W biurach podróży - na mapie wakacyjnych kierunków zielono od spadających cen

O ile w pierwszym tygodniu roku wakacje w biurach podróży przeważnie drożały, a na mapie cen dominował kolor czerwony, o tyle w drugim tygodniu mapa się zazieleniła, co oznaczało przewagę obniżek – pokazuje Traveldata.

Publikacja: 15.01.2024 09:39

Średnio o 77 złotych potaniały w zeszłym tygodniu letnie wyjazdy do Turcji

Średnio o 77 złotych potaniały w zeszłym tygodniu letnie wyjazdy do Turcji

Foto: Aleksander Kramarz

Jak pisze w najnowszym,cotygodniowym raporcie Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata, w ostatnim tygodniu średnia cena wycieczki z biurem podróży z wylotem między 5 i 11 sierpnia 2024 roku spadła o 23 złote*. To nieco mniej niż połowa stawki, o którą średnia cena wzrosła tydzień wcześniej (49 złotych). Jeszcze wcześniej cena spadła o 6 złotych, przed świętami Bożego Narodzenia (notowanie z 18 grudnia) o 7 złotych i wzrosła (notowanie z 11 grudnia) o 40 złotych.

Czytaj więcej

Początek roku w biurach podróży. Droższe wakacje w Grecji, Turcji, Bułgarii

W minionym tygodniu najwięcej spadły średnie ceny wakacji na: Półwyspie Chalcydyckim, o 575 złotych, na Sycylii, o 496, i na Lanzarote – o 264 złote.

Największą zwyżkę cen notowano w wypadku wyjazdów do Portugalii, o 223 złote, a mniejsze na Maltę i na hiszpańskie wybrzeże Costa de la Luz – o 193 i 151 złotych.

Zmiany średnich cen obrazują dołączone do raportu grafiki przedstawiające mapę i wykres.

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

W zeszłym tygodniu spadły ceny czterech z pięciu najpopularniejszych w biurach podróży kierunków: Egiptu, Wysp Kanaryjskich, Turcji i Grecji. Było to kolejno: 11, 44, 77 i 79 złotych. Wzrosła jedynie cena wypoczynku w Bułgarii - o 49 złotych.

Ceny wyjazdów nie rosną? Takie statystyki rok do roku

Eksperci Traveldaty sprawdzili też, o ile średnia zmieniła się wobec tego samego okresu sprzed roku. Okazało się, że przesunięcie było minimalne, ponieważ licząc rok do roku średnia cena wzrosła tylko o 11 złotych.

Przy czym największą zwyżkę cen wycieczek odnotowano w wypadku podróży do Kalabrii – o 773 złote. Znaczący wzrost stał się też udziałem wyjazdów na Sardynię i Sycylię – o 693 i 519 złotych.

Jak co tydzień autorzy raportu zbadali też, jak na koszty organizatorów wpłynęły zmiany w cenie paliwa i w opłatach. Otóż cena paliwa lotniczego wyniosła w ostatnim tygodniu 3,64 zł za litr wobec 4,26 zł za litr przed rokiem, co oznaczało spadek o 14,6 procent (tydzień wcześniej cena była niższa o 17,5 procent, a dwa tygodnie wcześniej o 9,8 procent). Jednocześnie złoty był kolejny raz wyraźnie silniejszy, licząc rok do roku, tym razem o 7,7 procent (przed tygodniem o 7,8 procent, a przed dwoma o 8,1 procent).

Te dwie tendencje były korzystne dla organizatorów, bo ich koszty były dzięki temu mniejsze niż przed rokiem. W sumie spadek zawierał się w przedziale od -290 do -300 złotych (przed tygodniem -295 - -305, a przed dwoma tygodniami, od -290 do -300 złotych) – czytamy wyliczenia ekspertów Traveldaty.pl.

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

Z pięciu najczęściej wybieranych na zorganizowane wyjazdy kierunków tylko dwa były droższe niż rok wcześniej. Pierwszy to Wyspy Kanaryjskie, a różnica wyniosła 193 złote, a drugi Grecja z podwyżką o 32 złote. Tańsze były natomiast Turcja, Bułgaria i Egipt – kolejno o 97, 113 i 336 złotych.

Z mniej uczęszczanych kierunków największe zwyżki w ujęciu rocznym eksperci Traveldaty odnotowali w wypadku Włoch, o 662 złote, Malty, o 328 złotych, Albanii, o 141 złotych, Maroka, o82 złote, Majorki, o 58 złotych i Portugalii – o 32 złote. Spadły za to ceny wyjazdów do Tunezji, Hiszpanii kontynentalnej i na Cypr- o 97, 127 i 348 złotych.

TUI, Coral, Itaka pokazują niskie ceny

Na lato 2024 najbardziej obniżyły ceny ETI, Oasis i Exim Tours – odpowiednio o 430, 370 i 240 złotych. W pozostałych biurach podróżach roczne spadki cen były niższe od 150 (Nekera) albo były to zwyżki – o około 100 złotych.

W liczbie najniższych cen bieżących wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w wypadku 30 kierunków sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli, na pierwszym miejscu znalazł się TUI Poland z liczbą 57 ofert, za nim Coral Travel z liczbą 38 ofert , a dalej Itaka z liczbą 34 ofert.

Najwięcej najtańszych wyjazdów do Egiptu proponowały TUI Poland (8) i Anex (5), do Grecji TUI Poland (9), Itaka (8), Rainbow (7) i Grecos (5), na Wyspy Kanaryjskie TUI Poland (10) i Itaka (6 ofert), do Turcji TUI Poland (6), Itaka (4) i Coral Travel (3), do Tunezji najwięcej atrakcyjnych ofert miały biura Coral Travel (4) i TUI Poland (3), a w Bułgarii TUI Poland (3) i Best Reisen (2 oferty).

W porównaniu z okresem sprzed roku TUI Poland poprawiło swoją pozycję w Egipcie i Tunezji, biuro Coral Travel w Grecji i Bułgarii, a biuro Itaka utrzymało w Turcji – podsumowują te dane autorzy.

Dane pokazują, ile można zaoszczędzić, nie czekając na last minute

Dalej przedstawiają jeszcze zestawienie pokazujące ceny tych samych kierunków obecnie i w zeszłym roku w okresie last minute (3-4 tygodnie przed wylotem, czyli na przełomie pierwszej i drugiej dekady lipca 2024). Chodzi o pokazanie różnic, głównie oszczędności, gdyby osiągnęły one poziom w tym okresie taki, jak w roku 2023, „a dość prawdopodobne, że będą one wyższe” - podpowiadają eksperci z Traveldaty.

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

Obecnie ceny są średnio niższe o 407 złotych (poprzednio 385 złotych) od cen last minute z sierpnia 2023, ale zwraca też uwagę duży rozrzut możliwych oszczędności. Najbardziej stabilnie może wypaść progresja cen na popularnych całorocznych kierunkach budżetowych jakimi są Egipt i Tunezja, a największe zmiany mogą następować na mniej popularnych oraz sezonowych kierunkach premiowych.

„Liderzy cen”, czyli gdzie najtańsze wakacje w hotelach 3-3,5*

Raport zawiera też tabelę z biurami podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach oferowały klientom imprezy turystyczne.

W trzynastym w tym sezonie letnim zestawieniu z tabeli wypadła Itaka, a wszedł do niej Join UP (z miejsca ósmego na czwarte). Na miejscu lidera tabeli pozostawał Grecos, „naciskany wyraźnie przez biuro TUI Poland”.

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

„Należy pamiętać, że położenie w zakresie względnej atrakcyjności cenowej z reguły przekłada się na kierunki zmian udziałów danych organizatorów w turystycznym rynku. Wysokie pozycje utrwalają wiodące pozycje organizatorów w branży, a niskie często przekładają się na oddawanie przez nich rynkowych udziałów bardziej atrakcyjnym konkurentom” - czytamy dalej.

Traveldata uzupełnia też raport o zestawienie „liderów cen” z ostatniego tygodnia. Tym razem biorąc pod lupę hotele 3-3,5-gwiazdkowe w kilku kierunkach. Jej zdaniem „liderami cen” są biura podróży, które oferują wyjazdy (siedmiodniowe, z all inclusive, wylot z Warszawy, na pierwszy tydzień sierpnia) z najniższymi średnimi cenami.

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

*Zestawienie obejmuje porównanie cen ofert biur podróży z wylotem w szczycie sezonu letniego, definiowanym jako okres pierwszego pełnego tygodnia sierpnia, czyli od 5 do 11 sierpnia. Ceny dla tego okresu zostały zebrane 11 stycznia 2024 roku i porównane z cenami dla tego samego okresu wylotów z 4 stycznia 2024 roku, a w porównaniach cen rok do roku z cenami zebranymi 11 stycznia 2023 roku.

Biura Podróży
Z Eximem na Tahiti i Bora Bora – nowość w ofercie touroperatora
Biura Podróży
Spór Itaki z Wakacje.pl: Kiedy integracja systemów rezerwacyjnych?
Biura Podróży
Traveldata: Tańsze hotele na wakacje? Najwięcej ma ich Rainbow
Biura Podróży
Zmarła Alina Dybaś-Grabowska, prezeska Turystycznej Organizacji Otwartej
Biura Podróży
Join UP!: Koniec ofert dedykowanych. 41 hoteli wraca do wszystkich agentów