Ferie z biurem podróży - ciepłe kraje, mniej all inclusive, więcej sportu i zwiedzania

Egipt, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Hiszpania to kierunki najczęściej wybierane przez klientów biur podróży wyjeżdżających na urlop między 16 stycznia a 28 lutego, czyli w czasie ferii zimowych - wynika ze statystyk Wakacje.pl.

Publikacja: 11.01.2023 17:05

Ferie z biurem podróży - ciepłe kraje, mniej all inclusive, więcej sportu i zwiedzania

Foto: PAP/EPA, Vinai Dithajohn

Największy agent biur turystycznych w Polsce, Wakacje.pl, podsumował, dokąd będą podróżować jego klienci w czasie ferii szkolnych, które w tym roku potrwają od 16 stycznia do 26 lutego. Pod uwagę wziął rezerwacje zrobione od momentu wprowadzenia na rynek przez touroperatorów produktu na zimę 2022/23 do końca 2022 roku.

Aż 41,3 procent sprzedaży przypada na trzy kierunki: Egipt, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Hiszpanię. W pierwszej dziesiątce znalazły się także Dominikana, Tajlandia, Malta, Tanzania, Meksyk, Cypr i Malediwy.

Największy wzrost zanotowała Tajlandia - o 4 procent, porównując rok do roku. To wynik zniesienia ograniczeń związanych z pandemią. W wypadku pozostałych kierunków wahania popytu są nieznaczne.

Czytaj więcej

Ferie zimowe najlepiej spędzić w Egipcie - uważają klienci biur podróży

Wakacje.pl przeanalizowały, które kierunki cieszą się największym zainteresowaniem w poszczególnych regionach Polski. Tu wyznacznikiem była sprzedaż w podziale na wyloty z lotnisk lokalnych. I tak w Warszawie (Lotnisko Chopina) królują Egipt, Malta i Zjednoczone Emiraty Arabskie, a w Modlinie Malta, Hiszpania i Jordania. Z Katowic najwięcej klientów poleci do Egiptu, na Maltę i do Hiszpanii, z Krakowa do Zjednoczonych Emiratów Arabskich, na Maltę i Cypr, a z Gdańska na Cypr, Maltę i do Egiptu.

Wakacje.pl

Wakacje.pl sprawdziły też, jakie kierunki wybierają poszczególne grupy klientów. Pary preferują Egipt, Maltę i Hiszpanię, podobnie rodziny z dziećmi (z zamianą miejsc drugiego i trzeciego). W grupie singli pierwsza pozycja również przypada Egiptowi, druga Malcie, a trzecia Tajlandii.

Wakacje.pl

Nieco inny obraz rynku przedstawia szczegółowsza analiza rezerwacji według kryterium wybieranych regionów. Okazuje się, że pary najchętniej latają na Maltę oraz do Marsa Alam i Hurghady w Egipcie. Rodziny w pierwszej kolejności wybierają Hurghadę, potem Marsa Alam i Maltę, a single Maltę, Marsa Alam i Hurghadę.

Wakacje.pl

- Na ferie zimowe klienci biur podróży wybierają głównie kierunki lotnicze, w których pogoda jest gwarantowana. Większość preferuje wypoczynek na plaży lub przy basenie, choć nie brakuje też miłośników poznawania innych kultur - mówi szefowa działu rozwoju produktu w Wakacje.pl Anna Podpora, cytowana w komunikacie.

- Na Malcie, Cyprze i w lądowej części Hiszpanii w okresie naszej zimy panują przyjemne, wiosenne temperatury, idealne na niespieszne zwiedzanie. To także kierunki nieco tańsze, do których wycieczki tworzone są w oparciu o przeloty liniami rejsowymi, zazwyczaj tanimi. Dzięki temu wyjazdy są bardziej elastyczne, zarówno pod względem długości pobytu, miejsca wylotu, jak i ceny, bo klient sam decyduje, czy dopłaca za usługi dodatkowe, choćby w postaci bagażu nadawanego - wyjaśnia Podpora.

Warszawa i Katowice to tradycyjnie najczęściej wybierane przez klientów biur podróży miejsca wylotu. Widać wzrost znaczenia Krakowa (plus 6 procent) i niewielki spadek stołecznego Lotniska Chopina. Pierwszą piątkę najczęściej wybieranych lotnisk zamykają Gdańsk i Poznań.

Wakacje.pl

Zimowa przerwa w szkole trwa pełne 14 dni. Rodzice zazwyczaj decydują się jednak na krótszy urlop, bo, jak wynika z analizy Wakacje.pl, prawie 62 procent klientów rezerwuje pobyty siedmiodniowe. Jest ich nadal o wiele więcej niż tych trwających do sześciu dni lub od ośmiu do 13 dni, ale widać, że trendy nieco się zmieniają. Wzrost liczby rezerwacji wyjazdów trwających mniej niż tydzień wynosi ponad 5 punktów procentowych wobec zeszłego roku, a wyjazdów dłuższych niż siedem, ale krótszych niż 14 dni o 2,4 punktu procentowego.

Wakacje.pl

Choć w zimowej turystyce zorganizowanej najczęściej wybieranym środkiem transportu jest samolot, to widać, że większą niż latem popularnością cieszą się podróże z dojazdem własnym. Podczas gdy latem 2022 roku 95 procent klientów wybrało podróż lotniczą, to w ferie 2023 roku na samolot zdecydowało się niecałe 92 procent, zaś na przejazd samochodem prawie 8 procent (3,4 procent latem 2022 roku).

Wakacje.pl

O ile latem all inclusive ma zdecydowaną przewagę (prawie 83 procent klientów biur podróży), to zimą taką formę wyżywienia wykupuje niecałe 58 procent klientów. Zimą zauważalnie więcej osób wybiera natomiast dwa posiłki dziennie (24,6 procent w ferie i 10,1 procent latem).

Wakacje.pl

- Wyjazdy zimowe różnią się od letnich nie tylko pod względem preferowanych kierunków, ale też sposobu, w jaki wypoczywamy. Podczas gdy latem więcej czasu spędzamy w resortach i na plaży, wybierając na zwiedzanie jednodniowe wycieczki fakultatywne, to zimą częściej decydujemy się na urlop aktywny - jeździmy na nartach albo odkrywamy odwiedzane miejsca na własną rękę. To dlatego w czasie ferii opcja all inclusive nie jest tak popularna jak w wakacje - wyjaśnia Anna Podpora.

Czytaj więcej

Baszczyński, Rainbow: W tym roku hitem będą Turcja i Tunezja, Egipt w odwrocie

Wakacje.pl przyjrzały się też, z jakim wyprzedzeniem Polacy rezerwują zimowy wypoczynek i kiedy najczęściej podróżują. Widać, że większość osób urlop zamawia z dużym wyprzedzeniem, najczęściej w okresie przedsprzedaży, kiedy wybór jest największy, a ceny najatrakcyjniejsze. Prawie 41 procent klientów biur podróży robi to ponad trzy miesiące przed rozpoczęciem podróży, a tylko niecałe 6 procent krócej niż miesiąc przed wyjazdem.

Wakacje.pl

Choć ferie przypadają tylko na połowę stycznia i niemal cały luty, to liczba rezerwacji rozkłada się właściwie po połowie na te miesiące - 50,4 procent klientów wyjedzie na urlop w pierwszym miesiącu roku, 49,6 procent w drugim.

Z danych sprzedażowych Wakacje.pl wynika, że klienci biur podróży wydają na wyjazdy więcej niż przed rokiem. Multiagent pod uwagę wziął ceny transakcyjne, czyli kwoty, które klienci faktycznie płacą za podróże, a nie najniższe ceny oferowane na rynku. W dalszym ciągu widać, że powodzeniem cieszą się obiekty wyższej kategorii - cztero- i pięciogwiazdkowe, co potwierdza, że Polacy bardziej niż na cenę zwracają uwagę na jej stosunek do jakości. Osoby pilnujące budżetu mogą wybrać Maltę i Cypr, które o tej porze roku mają najkorzystniejsze ceny - radzą Wakacje.pl.

Wakacje.pl

Klienci biur podróży najczęściej wybierają wycieczki lotnicze do ciepłych krajów, zarówno tych egzotycznych, jak i położonych bliżej Polski. Częściej niż latem decydują się jednak na spędzanie urlopu poza hotelem, uprawiając sporty lub zwiedzając. Zimowy wypoczynek trwa zazwyczaj tydzień i zamawiany jest z dużym wyprzedzeniem. Dzięki temu można sporo zaoszczędzić, ale przede wszystkim wybierać z szerokiej oferty wyjazdów - podsumowują Wakacje.pl.

Największy agent biur turystycznych w Polsce, Wakacje.pl, podsumował, dokąd będą podróżować jego klienci w czasie ferii szkolnych, które w tym roku potrwają od 16 stycznia do 26 lutego. Pod uwagę wziął rezerwacje zrobione od momentu wprowadzenia na rynek przez touroperatorów produktu na zimę 2022/23 do końca 2022 roku.

Aż 41,3 procent sprzedaży przypada na trzy kierunki: Egipt, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Hiszpanię. W pierwszej dziesiątce znalazły się także Dominikana, Tajlandia, Malta, Tanzania, Meksyk, Cypr i Malediwy.

Pozostało 93% artykułu
Biura Podróży
Jordania dopłaci biurom podróży do turystów. Poza sezonem stawka będzie wyższa
Biura Podróży
Mimo inflacji Niemcy będą podróżować - przewiduje branża turystyczna
Biura Podróży
Dominik Miłowski wiceprezesem Wakacje.pl. Odpowiada za współpracę z biurami podróży
Biura Podróży
W tym roku można wygospodarować dodatkowo ponad 20 dni wolnego na wyjazdy
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Biura Podróży
Rego-Bis podwoił gwarancję ubezpieczeniową. "Wróciliśmy na ścieżkę wzrostu"