Hamowanie wzrostu cen w biurach podróży. Ale nie Grecji, Turcji i Bułgarii

Pierwszy tydzień września też jest dobry na wakacje. Dlatego nadal ceny w biurach podróży raczej idą w górę niż spadają. Widać to szczególnie po trzech popularnych kierunkach – pokazują dane zgromadzone przez Traveldatę.

Publikacja: 21.08.2023 00:35

Hamowanie wzrostu cen w biurach podróży. Ale nie Grecji, Turcji i Bułgarii

Foto: Aleksander Kramarz

Średnia cena wycieczki z biurem podróży z wylotami między 4 a 10 września 2023 spadła w ostatnim tygodniu o 14 złotych – odnotowuje w swoim raporcie z cotygodniowego śledzenia cen ofert biur podróży Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata*.

Autorzy nazywają to „wyhamowaniem wzrostu cen”. Tydzień wcześniej średnia cena urosła bowiem o 110 złotych, a dwa tygodnie wcześniej o 18 złotych.

Zdecydowanie największe zniżki cen wystąpiły w wypadku Maroka, o 1017 złotych, Zakintos, o 569 złotych, i Sycylii - o 528 złotych.

Największe zwyżki średnich cen w ostatnim tygodniu zanotowano na półwyspie Chalcydyckim, o 615 złotych, na Malcie, o 318 złotych, i na Rodos – o 300 złotych.

Zmiany średnich cen w ostatnim tygodniu obrazuje załączona poniżej mapa.

Foto: Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

W minionym tygodniu średnie ceny wycieczek wzrosły w wypadku trzech z pięciu wiodących kierunków wyjazdów wypoczynkowych Polaków, czyli Grecji, Turcji i Bułgarii. Odpowiednio o 59, 56 i 29 złotych. Ceny dwóch pozostałych kierunków spadły. Wyspy Kanaryjski straciły średnio 261 złotych, a Egipt 22 złote.

Porównanie średnich cen imprez turystycznych z ostatniego tygodnia i z pierwszego tygodnia września 2023 roku pokazało, że ta pierwsza była wyższa o 311 złotych – podają eksperci z Traveldaty.

Największą zwyżkę cen wycieczek odnotowano na półwyspie Chalcydyckim - o 1976 złotych, a mniejsze wzrosty miały miejsce w Portugalii i na hiszpańskim wybrzeżu Costa de la Luz – o 1574 i 1113 złotych. Największy spadek cen odnotowano na Synaju - o średnio 264 złote, a łagodniejsze w Marsa Alam i Hurghadzie - o 160 i 110 złotych.

„W zakresie oddziaływania cen paliwa lotniczego (...) i sytuacji w zakresie kursów głównych walut, to sytuacja (…) była korzystniejsza niż miało to miejsce w tym samym okresie ubiegłego sezonu.

Cena paliwa lotniczego wyniosła 4,14 zł/litr wobec 4,73 zł/litr przed rokiem, co oznacza dwudziesty czwarty od ponad 2 lat spadek ceny, tym razem o 12,5 procent, natomiast przed tygodniem cena ta była niższa o 15,5 procent, a przed dwoma o 24,7 procent. W relacji z amerykańskim dolarem i euro krajowa waluta w ostatnim tygodniu w porównaniu rocznym dla uśrednionych rozliczeń turystycznych była jeszcze nadal wyraźnie silniejsza niż przed rokiem - o około 5,7 procent, podczas gdy przed tygodniem była silniejsza o 6,6 procent, a przed przed dwoma o około 7,5 procent.

Sumaryczny wpływ wymienionych czynników na średnią roczną zmianę kosztów cen wycieczek po raz dwudziesty czwarty od ponad dwóch lat sprzyjał organizatorom. W wyniku połączonego wpływu nadal dość niskich cen paliwa i silnego złotego, skala ich pozytywnego oddziaływania - choć niższa w wielu ostatnich tygodniach - była w minionym tygodniu nadal wysoka i zawierała się w przedziale -235/-245 złotych, podczas gdy przed tygodniem wynosiła -285/-295 złotych, a przed dwoma tygodniami - 370/-380 złotych” - odnotowują autorzy raportu.

Foto: Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

Z najpopularniejszych krajów najbardziej wzrosła średnia cena Grecji, Turcji i na Wyspy Kanaryjskie - o 627, 413 i 313 złotych. Znacząco mniejsze były zwyżki cen Bułgarii, o 111 złotych, a jeszcze bardziej obniżyły się ceny wyjazdów do Egiptu - o 178 złotych.

Na mniej uczęszczanych kierunkach największe zwyżki cen w ujęciu rocznym odnotowano w Portugalii - o 1574 złotych. Mniejsze na Majorce, Cyprze i w Hiszpanii kontynentalnej, średnio 629, 598 i 515 złotych. W niedużym stopniu wzrosły ceny wyjazdów na Maltę, do Włoch i Tunezji - o 56, 40 i 27 złotych, a staniały wycieczki do Albanii - o 45 złotych – piszą autorzy opracowania.

W porównaniu średnich cen wycieczek we wrześniu 2023 roku, rok do roku, spadek cen Traveldata zauważyła jedynie w ETI i Primie Holiday - o około 710 i 90 złotych. Z kolei najmniejszy wzrost odnotowano w Sun & Funie i Itace - o 80 i 90 złotych. Średnie ceny w pozostałych biurach podróży były wyższe niż przed rokiem w granicach od 160 złotych (TUI Poland) do 930 złotych.

W liczbie najniższych bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w wypadku 30 kierunków sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli, w porównaniu dotyczącym szczytu sezonu letniego 2023 roku na pierwszym miejscu znalazł się TUI Poland z liczbą 50 ofert, za nim Itaka z liczbą 43 ofert i Coral Travel z liczbą takich 34 ofert.

Najwięcej najtańszych ofert wrześniowego wypoczynku w Egipcie miały Join UP! (6) i Coral Travel (5 ofert), w Grecji Itaka (11), Grecos (8) i Coral Travel (7), na Wyspach Kanaryjskich TUI Poland (9) i Itaka (7), w Turcji TUI Poland (5), Itaka (4) i Coral Travel (3), w Tunezji Exim Tours (5), a w Bułgarii TUI Poland (3) i Exim Tours (2 oferty).

W porównaniu z okresem sprzed roku TUI Poland poprawiło swoją pozycję w Egipcie, a biuro Itaka w Grecji, na Wyspach Kanaryjskich, w Tunezji i Turcji - wskazuje Traveldata.

Cały raport zamyka tabela z biurami podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najniższych cenach oferowały imprezy turystyczne. Są tam dwie istotne zmiany. Weszły do tabeli z pozycji dziewiątej na trzecią Itaka i Rego-Bis - z dwunastej na piątą. A opuściły ją Best Reisen i Anex Tour. Na pierwszym miejscu lidera biuro Join Up zastąpiło biuro Grecos, które spadło na drugie miejsce w tabeli.

Foto: Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

*Zestawienie obejmuje czterdzieste szóste w tym roku porównanie cen dla wylotów w wysokim sezonie letnim 2023 definiowanym na potrzeby porównań jako okres pierwszego tygodnia września, czyli od 4 września do 10 września 2023. Ceny dla tego okresu zostały zebrane 17 sierpnia 2023 i zestawione z cenami dla tego samego okresu wylotów z 10 sierpnia 2023, a w porównaniach cen rok do roku z cenami zebranymi 18 sierpnia 2022 roku.

Średnia cena wycieczki z biurem podróży z wylotami między 4 a 10 września 2023 spadła w ostatnim tygodniu o 14 złotych – odnotowuje w swoim raporcie z cotygodniowego śledzenia cen ofert biur podróży Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata*.

Autorzy nazywają to „wyhamowaniem wzrostu cen”. Tydzień wcześniej średnia cena urosła bowiem o 110 złotych, a dwa tygodnie wcześniej o 18 złotych.

Pozostało jeszcze 94% artykułu
Zanim Wyjedziesz
Wielkie Muzeum Egipskie otwarte. Na razie na próbę
Biura Podróży
Stowarzyszenie Konferencje i Kongresy w Polsce ma nowy, dziewięcioosobowy zarząd
Biura Podróży
Rząd będzie deregulował turystykę. Zielone światło dla projektu biur podróży
Biura Podróży
Wycieczki zorganizowane? Młodzi turyści lubią je bardziej niż starsi. "Widzą więcej"
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Biura Podróży
Ceny wakacji w Grecji, Turcji i Bułgarii wspięły się na nowe szczyty