosły się ceny wyjazdów do Hurghady i na Synaj – o 1390 i 1365 złotych, nieco mniejszy był wzrost cen wycieczek na Cypr – o 1194 złote. W minionym tygodniu na żadnym z monitorowanych kierunków średnie ceny wycieczek nie spadły – podają eksperci Traveldaty.

Szukając przyczyn tak dużych zmian porównali oni dwa czynniki mające duży wpływ na koszty organizatorów wyjazdów - cen paliwa lotniczego (ponoszonych według cen z okresu przed wylotem lub wcześniejszych z uwzględnieniem ewentualnego zabezpieczenia) i kursy głównych walut.

Cena paliwa lotniczego wyniosła w zeszłym tygodniu 5,45 zł/litr wobec 2,68 zł/litr przed rokiem, co oznaczało wzrost o 103,4 procent (tydzień wcześniej cena była wyższa o 119 procent, a przed dwoma o 126,2 procent). Wobec amerykańskiego dolara i euro złoty w porównaniach rocznych dla uśrednionych rozliczeń turystycznych był w ostatnim tygodniu znacznie słabszy niż miało to miejsce w tygodniach poprzednich. Tym razem skala osłabienia wyniosła 10,3 procent, podczas gdy przed tygodniem nasza waluta była słabsza o 7,5 procent, a przed dwoma o około 7,6 procent – opisują autorzy raportu.

W tej sytuacji wspólny wpływ wymienionych czynników na średnią zmianę kosztów cen wycieczek nadal nie sprzyjała organizatorom i zawierała się w rekordowo wysokim przedziale 680-690 złotych (przed tygodniem było to 645-655, a przed dwoma tygodniami 665-675 złotych).

„Należy pamiętać, że oddziaływanie zmian cen paliwa i walut na ceny wycieczek w zależności od touroperatora są mniej lub więcej opóźnione (m.in. przez kontrakty zabezpieczające i politykę marż), a ich skutki należy traktować w uśrednionych kategoriach docelowych (asymptotycznych)” - dodają.

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

Wśród pięciu najważniejszych z punktu widzenia polskiej turystyki wyjazdowej kierunków najwięcej kolejny raz podrożały, porównując rok do roku, wycieczki do Egiptu – o 1294 złote. Na kolejnych miejscach pod tym względem znalazły się Wyspy Kanaryjskie i Turcja, z wzrostem cen o 981 i 907 złotych. Najmniej zmieniły się ceny Bułgarii i Grecji - o 799 i 704 złote – wylicza Traveldata w swojej analizie.

W wypadku mniej uczęszczanych kierunków najwięcej wzrosły ceny wakacji na Cyprze i Majorce – o 1194 i 1086 złotych. Wyraźnie mniejsze zwyżki widaż było jeśli chodzi o Włochy, Hiszpanię kontynentalną, Albanię i Tunezję – o 715, 696, 643 i 629 złotych. Kierunkami zaś z najmniejszymi podwyżkami były Portugalia i Malta – o 498 i 469 złotych.

Grecos na czele przekrojowo niskich cen

Z porównań cen wycieczek dużych i średnich organizatorów wynika, że żadne z nich nie obniżyło cen wyjazdów, porównując rok do roku. Najmniej ceny wzrosły w Grecosie, Best Reisen i Itace – o 380, 640 i 710 złotych. Średnie ceny w pozostałych biurach podróży były wyższe niż przed rokiem w granicach od 770 złotych (TUI Poland) do prawie 1270 złotych – notuje Traveldata.

W liczbie najniższych bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w wypadku 30 kierunków sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli, w dwudziestym szóstym porównaniu dotyczącym szczytu sezonu letniego 2022 na pierwszym miejscu, podobnie jak przez znaczną większość poprzedniego sezonu, znalazł TUI Poland, z liczbą 49 ofert. Za nim uplasowały się Itaka z liczbą 31 ofert i Rainbow z liczbą 20 ofert.

Najwięcej najniższych cen na wyjazdy do Egiptu oferowały TUI Poland (6), EximTours (5) i Coral Travel (4), do Grecji Itaka i Grecos (po 7), Rainbow i TUI Poland (po 6), na Wyspy Kanaryjskie TUI Poland (10) i Itaka (8), do Turcji TUI Poland (6) i Coral Travel (5), do Tunezji TUI Poland (4 ), Itaka i Coral Travel (po 2), a do Bułgarii TUI Poland (3 oferty).

Czytaj więcej

Ranking biur podróży 2022. Na podium TUI, Itaka, Rainbow i Coral Travel

W porównaniu z okresem sprzed roku biuro TUI Poland poprawiło swoją pozycję w Egipcie, Grecji, na Wyspach Kanaryjskich i w Tunezji, biuro Itaka w Grecji, na Wyspach Kanaryjskich, w Tunezji, Turcji i Bułgarii, a biuro Rainbow w Grecji i na Wyspach Kanaryjskich – podsumowują autorzy raportu.

A cały materiał zamykają tabelą z biurami podróży, które w ostatnim tygodniu sprzedawały wycieczki po cenach przekrojowo (porównywano ten sam zakres kierunków) najniższych.

W trzydziestym drugim zestawieniu dla sezonu lato 2022 skład organizatorów w tabeli uległ większej niż zazwyczaj zmianie, co jest skutkiem znaczących korekt w cennikach wycieczek poszczególnych biur podróży związanych z rozpoczęciem nowego miesiąca. Tabelę opuściły Coral Travel (z pozycji lidera na siódmą) i Sun & Fun (z piątej na szóstą), a weszły do niej Best Reisen (z szóstej na trzecią) i Itaka (z siódmej na piątą). Nowym liderem został Grecos, a wiceliderem TUI Poland – oba biura awansowały o jedno miejsce w porównaniu z poprzednim tygodniem.

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

*Zestawienie obejmuje trzydzieste drugie w tym roku porównanie cen wycieczek z wylotem w szczycie sezonu letniego, definiowanym na potrzeby porównań jako okres pierwszego tygodnia sierpnia, czyli od 1 do 8 sierpnia 2022. Ceny dla tego okresu zostały zebrane 7 lipca 2022 roku i zestawione z cenami dla tego samego okresu dla wylotów z 30 czerwca, a przy porównaniach cen rok do roku z cenami zebranymi 8 lipca 2021 roku.

W ostatnim tygodniu średnia cena wycieczek z wylotem między 1 i 7 sierpnia wzrosła o 96 złotych – podaje Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata w najnowszym cotygodniowym raporcie z porównania cen*.

To kolejny wzrost z całej serii podwyżek, tylko od czasu do czasu przerywanej jakąś obniżką. Tym razem podwyżka przewyższyła mocno zeszłotygodniową obniżkę. W poprzednich tygodniach średnia cena spadła bowiem o 58 złotych. Wcześniej rosła o 72 i 11 złotych i spadła o 24 złote, a jeszcze wcześniej rosła dziewięć razy z rzędu, o: 90, 78, 68, 70, 150, 10, 27, 28 i 167 złotych.

Pozostało 93% artykułu
Biura Podróży
FTI: Jeszcze nigdy biura podróży nie były tak potrzebne jak teraz
Materiał Promocyjny
Budowa farm wiatrowych i fotowoltaicznych
Zanim Wyjedziesz
Cypr zaostrza protokół antycovidowy. Ponownie konieczne maseczki
Popularne Trendy
Chorwacka turystyka się rozpędza. Każdego dnia milion turystów. Polacy w czołówce
Popularne Trendy
Samodzielnie organizujesz wakacje? Licz się z większymi wydatkami
Materiał Promocyjny
ORLEN Paczka ma 4000 automatów paczkowych i rośnie w imponującym tempie
Popularne Trendy
Na wyspach greckich gości więcej niż przed pandemią. Największy wzrost na Santorynie
Nowe Trendy
Za wejście do Wenecji trzeba będzie płacić. Ile? To będzie zależeć od popytu