Wakacje w kosmosie? „Chcemy, by za 10 lat były dostępne dla tysięcy ludzi”

Pierwszy kosmiczny hotel będzie mógł przyjąć 24 gości. Jego projekt zaprezentowany zostanie podczas czwartej edycji szczytu SUTUS by Les Roches w hiszpańskiej Marbelli.

Publikacja: 27.09.2023 09:27

Wakacje w kosmosie? „Chcemy, by za 10 lat były dostępne dla tysięcy ludzi”

Foto: Adobe Stock

Szczyt SUTUS by Les Roches to spotkanie poświęcone turystyce podwodnej i kosmicznej. W tym roku odbywa się w hiszpańskiej Marbelli. To już jego czwarta edycja. Tim Alatorre, architekt i dyrektor operacyjny firmy Above Space, zaprezentuje na nim projekt pierwszego hotelu orbitalnego, czytamy w informacji prasowej organizatorów wydarzenia.

Projekt realizowany jest pod nazwą „Pionierska stacja” i ma być „wstępem” do przyszłej stacji Voyager. - By projekt był możliwy do zrealizowania, tworzymy stacje kosmiczne, które mają zmienną grawitację - mówi Alatorre. - Grawitacja w kosmosie daje pewien poziom komfortu i dostępności odwiedzającym, dzięki czemu mogą się poczuć nieco jak na Ziemi i móc jeść, pić, spać oraz dbać o higienę osobistą - dodaje.

Początkowo pobyty na „Pionierskiej stacji” mają trwać około czterech dni. Dla odwiedzających będzie to nie tylko wycieczka turystyczna, ale też możliwość wzięcia udziału w badaniach, które są prowadzone w przestrzeni pozaziemskiej.

Czytaj więcej

Robot poliglota zamelduje gościa w hotelu, wyśle fakturę i wskaże lokalne atrakcje

Hotel ma być przystosowany do przyjęcia 24 gości, w przyszłości oferta będzie poszerzona o dodatkowe atrakcje. - Naszym celem jest, by za około 10 lat wakacje w kosmosie były dostępne dla tysięcy ludzi - zapowiada architekt. Mowa o oknach, dzięki którym będzie można podziwiać Ziemię i gwiazdy, ale też o wprowadzeniu gier i sportów, czy symulacji chodzenia po Księżycu.

Dyrektor przyznaje, że jednym z głównych wyzwań, przed jakimi stają inżynierowie, jest obniżenie kosztów, jeśli turystyka kosmiczna ma stać się rzeczywistością w perspektywie średniookresowej. Jednak na pewno nie można oszczędzać na bezpieczeństwie i komforcie użytkowników. Tak było w latach 60., tak jest i teraz. Wówczas wysłanie kilograma masy w przestrzeń kosmiczną kosztowało około 8 tysięcy euro. W ciągu ostatnich pięciu lat koszt ten udało się obniżyć do 3,5 tysiąca euro. Ten trend będzie dalej postępował.

Zanim Wyjedziesz
Wielkie Muzeum Egipskie otwarte. Na razie na próbę
Hotele
Polski Holding Hotelowy notuje wzrost przychodów i pracuje nad nową strategią rozwoju
Hotele
Świat buduje setki tysięcy pokojów hotelowych. Wiemy, gdzie powstaje ich najwięcej
Hotele
Hotel w centrum Warszawy do zamknięcia? Nowe kłopoty Presidentiala
Hotele
Mövenpick w Karpaczu „czekoladowym rytuałem” powitał pierwszych gości