Traveldata: Złoty słabnie, do biur podróży wróciły podwyżki

W zeszłym tygodniu paliwo było droższe niż rok wcześniej o 100 procent, a złoty słabszy wobec dolara i euro o 10 procent. Nic dziwnego, że koszty organizatorów turystyki zagranicznej tylko z tego tytułu wzrosły o rekordowe 680-690 złotych.

Publikacja: 11.07.2022 00:02

Portugalia (na zdjęciu wybrzeże Algarve), należała w minionym tygodniu do kierunków, które zdrożały

Portugalia (na zdjęciu wybrzeże Algarve), należała w minionym tygodniu do kierunków, które zdrożały najmniej, licząc rok do roku, ale i tak było to prawie 500 złotych

Foto: Aleksander Kramarz

W ostatnim tygodniu średnia cena wycieczek z wylotem między 1 i 7 sierpnia wzrosła o 96 złotych – podaje Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata w najnowszym cotygodniowym raporcie z porównania cen*.

To kolejny wzrost z całej serii podwyżek, tylko od czasu do czasu przerywanej jakąś obniżką. Tym razem podwyżka przewyższyła mocno zeszłotygodniową obniżkę. W poprzednich tygodniach średnia cena spadła bowiem o 58 złotych. Wcześniej rosła o 72 i 11 złotych i spadła o 24 złote, a jeszcze wcześniej rosła dziewięć razy z rzędu, o: 90, 78, 68, 70, 150, 10, 27, 28 i 167 złotych.

Czytaj więcej

Traveldata: Spora przecena wakacji, ale nie najpopularniejszych kierunków

Najwięcej zdrożały takie kierunki jak Cypr i Lanzarote – o 447 i 442 złote. Nieco mniej dotknęło to Rodos, którego średnia cena poszła w górę o 356 złotych.

Jeśli chodzi o zeszłotygodniowe spadki, to najbardziej zmieniły się ceny wakacji na Kos i na półwyspie Chalcydyckim, o 244 i 238 złotych (poprzednio na tym ostatnim miał miejsce największy wzrost cen), a już sporo mniej na Fuerteventurze – o 112 złotych.

Zmiany cen wycieczek w ostatnim tygodniu obrazuje mapa, a ich przebieg w tym sezonie przedstawia zamieszczony niżej wykres.

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

W minionym tygodniu – piszą autorzy raportu - ceny wyjazdów wypoczynkowych Polaków z wylotem w dniach 1-7 sierpnia 2022 roku spadły jedynie w wypadku Grecji – średnio o 76 złotych, a na pozostałych wiodących kierunkach rosły. Największy wzrost średnich cen Traveldata odnotowała w wypadku Wysp Kanaryjskich, Egiptu i Turcji – odpowiednio o 171, 158 i 150 złotych. Wyraźnie mniej zdrożała Bułgaria – o 113 złotych.

Drożejące waluty uderzają w organizatorów

Badanie średniej ceny imprez turystycznych wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia 2022 pokazało, że średnia z zeszłego tygodnia była wyższa od średniej z poprzedniego sezonu o 859 złotych. Tydzień temu zwyżka cen liczona rok do roku wyniosła 826 złotych, a w poprzednich zestawieniach było to 893, 818, 861, 930, 1009, 876, 815, 736, 679, 692, 649 i 635 złotych. Widać więc, ze dynamika różnic z ostatnich tygodni maleje.

Najbardziej kolejny raz podniosły się ceny wyjazdów do Hurghady i na Synaj – o 1390 i 1365 złotych, nieco mniejszy był wzrost cen wycieczek na Cypr – o 1194 złote. W minionym tygodniu na żadnym z monitorowanych kierunków średnie ceny wycieczek nie spadły – podają eksperci Traveldaty.

Szukając przyczyn tak dużych zmian porównali oni dwa czynniki mające duży wpływ na koszty organizatorów wyjazdów - cen paliwa lotniczego (ponoszonych według cen z okresu przed wylotem lub wcześniejszych z uwzględnieniem ewentualnego zabezpieczenia) i kursy głównych walut.

Cena paliwa lotniczego wyniosła w zeszłym tygodniu 5,45 zł/litr wobec 2,68 zł/litr przed rokiem, co oznaczało wzrost o 103,4 procent (tydzień wcześniej cena była wyższa o 119 procent, a przed dwoma o 126,2 procent). Wobec amerykańskiego dolara i euro złoty w porównaniach rocznych dla uśrednionych rozliczeń turystycznych był w ostatnim tygodniu znacznie słabszy niż miało to miejsce w tygodniach poprzednich. Tym razem skala osłabienia wyniosła 10,3 procent, podczas gdy przed tygodniem nasza waluta była słabsza o 7,5 procent, a przed dwoma o około 7,6 procent – opisują autorzy raportu.

W tej sytuacji wspólny wpływ wymienionych czynników na średnią zmianę kosztów cen wycieczek nadal nie sprzyjała organizatorom i zawierała się w rekordowo wysokim przedziale 680-690 złotych (przed tygodniem było to 645-655, a przed dwoma tygodniami 665-675 złotych).

„Należy pamiętać, że oddziaływanie zmian cen paliwa i walut na ceny wycieczek w zależności od touroperatora są mniej lub więcej opóźnione (m.in. przez kontrakty zabezpieczające i politykę marż), a ich skutki należy traktować w uśrednionych kategoriach docelowych (asymptotycznych)” - dodają.

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

Wśród pięciu najważniejszych z punktu widzenia polskiej turystyki wyjazdowej kierunków najwięcej kolejny raz podrożały, porównując rok do roku, wycieczki do Egiptu – o 1294 złote. Na kolejnych miejscach pod tym względem znalazły się Wyspy Kanaryjskie i Turcja, z wzrostem cen o 981 i 907 złotych. Najmniej zmieniły się ceny Bułgarii i Grecji - o 799 i 704 złote – wylicza Traveldata w swojej analizie.

W wypadku mniej uczęszczanych kierunków najwięcej wzrosły ceny wakacji na Cyprze i Majorce – o 1194 i 1086 złotych. Wyraźnie mniejsze zwyżki widaż było jeśli chodzi o Włochy, Hiszpanię kontynentalną, Albanię i Tunezję – o 715, 696, 643 i 629 złotych. Kierunkami zaś z najmniejszymi podwyżkami były Portugalia i Malta – o 498 i 469 złotych.

Grecos na czele przekrojowo niskich cen

Z porównań cen wycieczek dużych i średnich organizatorów wynika, że żadne z nich nie obniżyło cen wyjazdów, porównując rok do roku. Najmniej ceny wzrosły w Grecosie, Best Reisen i Itace – o 380, 640 i 710 złotych. Średnie ceny w pozostałych biurach podróży były wyższe niż przed rokiem w granicach od 770 złotych (TUI Poland) do prawie 1270 złotych – notuje Traveldata.

W liczbie najniższych bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w wypadku 30 kierunków sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli, w dwudziestym szóstym porównaniu dotyczącym szczytu sezonu letniego 2022 na pierwszym miejscu, podobnie jak przez znaczną większość poprzedniego sezonu, znalazł TUI Poland, z liczbą 49 ofert. Za nim uplasowały się Itaka z liczbą 31 ofert i Rainbow z liczbą 20 ofert.

Najwięcej najniższych cen na wyjazdy do Egiptu oferowały TUI Poland (6), EximTours (5) i Coral Travel (4), do Grecji Itaka i Grecos (po 7), Rainbow i TUI Poland (po 6), na Wyspy Kanaryjskie TUI Poland (10) i Itaka (8), do Turcji TUI Poland (6) i Coral Travel (5), do Tunezji TUI Poland (4 ), Itaka i Coral Travel (po 2), a do Bułgarii TUI Poland (3 oferty).

Czytaj więcej

Ranking biur podróży 2022. Na podium TUI, Itaka, Rainbow i Coral Travel

W porównaniu z okresem sprzed roku biuro TUI Poland poprawiło swoją pozycję w Egipcie, Grecji, na Wyspach Kanaryjskich i w Tunezji, biuro Itaka w Grecji, na Wyspach Kanaryjskich, w Tunezji, Turcji i Bułgarii, a biuro Rainbow w Grecji i na Wyspach Kanaryjskich – podsumowują autorzy raportu.

A cały materiał zamykają tabelą z biurami podróży, które w ostatnim tygodniu sprzedawały wycieczki po cenach przekrojowo (porównywano ten sam zakres kierunków) najniższych.

W trzydziestym drugim zestawieniu dla sezonu lato 2022 skład organizatorów w tabeli uległ większej niż zazwyczaj zmianie, co jest skutkiem znaczących korekt w cennikach wycieczek poszczególnych biur podróży związanych z rozpoczęciem nowego miesiąca. Tabelę opuściły Coral Travel (z pozycji lidera na siódmą) i Sun & Fun (z piątej na szóstą), a weszły do niej Best Reisen (z szóstej na trzecią) i Itaka (z siódmej na piątą). Nowym liderem został Grecos, a wiceliderem TUI Poland – oba biura awansowały o jedno miejsce w porównaniu z poprzednim tygodniem.

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

*Zestawienie obejmuje trzydzieste drugie w tym roku porównanie cen wycieczek z wylotem w szczycie sezonu letniego, definiowanym na potrzeby porównań jako okres pierwszego tygodnia sierpnia, czyli od 1 do 8 sierpnia 2022. Ceny dla tego okresu zostały zebrane 7 lipca 2022 roku i zestawione z cenami dla tego samego okresu dla wylotów z 30 czerwca, a przy porównaniach cen rok do roku z cenami zebranymi 8 lipca 2021 roku.

W ostatnim tygodniu średnia cena wycieczek z wylotem między 1 i 7 sierpnia wzrosła o 96 złotych – podaje Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata w najnowszym cotygodniowym raporcie z porównania cen*.

To kolejny wzrost z całej serii podwyżek, tylko od czasu do czasu przerywanej jakąś obniżką. Tym razem podwyżka przewyższyła mocno zeszłotygodniową obniżkę. W poprzednich tygodniach średnia cena spadła bowiem o 58 złotych. Wcześniej rosła o 72 i 11 złotych i spadła o 24 złote, a jeszcze wcześniej rosła dziewięć razy z rzędu, o: 90, 78, 68, 70, 150, 10, 27, 28 i 167 złotych.

Pozostało 93% artykułu
Biura Podróży
FTI: Jeszcze nigdy biura podróży nie były tak potrzebne jak teraz
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Zanim Wyjedziesz
Cypr zaostrza protokół antycovidowy. Ponownie konieczne maseczki
Popularne Trendy
Chorwacka turystyka się rozpędza. Każdego dnia milion turystów. Polacy w czołówce
Popularne Trendy
Samodzielnie organizujesz wakacje? Licz się z większymi wydatkami
Popularne Trendy
Na wyspach greckich gości więcej niż przed pandemią. Największy wzrost na Santorynie