Enter Air: Stopniowo wracamy do normalności. Zysk w drugim kwartale

Enter Air miał w pierwszej połowie 2021 roku 307,7 miliona złotych przychodów. To o 35,1 procent więcej niż rok wcześniej. Strata netto wyniosła 96,8 miliona złotych.

Publikacja: 01.10.2021 09:54

Najszybciej odtwarza się ruch turystyczny, co jest korzystne dla przewoźnika - zauważa prezes Enter

Najszybciej odtwarza się ruch turystyczny, co jest korzystne dla przewoźnika - zauważa prezes Enter Aira

Foto: Filip Frydrykiewicz

Czarterowy przewoźnik lotniczy podsumował pierwsze półrocze. Jak pisze w komunikacie, wzrost przychodów potwierdza zdolność spółki do radzenia sobie ze skutkami epidemii covidu. Spółka odnotowała w tym czasie 307,7 mln złotych przychodów (plus 34,1 procent, licząc rok do roku), 96,8 mln złotych straty netto i milion złotych straty EBITDA.

W samym drugim kwartale było to 222,7 mln złotych przychodów i 19,5 mln złotych zysku netto. To o tyle dobra wiadomość, że w tym samym okresie poprzedniego roku linia lotnicza miała 56 mln złotych strat.

Czytaj więcej

Ruch lotniczy w Europie. Grecja, Rumunia i Chorwacja z najlepszymi wynikami

Wpływ różnic kursowych w całym półroczu wyniósł minus 11,5 mln złotych.

Na koniec półrocza Grupa Enter Air "dysponowała komfortowym poziomem 242 mln zł środków pieniężnych".

Miało w tym udział otrzymanie w ramach rządowego programu tarcza finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla dużych firm 287 mln złotych pożyczki. Jej spłata następuje zgodnie z harmonogramem - informuje firma.

– Wyniki pierwszego półrocza to potwierdzenie naszej elastyczności i możliwości dopasowania do trudnych warunków rynkowych, w których funkcjonujemy od półtora roku – mówi członek zarządu Enter Aira Grzegorz Polaniecki, cytowany w komunikacie. - Mimo wciąż panujących restrykcji i ograniczeń oraz trwającej przez ponad dwa miesiące kolejnej wiosennej fali zachorowań poprawiliśmy większość kluczowych pozycji rachunku wyników.

- Stopniowo wracamy do normalności czego najlepszym odzwierciedleniem jest wciąż trwający intensywny sezon letni, w którym działamy na pełnych obrotach, wykorzystując wszystkie 26 samolotów. Odpoczynek w ciepłym kraju pozostaje popularnym sposobem spędzenia przez Polaków wakacji. Widzimy też ożywienie na rynku europejskim. Dlatego przewozy turystyczne są najszybciej odbudowującym się segmentem lotnictwa – dodaje Polaniecki.

Czytaj więcej

Raport o zagranicznych wakacjach Polaków. Turcja zdetronizowała Grecję

30 września Enter Air podpisał z PFR kolejną umowę pożyczki preferencyjnej, tym razem na 78,1 mln złotych. Chodzi o pieniądze dla dużych firm, które poniosły w roku 2020 w wyniku pandemii stratę. Pożyczka preferencyjna przewiduje możliwość umorzenia części zobowiązań po spełnieniu wymagań zawartych w umowie. "W wyniku rozliczeń obecnego i nowego finansowania w ramach tarczy, łączne zadłużenie Enter Air sp. z o.o. wobec PFR nie uległo zmianie" - podkreśla przewoźnik.

Linie Lotnicze
Koniec pierwszej klasy w Qatar Airways? Dyrektor generalny: Nie widzę potrzeby
Linie Lotnicze
Ryanair poleci z Wrocławia do Walencji
Linie Lotnicze
Ryanair do Brukseli: Mamy milion podpisów - dość odwoływania lotów podczas strajków
Linie Lotnicze
Linia lotnicza: Pasażerów przed wejściem do samolotu zapraszamy na wagę
Linie Lotnicze
Enter Air: Mamy rekordowe umowy z biurami podróży. Na lato zwiększamy flotę