430 głosów za tarczą dla turystyki. Ale bez touroperatorów

W błyskawicznym tempie Sejm przyjął dzisiaj ustawę zwaną tarczą antykryzysową dla turystyki. Rano projekt wpłynął do izby, a wieczorem był już uchwalony. Było to możliwe dzięki jednomyślności wszystkich sił politycznych w parlamencie.

Za projektem głosowało 430 posłów, tylko jeden się wstrzymał, nikt nie był przeciw.

Projekt był długo oczekiwany przez branżę, a wcześniej długo w sprawie specjalnej pomocy dla sektora turystycznego lobbowany przez niemal wszystkie organizacje, skupiające przedsiębiorców reprezentujących poszczególne zawody i środowiska branży turystycznej.

WIĘCEJ O PROJEKCIE: Projekt mikro tarczy dla turystyki jest już w Sejmie

Jednak dopiero dzisiaj rano, kiedy projekt trafił do Sejmu prosto z Kancelarii Premiera, gdzie nadano mu ostateczny kształt, okazało się, że dwa jego elementy – zwolnienie przez trzy miesiące z ZUS i umożliwienie skorzystania z tak zwanego postojowego – nie obejmują pracowników biur podróży. Zarazem do listy pierwotnie przedstawionej na spotkaniu z branżą przez wicepremier i minister rozwoju Jadwigę Emilewicz, na której do pomocy zakwalifikowano pilotów, przewodników, agentów turystycznych i pracowników transportu autokarowego, dopisano również hotelarzy.

Z naszych informacji wynika, że w projekcie, jaki wyszedł z Ministerstwa Rozwoju do Kancelarii Premiera byli także touroperatorzy. Potwierdził to dzisiaj prezes Polskiej Izby Turystyki Paweł Niewiadomski. Napisał na Facebooku:

„W porównaniu z ustaleniami ze spotkań z Kierownictwem Ministerstwa Rozwoju do projektu ustawy wprowadzono zwolnienie z ZUSu dla PKD 55.10.Z tj. Hotele i podobne obiekty zakwaterowania. Z jakiego powodu wyłączono pomoc dla organizatorów turystyki 79.12.Z pozostanie wielką tajemnicą autorów projektu, bo logiki nie ma w tym wyłączeniu żadnej.
Uzasadnianie wyłączenia tej grupy ze zwolnienia z ZUSu udzieleniem pomocy dla organizatorów turystyki tworzonym funduszem zwrotów jest dowodem braku zrozumienia, jak funkcjonuje rynek turystyczny w tym obszarze. Czas na poprawienie pomyłki w Senacie!„.
Podczas dzisiejszego posiedzenia komisji finansów publicznych, na którym miało miejsce pierwsze czytanie projektu o nieobecność organizatorów turystyki pytał zaproszony tam pilot turystyczny z Poznania i jeden z liderów grupy drobnych przedsiębiorców turystycznych, określających się jako Oddolna Inicjatywa Ratowania Turystyki Andrzej Wnęk.
W odpowiedzi usłyszał, że ta grupa zawodowa dostała inne narzędzie – w postaci Turystycznego Funduszu Zwrotów, tworzonego na potrzeby zaspokojenia klientów biur podróży, którzy nie wyjechali na wycieczki z powodu pandemii.
Z wyliczeń rządu wynika bowiem, że na zwroty trzeba uruchomić około 300 milionów złotych (touroperatorzy oddadzą te pieniądze w ratach w ciągu 6 lat), a na ulgi w składkach ZUS i postojowe skarb państwa musi przeznaczyć 400 milionów złotych. Według naszych informacji, rząd uznał, że to się wyrównuje.
Ustawa pójdzie teraz do Senatu. Ta izba zbiera się na posiedzenie w poniedziałek i wtorek (17-18 sierpnia). Jeśli wniesie jakieś poprawki do ustawy, ustawę będzie musiał zająć się ponownie Sejm. Kolejne posiedzenie wyznaczone jest dopiero za miesiąc – w połowie września. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się jednak, że niewykluczone jest jeszcze zwołanie dodatkowego posiedzenia w przyszłym tygodniu.

Mogą Ci się również spodobać

Polskie hotele z mniejszym przychodem na pokój

W lipcu w europejskich hotelach średnia wartość przychodu na jeden pokój (RevPAR) wzrosła o ...

Powstaje nowa marka hoteli – R.evo jak rewolucja

Ma być „przyjaźnie jak w domu, ekscytująco jak w hotelu, niezobowiązująco jak w pensjonacie, ...

Hotelarze wściekli na burmistrza Londynu

Burmistrz Londynu chce wprowadzić podatek noclegowy. Hotelarze są oburzeni pomysłem – podaje „The Independent” ...

Kopenhaga zamienia bariery w ławki

Betonowe bariery, uniemożliwiające samochodom wjazd na ulice i deptaki Kopenhagi, mają być zamienione na ...

Czarny scenariusz Ryanaira

Irlandzka tania linia lotnicza nie planuje wznowienia rejsów w maju, a jeśli poleci w ...

Iran zakazuje wjazdu do kraju Chińczykom

Władze Iranu zakazały wjazdu do kraju obywatelom Chin – podała agencja informacyjna IRNA. Decyzja ...