Traveldata: Seria podwyżek w biurach podróży. Nowe rekordy cen

W ostatnim tygodniu średnia cena wycieczki z biurem podróży z wylotem między 31 lipca a 6 sierpnia, wzrosła o 56 złotych – podaje w najnowszym podsumowaniu badania cen Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata*.

Publikacja: 06.03.2023 09:02

Traveldata: Seria podwyżek w biurach podróży. Nowe rekordy cen

Foto: Filip Frydrykiewicz

Podwyżka wpisała się w trend panujący od siedmiu tygodni. Od tak długiego czasu bowiem ceny rosną, chociaż wcześniej się wahały. Przed tygodniem Traveldata informowała, że średnia cena wzrosła o 56 złotych, a wcześniej, że: rosła o 18 złotych, o 94 złote, o 63 złote, o 27 złotych i o 71 złotych, spadła o 72 złote, podniosła się o 55 złotych, spadła dwa razy o 36 złotych, wzrosła o 29 złotych, spadła o 15 złotych, wzrosła o 39 złotych, spadła o 2 złote, spadła o 3 złote, wzrosła o 13, 18 i 32 złote, spadła o 40 złotych i wzrosła o 43 złote.

Największe zwyżki średnich cen w ostatnim tygodniu ponownie zanotowano w wypadku ofert wyjazdów do Maroka – o 550 złotych. Mniejsze podwyżki wystąpiły w ofertach na Rodos i na Cypr - o 218 i 161 złotych.

Największe zniżki cen wystąpiły w wypadku Sardynii i Sycylii - o 304 i 229 złotych, a mniejsza drugi raz z rzędu wystąpiła na Malcie – o 124 złote.

Zmiany średnich cen jakie miały miejsce w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach obrazuje mapka, a zmiany w ostatnich siedmiu tygodniach zamieszczony pod nią wykres.

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

W minionym tygodniu wzrosły ceny wycieczek do wszystkich pięciu najważniejszych kierunków wyjazdów wypoczynkowych Polaków. Najwięcej zdrożała Bułgaria, Grecja i Wyspy Kanaryjskie – kolejno o 48, 43 i 36 złotych. Nieco mniej Turcja, o 22 złote, a symbolicznie Egipt, o 2 złote - odnotowuje Traveldata.

W efekcie popularne kierunki osiągnęły swoje kolejne rekordowe ceny. Wyspy Kanaryjskie przebiły pułap 5500 złotych i zatrzymały się na średniej cenie 5013 złotych. Grecja zbliżyła się do 5300 złotych z ceną 5284 złote. Turcja osiągnęła 4652 złote, a Bułgaria 3747 złote, jak jeszcze nigdy. Jedynie Egipt z ceną 4141 zł nie był najdroższy, ponieważ kilka miesięcy temu kosztował więcej, bo 4484 złote.

1060 złotych więcej – rok do roku

Porównanie średniej ceny z zeszłego tygodnia ze średnią ceną sprzed roku pokazało, że ta pierwsza była większa o 1060 złotych (wcześniej były wyższe o 1078, 1027, 995, 893 i 905 złotych).

Największą zwyżkę cen wycieczek odnotowano na Półwyspie Chalcydyckim – o 1698 złotych, a znaczące wzrosty miały też miejsce w Maroku i na hiszpańskim wybrzeżu Costa del Sol – o średnio 1588 i 1569 złotych. Podobnie jak niemal przez całą drugą połowę poprzedniego sezonu letniego nie eksperci Traveldaty nie odnotowali spadków cen wycieczek na żadnym z monitorowanych kierunków.

W zakresie oddziaływania cen paliwa lotniczego (ponoszonych według cen z okresu przed wylotem lub wcześniejszych z uwzględnieniem ewentualnego zabezpieczenia) oraz sytuacji w zakresie kursów głównych walut, to w minionym tygodniu z punktu widzenia organizatorów sytuacja już sto ósmy raz z rzędu była mniej korzystna niż w tym samym okresie ubiegłego sezonu – odnotowuje raport.

Cena paliwa lotniczego wyniosła 4 zł/litr wobec 3,69 zł/litr przed rokiem, co oznaczało ponownie zdecydowanie mniejszy niż w ostatnich miesiącach wzrost o 8,4 procent (przed tygodniem cena była wyższa o 14,5 procent, a przed dwoma o 15,4 procent). W relacji do dolara i euro złoty w ostatnim tygodniu znacząco zyskał w porównaniu rocznym dla uśrednionych rozliczeń turystycznych i był słabsza zaledwie o 0,4 procent, podczas gdy przed tygodniem był słabszy o około 5,6 procent, a przed dwoma o około 7,7 procent.

Wspólny wpływ tych czynników na średnią zmianę kosztów cen wycieczek nadal nie sprzyjał organizatorom, ale tym razem już w stosunkowo niewielkim stopniu – komentują autorzy raportu. W wyniku połączonego wpływu mniejszego wzrostu cen paliwa oraz równoczesnego umocnionego złotego skala jego negatywnego oddziaływania w ostatnim tygodniu zdecydowanie osłabła do wartości najniższej od kilkunastu miesięcy. Tym razem zawierała się w przybliżeniu w przedziale 50-60 złotych, podczas gdy przed tygodniem wynosiła 240-250, a przed dwoma tygodniami 305-315 złotych.

„Należy jednak zaznaczyć, ze sytuacja taka jest w bardzo dużej mierze wynikiem wysokiej bazy odniesienia sprzed roku dotyczącej zarówno kursów walut, jaki i drogiej ropy i paliw będących bezpośrednimi, krótkoterminowymi skutkami rosyjskiej agresji na Ukrainę z 24 lutego 2022 roku.

Warto też pamiętać, że oddziaływanie zmian cen paliwa i walut na ceny wycieczek w zależności od touroperatora są mniej lub więcej opóźnione (m.in. przez kontrakty zabezpieczające i politykę marż), a ich skutki należy traktować w uśrednionych kategoriach docelowych (asymptotycznych)”.

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

Z pięciu głównych kierunków w polskiej turystyce wyjazdowej najwięcej zdrożały, licząc rok do roku, wycieczki do Grecji, na Wyspy Kanaryjskie i do Turcji – odpowiednio o 1151, 1111 i 1105 złotych. A w najmniejszej skali wzrosły ceny wyjazdów do Egiptu i Bułgarii - o 899 i 754 złote.

Z mniej uczęszczanych kierunków największe zwyżki cen w ujęciu rocznym odnotowano w Maroku, Portugalii, Hiszpanii kontynentalnej i na Majorce - o 1588, 1420, 1371 i 1317 złotych, a nieco mniejsze na Cyprze i we Włoszech – o średnio 1059 i 949 złotych, a najmniej wzrosły ceny wyjazdów do Tunezji, Albanii i na Maltę – o 770, 657 i 276 złotych.

Jak biura podnosiły ceny

W rocznych porównaniach średnich cen wycieczek cen wyjazdów w szczycie sezonu lato 2023 w żadnym z monitorowanych biur podróży nie zanotowano spadku. Najmniejsze wzrosty Traveldata odnotowała w biurach Best Reisen, Itaka i Sun & Fun - o około 570, 730 i 770 złotych. Średnie ceny w pozostałych biurach podróży były wyższe niż przed rokiem w granicach od 880 złotych (Nekera) do 1650 złotych.

W liczbie najniższych bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w wypadku 30 kierunków sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli, w dwudziestym drugim porównaniu dotyczącym szczytu sezonu letniego 2023 roku na pozycji lidera znalazł się TUI Poland z liczbą 48 ofert. Organizator ten wyprzedził Itakę z liczbą 42 ofert i Corala Travel z liczbą 32 ofert.

Najwięcej najtańszych ofert wakacji w Egipcie eksperci Traveldaty zauważyli w ofercie Corala Travel (7) i TUI Poland (5), w Grecji w ofercie Itaki (11), TUI Poland (9), Grecosa (5) i Rainbowa (4), na Wyspach Kanaryjskich w ofercie TUI Poland (12) i Itaki (10), w Turcji w ofercie Itaki (6), Corala Travel (5) i TUI Poland (4), w Tunezji w ofercie Eximu Tours (4), Itaki (3) i Corala Travel (3), a w Bułgarii w ofercie TUI Poland (3) i Best Reisen (2 oferty).

W porównaniu z okresem sprzed roku TUI Poland wzmocniło swoją pozycję w Grecji i Bułgarii, biuro Itaka w Grecji, na Wyspach Kanaryjskich, w Tunezji, Turcji i Bułgarii, a biuro Coral Travel w Egipcie – wyjaśniają autorzy opracowania.

Cały raport kończą przytoczeniem danych o biurach podróży, które w ostatnim tygodniu oferowały imprezy turystyczne po przekrojowo najkorzystniejszych cenach.

W dwudziestym drugim zestawieniu dla sezonu lato 2023 skład biur podróży w tabeli pozostał taki sam, a niewielkiej zmianie uległa jedynie kolejność zajmowanych przez nie pozycji. Z miejsca czwartego na drugie awansował Coral Travel, a ruch odwrotny odnotował Grecos. Liderem zestawienia pozostała Itaka, a trzecią pozycję zachował TUI Poland.

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

*Zestawienie obejmuje dwudzieste drugie w tym sezonie porównanie cen imprez turystycznych z wylotem w szczycie sezonu letniego, definiowanym jako okres pierwszego tygodnia sierpnia, czyli od 31 lipca do 6 sierpnia 2023 roku. Ceny dla tego okresu zostały zebrane 1 marca 2023 i zestawione z cenami dla tego samego okresu wylotów z 23 lutego 2023, a w porównaniach cen rok do roku z cenami zebranymi 3 marca 2022 roku.

Biura Podróży
Z Eximem na Tahiti i Bora Bora – nowość w ofercie touroperatora
Biura Podróży
Spór Itaki z Wakacje.pl: Kiedy integracja systemów rezerwacyjnych?
Biura Podróży
Traveldata: Tańsze hotele na wakacje? Najwięcej ma ich Rainbow
Biura Podróży
Zmarła Alina Dybaś-Grabowska, prezeska Turystycznej Organizacji Otwartej
Biura Podróży
Join UP!: Koniec ofert dedykowanych. 41 hoteli wraca do wszystkich agentów