W ostatnim tygodniu średnia cena wyjazdu, ciągle jeszcze w ramach sezonu letniego, w pierwszym tygodniu października wyniosła 3693 złotych, podczas gdy średnia dla pierwszego tygodnia sierpnia to 4999 złotych.

Czytaj więcej

Traveldata: Zaskakujący rozmiar wrześniowego last minute w biurach podróży

W minionym tygodniu – podają autorzy raportu - średnia cena wycieczki z biurem podróży z wylotem między 3 i 9 października spadła o 11 złotych, licząc tydzień do tygodnia.

Przy czym największy spadek ceny odnotowano w wypadku wyjazdów do Maroka, a mniejsze w wypadku Gran Canarii i Kos – odpowiednio o 172 i 169 złotych.

Z drugiej strony największy wzrost cen ponownie objął podróże do Portugalii, o 286 złotych, Teneryfę, o 256 złotych i Cypr – o 184 złote.

Zmiany cen wycieczek w ostatnim tygodniu obrazuje mapa.

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

W minionym tygodniu większość z pięciu najważniejszych kierunków zorganizowanych wyjazdów wypoczynkowych Polaków z wylotem między 3 a 9 października potaniała. Ceny Egiptu spadły o o 67 złotych, Grecji o 51 złotych a Turcji - o 38 złotych. Jednocześnie wzrosła średnia cena Bułgarii, o 46 złotych, a Wysp Kanaryjskich o 19 złotych.

Największe podwyżki: Maroko, Dalaman, Szarm el-Szejk

Porównanie średnich cen z ostatniego tygodnia i sprzed roku (wylot w pierwszym tygodniu października) pokazało, że średnia tegoroczna była wyższa o 808 złotych.

Najbardziej w ciągu roku podrożały wyjazdy do Maroka, o 1837 złotych, do Dalamanu, o 1461 złotych, i do Szarm el-Szejk – o 1304 złote. Żaden kierunek nie był tańszy niż rok wcześniej.

W adekwatnym okresie sprzedaży ubiegłego sezonu lato 2021 odnotowano wzrost cen w ujęciu rocznym o 105 złotych.

Eksperci z Traveldaty porównali też ceny paliwa lotniczego i kuru złotego, by ocenić, o ile wzrosły koszty organizatorów wyjazdów tylko w tych dwóch aspektach. Okazało się, że paliwo kosztowało w ostatnim tygodniu 5,17 zł za litr, było więc o 90,8 procent droższe niż przed rokiem (2,71 zł za litr). Złoty był z kolei o 9 procent słabszy w stosunku do dolara i euro niż rok temu. W efekcie wspólny wpływ wymienionych czynników na średnią zmianę kosztów cen wycieczek nie sprzyjał organizatorom, bo zawierał się w przedziale 510-520 złotych (przed tygodniem było to rekordowe 605-615 złotych, a przed dwoma tygodniami 560-570 złotych).

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

Z pięciu wiodących kierunków zdecydowanie najwięcej, licząc rok do roku, skoczyła cena wypoczynku w Egipcie – o 1122 złotych. Mniej podrożały wyjazdy do Turcji, na Wyspy Kanaryjskie i do Grecji – o 862, 783 i 699 złotych. Najskromniej w skali roku wzrosła cena wycieczek do Bułgarii, bo o 309 złotych – wylicza raport Traveldaty.

Jeśli chodzi o pozostałe kierunki, monitorowane przez Traveldatę, to zdecydowanie najwięcej, bo o 1837 złotych, wzrosły – licząc rok do roku – ceny wycieczek do Maroka. Inne też mocno zdrożały: Portugalia o 1032, Hiszpania kontynentalna o 900, a Majorka o 898 złotych. W mniejszym stopniu wzrosły ceny wyjazdów na Maltę, do Tunezji i na Cypr – o 633, 585 i 541 złotych. A w najmniejszym stopniu podniosły się ceny wyjazdów do Włoch – o 196 złotych.

Tanio, taniej, najtaniej

W porównaniach średnich cen wycieczek rok do roku ceny wyjazdów w październiku nie obniżyło żadne z monitorowanych dużych i średnich biur podróży. Można więc mówić tylko o mniejszych lub większych podwyżkach. Te najmniejsze Traveldata odnotowała w wypadku TUI Poland, Itaki i biura Best Reisen – odpowiednio o 680, 720 i 750 złotych. Średnie ceny w pozostałych biurach podróży były wyższe niż przed rokiem w granicach od 790 złotych (Grecos i Coral Travel) do ponad 2100 złotych.

W liczbie najniższych bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w wypadku 30 kierunków sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli, liderem był TUI Poland z liczbą 43 ofert, a za nim Rainbow z 24 takimi ofertami i Exim Tours z liczbą 19 podobnych ofert.

Najwięcej najtańszych wyjazdów do Egiptu można było znaleźć w ofercie Corala Travel i TUI Poland (po 5), w kierunkach greckich przodowały TUI Poland (12) i Itaka (7), w wypadku Wysp Kanaryjskich najwięcej tanich ofert miały TUI Poland (10) i Rainbow (5), do Turcji Coral Travel (8) i TUI Poland (4), do Tunezji Sun & Fun (4) i Rainbow (3), a do Bułgarii Exim Tours i Nekera (po 2 oferty).

Czytaj więcej

Raport. Udane wakacje w biurach podróży. Najpopularniejsza Turcja

W porównaniu z okresem sprzed roku TUI Poland poprawił swoją pozycję w Egipcie, Grecji i na Wyspach Kanaryjskich, Rainbow w Grecji, na Wyspach Kanaryjskich i w Tunezji, a Exim Tours zyskało na atrakcyjności w wypadku Wysp Kanaryjskich i Bułgarii – podsumowują eksperci z Traveldaty.

A na koniec tradycyjnie zamieszczają krótką tabelę z biurami podróży, które oferowały w ostatnim tygodniu imprezy turystyczne po przekrojowo najniższych cenach. W czterdziestym pierwszym zestawieniu dla sezonu lato 2022 i jednocześnie pierwszym dla października do pierwszej piątki wszedł z pozycji siódmej na trzecią Best Reisen, z ósmej na czwartą Exim Tours, a z miejsca szóstego na piąte Sun & Fun. Nowym liderem zestawienia został Coral Travel, awansując z pozycji drugiej. Tabelę opuściły Itaka, Grecos i Rainbow.

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

*Zestawienie obejmuje czterdzieste pierwsze w tym roku porównanie cen dla wylotów w sezonie letnim, definiowanym tym razem na potrzeby porównań jako okres pierwszego pełnego tygodnia października, od 3 do 9 października 2022 roku. Ceny dla tego okresu zostały zebrane 8 września 2022 i zestawione z cenami dla tego samego okresu dla wylotów z 1 września, a przy porównaniach cen rok do roku z cenami zebranymi 9 września 2021 roku. Jest to jednocześnie pierwszy materiał w tym roku obejmujący ceny wycieczek w październiku, wcześniejsze raporty dotyczyły pierwszego tygodnia sierpnia, a następnie pierwszego tygodnia września.