Hamowanie wzrostu cen w biurach podróży. Ale nie Grecji, Turcji i Bułgarii

Pierwszy tydzień września też jest dobry na wakacje. Dlatego nadal ceny w biurach podróży raczej idą w górę niż spadają. Widać to szczególnie po trzech popularnych kierunkach – pokazują dane zgromadzone przez Traveldatę.

Publikacja: 21.08.2023 00:35

Hamowanie wzrostu cen w biurach podróży. Ale nie Grecji, Turcji i Bułgarii

Foto: Aleksander Kramarz

Średnia cena wycieczki z biurem podróży z wylotami między 4 a 10 września 2023 spadła w ostatnim tygodniu o 14 złotych – odnotowuje w swoim raporcie z cotygodniowego śledzenia cen ofert biur podróży Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata*.

Autorzy nazywają to „wyhamowaniem wzrostu cen”. Tydzień wcześniej średnia cena urosła bowiem o 110 złotych, a dwa tygodnie wcześniej o 18 złotych.

Zdecydowanie największe zniżki cen wystąpiły w wypadku Maroka, o 1017 złotych, Zakintos, o 569 złotych, i Sycylii - o 528 złotych.

Największe zwyżki średnich cen w ostatnim tygodniu zanotowano na półwyspie Chalcydyckim, o 615 złotych, na Malcie, o 318 złotych, i na Rodos – o 300 złotych.

Zmiany średnich cen w ostatnim tygodniu obrazuje załączona poniżej mapa.

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

W minionym tygodniu średnie ceny wycieczek wzrosły w wypadku trzech z pięciu wiodących kierunków wyjazdów wypoczynkowych Polaków, czyli Grecji, Turcji i Bułgarii. Odpowiednio o 59, 56 i 29 złotych. Ceny dwóch pozostałych kierunków spadły. Wyspy Kanaryjski straciły średnio 261 złotych, a Egipt 22 złote.

Porównanie średnich cen imprez turystycznych z ostatniego tygodnia i z pierwszego tygodnia września 2023 roku pokazało, że ta pierwsza była wyższa o 311 złotych – podają eksperci z Traveldaty.

Największą zwyżkę cen wycieczek odnotowano na półwyspie Chalcydyckim - o 1976 złotych, a mniejsze wzrosty miały miejsce w Portugalii i na hiszpańskim wybrzeżu Costa de la Luz – o 1574 i 1113 złotych. Największy spadek cen odnotowano na Synaju - o średnio 264 złote, a łagodniejsze w Marsa Alam i Hurghadzie - o 160 i 110 złotych.

„W zakresie oddziaływania cen paliwa lotniczego (...) i sytuacji w zakresie kursów głównych walut, to sytuacja (…) była korzystniejsza niż miało to miejsce w tym samym okresie ubiegłego sezonu.

Cena paliwa lotniczego wyniosła 4,14 zł/litr wobec 4,73 zł/litr przed rokiem, co oznacza dwudziesty czwarty od ponad 2 lat spadek ceny, tym razem o 12,5 procent, natomiast przed tygodniem cena ta była niższa o 15,5 procent, a przed dwoma o 24,7 procent. W relacji z amerykańskim dolarem i euro krajowa waluta w ostatnim tygodniu w porównaniu rocznym dla uśrednionych rozliczeń turystycznych była jeszcze nadal wyraźnie silniejsza niż przed rokiem - o około 5,7 procent, podczas gdy przed tygodniem była silniejsza o 6,6 procent, a przed przed dwoma o około 7,5 procent.

Sumaryczny wpływ wymienionych czynników na średnią roczną zmianę kosztów cen wycieczek po raz dwudziesty czwarty od ponad dwóch lat sprzyjał organizatorom. W wyniku połączonego wpływu nadal dość niskich cen paliwa i silnego złotego, skala ich pozytywnego oddziaływania - choć niższa w wielu ostatnich tygodniach - była w minionym tygodniu nadal wysoka i zawierała się w przedziale -235/-245 złotych, podczas gdy przed tygodniem wynosiła -285/-295 złotych, a przed dwoma tygodniami - 370/-380 złotych” - odnotowują autorzy raportu.

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

Z najpopularniejszych krajów najbardziej wzrosła średnia cena Grecji, Turcji i na Wyspy Kanaryjskie - o 627, 413 i 313 złotych. Znacząco mniejsze były zwyżki cen Bułgarii, o 111 złotych, a jeszcze bardziej obniżyły się ceny wyjazdów do Egiptu - o 178 złotych.

Na mniej uczęszczanych kierunkach największe zwyżki cen w ujęciu rocznym odnotowano w Portugalii - o 1574 złotych. Mniejsze na Majorce, Cyprze i w Hiszpanii kontynentalnej, średnio 629, 598 i 515 złotych. W niedużym stopniu wzrosły ceny wyjazdów na Maltę, do Włoch i Tunezji - o 56, 40 i 27 złotych, a staniały wycieczki do Albanii - o 45 złotych – piszą autorzy opracowania.

W porównaniu średnich cen wycieczek we wrześniu 2023 roku, rok do roku, spadek cen Traveldata zauważyła jedynie w ETI i Primie Holiday - o około 710 i 90 złotych. Z kolei najmniejszy wzrost odnotowano w Sun & Funie i Itace - o 80 i 90 złotych. Średnie ceny w pozostałych biurach podróży były wyższe niż przed rokiem w granicach od 160 złotych (TUI Poland) do 930 złotych.

W liczbie najniższych bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w wypadku 30 kierunków sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli, w porównaniu dotyczącym szczytu sezonu letniego 2023 roku na pierwszym miejscu znalazł się TUI Poland z liczbą 50 ofert, za nim Itaka z liczbą 43 ofert i Coral Travel z liczbą takich 34 ofert.

Najwięcej najtańszych ofert wrześniowego wypoczynku w Egipcie miały Join UP! (6) i Coral Travel (5 ofert), w Grecji Itaka (11), Grecos (8) i Coral Travel (7), na Wyspach Kanaryjskich TUI Poland (9) i Itaka (7), w Turcji TUI Poland (5), Itaka (4) i Coral Travel (3), w Tunezji Exim Tours (5), a w Bułgarii TUI Poland (3) i Exim Tours (2 oferty).

W porównaniu z okresem sprzed roku TUI Poland poprawiło swoją pozycję w Egipcie, a biuro Itaka w Grecji, na Wyspach Kanaryjskich, w Tunezji i Turcji - wskazuje Traveldata.

Cały raport zamyka tabela z biurami podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najniższych cenach oferowały imprezy turystyczne. Są tam dwie istotne zmiany. Weszły do tabeli z pozycji dziewiątej na trzecią Itaka i Rego-Bis - z dwunastej na piątą. A opuściły ją Best Reisen i Anex Tour. Na pierwszym miejscu lidera biuro Join Up zastąpiło biuro Grecos, które spadło na drugie miejsce w tabeli.

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

*Zestawienie obejmuje czterdzieste szóste w tym roku porównanie cen dla wylotów w wysokim sezonie letnim 2023 definiowanym na potrzeby porównań jako okres pierwszego tygodnia września, czyli od 4 września do 10 września 2023. Ceny dla tego okresu zostały zebrane 17 sierpnia 2023 i zestawione z cenami dla tego samego okresu wylotów z 10 sierpnia 2023, a w porównaniach cen rok do roku z cenami zebranymi 18 sierpnia 2022 roku.

Średnia cena wycieczki z biurem podróży z wylotami między 4 a 10 września 2023 spadła w ostatnim tygodniu o 14 złotych – odnotowuje w swoim raporcie z cotygodniowego śledzenia cen ofert biur podróży Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata*.

Autorzy nazywają to „wyhamowaniem wzrostu cen”. Tydzień wcześniej średnia cena urosła bowiem o 110 złotych, a dwa tygodnie wcześniej o 18 złotych.

Pozostało 94% artykułu
Biura Podróży
Klienci upadłego biura podróży dostaną pieniądze po wakacjach. Czeka 250 tysięcy ludzi
Materiał Promocyjny
Mity i fakty - Czy to prawda, że elektryczne auta palą się częściej niż spalinowe?
Biura Podróży
Biuro podróży planuje wozić klientów na prywatną wyspę. Ma już statki i hotele
Biura Podróży
Niemiecka firma turystyczna otwiera przedstawicielstwo w Polsce. W planach cała Europa
Biura Podróży
Korekta cen w biurach podróży. Wakacje tanieją, a najbardziej te w Turcji
Biura Podróży
Rainbow sprzedał prawie 23 procent więcej wakacji. Najmocniej rośnie Tunezja