Reklama
Rozwiń

Wakacje 2025. Polska droższa od Teneryfy, ale Zakopane zaskakuje konkurencyjnymi cenami

Porównywarka Rankomat.pl przeanalizowała, ile w tym roku trzeba wydać na urlop w sześciu najpopularniejszych miejscach wakacyjnych za granicą i ośmiu kurortach w Polsce.

Publikacja: 01.07.2025 18:06

Wakacje 2025. Polska droższa od Teneryfy, ale Zakopane zaskakuje konkurencyjnymi cenami

Foto: PAP, Grzegorz Momot

Z analizy Rankomat.pl wynika również, że 26 procent turystów spędzających urlop będą w kraju twierdzi, że zagraniczne wczasy są droższe.

Tylko 24 procent urlopowiczów zarezerwowało na ten cel ponad 5000 złotych, czyli kwotę, która pozwala w pełni cieszyć się wakacjami niezależnie od kierunku.

Foto: Rankomat.pl

Turcja i Egipt kuszą cenami

Najtańszy nocleg w hotelu trzygwiazdkowym bezpośrednio przy plaży dla dwóch osób ze śniadaniami można znaleźć w Egipcie. W Marsa Alam siedmiodniowy pobyt kosztuje 1017 złotych. W tym samym miejscu rodzina z dwojgiem dzieci zapłaci za hotel 2996 złotych. Jeszcze tańsze są noclegi w kwaterach prywatnych - 912 złotych od pary i 1843 zł od rodziny 2+2.

Mniej za siedmiodniowe wakacje rodzina 2+2 zapłaci w Turcji. W Alanyi można znaleźć hotel za 2013 złotych, a kwaterę już tylko za 1642 złote. Para wybierająca się na południowe wybrzeże Turcji wyda 1539 złotych na hotel i 1365 złotych na prywatny pokój.

A gdzie jest najdrożej? Para za tygodniowy pobyt w hotelu najwięcej, bo 2560 złotych, zapłaci w chorwackiej Dalmacji. Także rodzina 2+2 wyda najwięcej w tym miejscu - 4438 złotych za siedem dni w hotelu i 3425 złotych w kwaterze prywatnej.

Prywatne pokoje są najdroższe dla pary na włoskiej Sycylii - kosztują 1880 złotych.

Foto: Rankomat.pl

Zakopane najtańsze, ale wciąż droższe od Wysp Kanaryjskich

Jak kształtują się ceny noclegów w popularnych polskich kurortach wakacyjnych? Rodzina 2+2 za siedem dni wakacji najwięcej musi zapłacić w Solinie - 8340 złotych. Tysiąc złotych mniej trzeba wydać w Mrągowie, które uplasowało się na drugiej pozycji. Trzecie miejsce zajął Szczyrk, gdzie za nocleg w hotelu ze śniadaniami kosztuje 5633 złote. Jeśli chodzi o noclegi w hotelach, drożej niż za granicą będzie także w Międzyzdrojach (4965 złotych), Mikołajkach (4691 złotych) i Ustce (4639 złotych). Para za hotel zapłaci około 3500 złotych w Ustce i Solinie, około 3000 złotych na Mazurach i 2640 złotych w Międzyzdrojach. W tych miejscowościach również będzie drożej niż za granicą.

Foto: Rankomat.pl

Czytaj więcej

Wyjaśniło się, czy hotele na Teneryfie będą strajkować. Pracownicy żądali podwyżek

Tańsze od hoteli są kwatery prywatne. Rodzina 2+2 zapłaci za siedem noclegów około 4000 złotych w Międzyzdrojach, Mrągowie i Solinie, a to i tak więcej niż za granicą. Za tysiąc złotych mniej można znaleźć nocleg w Mikołajkach i Ustce.

Para najwięcej zapłaci za hotel w Ustce (3546 złotych za siedem dni), za którą uplasowały się Solina (3540 złotych) i Mrągowo (3202 złote).

Oszczędzić można, wybierając kwaterę prywatną - za 2498 złotych w Mikołajkach, 2410 złotych w Międzyzdrojach i 2100 złotych w Solinie.

Czy w Polsce można znaleźć w wakacje tani hotel? Można i to w całkiem niespodziewanym miejscu, czyli w Zakopanem - za siedem dni para zapłaci 2064 złote, a to tylko o 55 złotych mniej niż na Teneryfie. Natomiast rodzina 2+2 za hotel w górach zapłaci 3768 zł za siedem dni, czyli wciąż więcej o ponad 200 złotych niż na Wyspach Kanaryjskich. Podobne ceny będą także w Szklarskiej Porębie. Tańsze oferty niż w polskich górach można znaleźć na greckiej Krecie, w Turcji i Egipcie.

Zakopane jest najbardziej konkurencyjne pod względem noclegów w kwaterach prywatnych. Para zapłaci za nie 1158 złotych, a rodzina 2+2 1990 złotych. Taniej będzie tylko w Egipcie, a w wypadku rodziny z dziećmi także w Turcji.

Czytaj więcej

Polski Holding Hotelowy ma strategię. Cel: Być kreatorem polskiego rynku hotelowego

Polskie góry na tańsze wakacje

Do cen noclegów trzeba dodać koszty dojazdu, jedzenia czy atrakcji turystycznych. Zakładając wyjazd z Łodzi do polskich kurortów analizowanych przez Rankomat.pl, trzeba liczyć się z wydatkami na poziomie około 200 złotych, a czas dojazdu wynosi od czterech godzin (Szczyrk) do siedmiu godzin (Solina). Loty do zagranicznych kurortów zajmują tyle samo, jednak są znacznie droższe. Najtaniej, bo za około 300 złotych w dwie strony, można dolecieć do Chorwacji. Koszt przelotu do Włoch to 400 złotych, na Kretę 500 złotych, na Teneryfę i do Turcji 600 złotych, a do Marsa Alam w Egipcie 1200 złotych.

Popularną formą wyżywienia na wakacjach są obiadokolacje. Eksperci porównywarki sprawdzili, jaka jest średnia cena posiłku w niedrogiej restauracji za granicą. Najdrożej będzie we Włoszech i Grecji - 64 złote, niewiele mniej w Hiszpanii - 60 złotych. Posiłek w Chorwacji kosztuje średnio 51 złotych. Na największe oszczędności można liczyć w Turcji i Egipcie, gdzie obiadokolacja kosztuje odpowiednio 33 złote i 15 złotych. Dla porównania w Polsce w niedrogiej restauracji za posiłek trzeba zapłacić 40 złotych.

Biorąc pod uwagę powyższe wydatki, za skromne wakacje w Polsce z noclegiem w trzygwiazdkowym hotelu ze śniadaniem, dojazdem i jednym dodatkowym posiłkiem w ciągu dnia rodzina 2+2 zapłaci około 5000 złotych w Zakopanem i Szklarskiej Porębie. Za granicą najbliżej tej kwoty będzie Turcja - 5337 złotych. Dla pary to wydatek na poziomie około 2800 złotych w polskich górach i 3675 złotych w Alanyi.

Foto: Rankomat.pl

Kwatery prywatne w Zakopanem dla rodziny 2+2 są bezkonkurencyjne, tygodniowy pobyt w nich kosztuje 3260 złotych. W prywatnych pokojach w Szklarskiej Porębie, Szczyrku, Ustce i Mikołajkach też będzie taniej niż w tureckiej Alanyi, za którą rodzina musi zapłacić 5000 złotych.

Prywatne pokoje będą tańsze we wszystkich polskich kurortach wakacyjnych, jeśli zdecyduje się na nie para - koszt tygodniowego urlopu to 1868-3208 złotych odpowiednio w Zakopanem i Mikołajkach. Dla porównania za granicą najtaniej będzie w Turcji - 3304 złote, a najdrożej na Krecie - 5321 złotych.

- Niezależnie od kierunku zawsze można szukać oszczędności na wakacjach. Najważniejszy jest termin rezerwacji - jeśli później zarezerwujemy nocleg, cena najpewniej będzie wyższa. Mniej zapłacimy za obiekty o niższym standardzie, warto jednak zawsze czytać o nich opinię, aby nie dać się oszukać. Powinniśmy również analizować zdjęcia - łatwo zmanipulować je tak, aby pokoje wyglądały na lepsze - mówi ekspertka Rankomat.pl ds. ubezpieczeń turystycznych Magdalena Kajzer, cytowana w komunikacie firmy.

- Nie warto natomiast oszczędzać na ubezpieczeniu. Jeśli planujemy tylko wypoczynek na jednej z europejskich plaż, standardowa ochrona powinna wystarczyć. W krajach z drogimi usługami medycznymi rachunek za złamaną nogę na basenie może być droższy niż wszystkie wakacje, na których do tej pory byliśmy. Dlatego lepiej zdecydować się na ubezpieczenie z wysoką sumą kosztów leczenia - dodaje.

Czytaj więcej

Hiszpańskie miasto przenosi turystów na obrzeża. Mają mieszkać osobno

Metodologia

Badanie zostało zrealizowane na zlecenie Rankomat.pl w kwietniu 2025 roku na ogólnopolskiej grupie 836 osób w wieku 18-65 lat.

Ceny noclegów pochodzą z platformy Booking.com i są najtańszą dostępną opcją siedmiu noclegów ze śniadaniem w terminie 7-14 lipca 2025 roku dla pary i rodziny 2+2 (hotel w standardzie trzygwiazdkowym). Wszystkie obiekty z oceną minimum 7/10 w odległości najwyżej 4 kilometrów od centrum kurortu w Polsce i bezpośrednio przy plaży za granicą.

Najtańsze oferty lotów w lipcu pochodzą ze strony Skyscanner.pl, a koszt dojazdu w Polsce obliczono przy założeniu średniego spalania 6 litrów benzyny 95 na 100 kilometrów przy średniej cenie paliwa ze strony Autocentrum.pl.

Średni koszt obiadokolacji w niedrogiej restauracji pochodzi ze strony numbeo.com.

Wszystkie ceny sprawdzono 18 czerwca 2025 roku.

Z analizy Rankomat.pl wynika również, że 26 procent turystów spędzających urlop będą w kraju twierdzi, że zagraniczne wczasy są droższe.

Tylko 24 procent urlopowiczów zarezerwowało na ten cel ponad 5000 złotych, czyli kwotę, która pozwala w pełni cieszyć się wakacjami niezależnie od kierunku.

Pozostało jeszcze 96% artykułu
Zanim Wyjedziesz
Wielkie Muzeum Egipskie otwarte. Na razie na próbę
Hotele
Wyjaśniło się, czy hotele na Teneryfie będą strajkować. Pracownicy żądali podwyżek
Hotele
Polski Holding Hotelowy ma strategię. Cel: Być kreatorem polskiego rynku hotelowego
Hotele
Hotelarze: Długi weekend czerwcowy będzie zdecydowanie lepszy od majówki
Hotele
Czy hotele na Wyspach Kanaryjskich staną w środku lata? Groźba strajku wisi nad nimi