3882 złotych – tyle kosztowała średnio wycieczka w październiku z biurem podróży i była o 22,3 procent tańsza niż w sierpniu (4999 złotych) – od tej informacji zaczyna swój cotygodniowy raport z badania cen w biurach podróży* Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata.

Jak czytamy dalej, w ostatnim tygodniu, średnia cena wycieczki z wylotem między 3 i 9 października 2022 roku, wzrosła o 61 złotych, czyli mniej niż połowę tego, co tydzień wcześniej, kiedy zwyżka wyniosła 128 złotych.

Czytaj więcej

Traveldata: Październik nad ciepłym morzem podrożał w tydzień o 128 złotych

Najwięcej zdrożały wyjazdy do Dalamanu, średnio o 1933 złotych, dużo droższe były też wyjazdy na Lanzarote i Costa del Sol – o 633 i 630 złotych.

Jeśli chodzi o przeceny, to zdecydowanie największą Traveldata odnotowała odnośnie do Maroka - o 690 złotych. Znacząco mniejsze były zniżki na Sycylię i Teneryfę – o 282 i 220 złotych.

Zmiany cen wycieczek w ostatnim tygodniu obrazuje mapka.

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

W minionym tygodniu ceny wyjazdów wypoczynkowych Polaków z wylotem między 3 a 9 października podniosły się na wszystkich najważniejszych kierunkach. Największy był wzrost ceny wypoczynku w Turcji, o 269 złotych, znaczący w wypadku Wysp Kanaryjskich, Bułgarii i Grecji - o 99, 83 i 63 złote, a najmniejszy w Egipcie - o 25 złotych.

Dalaman bije rekordy cen

Porównanie średniej ceny imprez z ceną sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu października 2022 pokazało, że średnia tegoroczna była wyższa od średniej z poprzedniego sezonu o 1034 złote.

Zdecydowanie najbardziej w ciągu roku podniosła się cena wyjazdu do Dalamanu – o 3042 złote, mniej, ale i tak bardzo mocno wzrosły ceny wycieczek na Lanzarote i do Szarm el-szejk – o 1496 i 1400 złotych.

W minionym tygodniu Traveldata nie zanotowała żadnego spadku ceny, licząc rok do roku.

Eksperci z Traveldaty porównali ceny paliwa lotniczego i notowania złotego wobec dolara i euro, żeby ocenić, jak te dwa czynniki wpłynęły na koszty organizatorów wyjazdów, porównując rok do roku. W minionym tygodniu cena paliwa lotniczego wyniosła 4,77 zł/litr wobec 2,78 zł/litr przed rokiem, co oznaczało wzrost o 71,6 procent, (przed tygodniem cena ta była wyższa o 87,8 procent, a przed dwoma o 90,8 procent). W relacji z amerykańskim dolarem i euro krajowa waluta w porównaniach rocznych dla uśrednionych rozliczeń turystycznych była w ostatnim tygodniu słabsza o 7,7 procent (przed tygodniem o 8,5 procent, a przed dwoma tygodniami o około 9,0 procent).

W tej sytuacji wspólny wpływ wymienionych czynników na średnią zmianę kosztów cen wycieczek zawierał się w przedziale 460-470 złotych (przed tygodniem było to rekordowe 520-530 złotych, a przed dwoma tygodniami 510-520 złotych).

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

Z pięciu najważniejszych dla klientów biur podróży kierunków zdecydowanie najwięcej skoczyły ceny podróży do Turcji i do Egiptu – odpowiednio o 1399 i 1266 złotych. Mniejsze były zwyżki ceny Wysp Kanaryjskich i Grecji – o 1086 i 1010 złotych. Ponownie zdecydowanie najmniej w skali roku wzrosły ceny wycieczek do Bułgarii - o 520 złotych.

W puli krajów mniej masowo odwiedzanych przez klientów polskich biur podróży najwięcej podrożały, licząc rok do roku, wycieczki na Maltę, do Hiszpanii kontynentalnej i do Portugalii – odpowiednio o 1170, 1128 i 1097 złotych. W dalszej kolejności skoczyły ceny Cypru i w Maroka – o 985 i 930 złotych, a w jeszcze dalszej Tunezji, Majorki i Włoch – o 751, 693 i 690 złotych.

Itaka – podwyżki są, ale najmniejsze

Żadne z monitorowanych przez Traveldatę biur podróży nie miało niższych cen niż rok wcześniej – podają autorzy raportu. Najmniejsze podwyżki odnotowano w Itace, Sun & Funie i Grecosie – o 760, 790 i 890 złotych. Średnie ceny w pozostałych biurach podróży skoczyły w ciągu roku od 940 złotych (Coral Travel) do 2000 złotych.

W liczbie najniższych bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w wypadku 30 kierunków sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli, na pierwszym miejscu znalazł się TUI Poland z liczbą 42 ofert, za nim Itaka z liczbą 24 ofert i Rainbow z liczbą 22 takich ofert.

Najwięcej najniższych cen wyjazdów do Egiptu miały w ofercie Coral Travel (5) i TUI Poland (4), do Grecji Itaka (9) i TUI Poland (8), na Wyspy Kanaryjskie TUI Poland (10) i Rainbow (5), do Turcji Coral Travel (6), Itaka i Rainbow (po 3), do Tunezji Sun & Fun (6), Coral Travel i Best Reisen (po 3), a do Bułgarii Best Reisen (2 oferty).

W porównaniu z okresem sprzed roku biuro TUI Poland poprawiło swoją pozycję w Grecji oraz na Wyspach Kanaryjskich, biuro Itaka w Egipcie, Grecji i Turcji, a biuro Rainbow zyskało na atrakcyjności w Grecji, na Wyspach Kanaryjskich i w Turcji – dodają autorzy opracowania.

Na koniec zamieszczają tabelę z biurami podróży, które w ostatnim tygodniu oferowały imprezy turystyczne po cenach przekrojowo najniższych.

W czterdziestym trzecim zestawieniu dla sezonu lato 2022 i jednocześnie trzecim dla października odnotowano niewielką liczbę zmian. W skład pierwszej piątki weszła z pozycji szóstej na piątą Itaka, a opuścił ją (z pozycji trzeciej na szóstą) Grecos. Liderem zestawienia pozostał Coral Travel, a nowym wiceliderem został Best Reisen, który awansował z miejsca piątego.

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

*Zestawienie obejmuje czterdzieste trzecie w tym roku porównanie cen dla wylotów w sezonie letnim, definiowanym na potrzeby porównań jako okres pierwszego tygodnia października, czyli od 3 do 9 października 2022. Ceny dla tego okresu zostały zebrane 22 września 2022 i zestawione z cenami dla tego samego okresu dla wylotów z 15 września, a przy porównaniach cen rok do roku z cenami zebranymi 23 września 2021 roku. Jest to jednocześnie trzeci materiał w tym roku obejmujący ceny wycieczek dla wylotów w pierwszym tygodniu października, czyli w okresie od 3 do 9 października 2022, wcześniejsze dotyczyły cen w sierpniu, a potem we wrześniu.