Wizz Air pod lupą węgierskiego rządu. Podejrzany o łamanie praw pasażerów

Węgierski rząd chce sprawdzić doniesienia o łamaniu praw pasażerów przez węgierską tanią linię lotniczą Wizz Air. Zlecił dochodzenie w tej sprawie sprawie.

Publikacja: 23.08.2022 09:08

Rząd wskazuje, że ma coraz więcej skarg na linię lotniczą

Rząd wskazuje, że ma coraz więcej skarg na linię lotniczą

Foto: Filip Frydrykiewicz

Śledztwo, zlecone przez węgierskie Ministerstwo Sprawiedliwości, ma miejsce po tym, jak ministerstwo poinformowało, że otrzymuje coraz więcej skarg na linie lotnicze z siedzibą w Budapeszcie w związku z niedostarczeniem informacji i pomocy klientom, których loty są opóźnione lub odwołane - podała węgierska państwowej agencji prasowej MTI.

Czytaj więcej

Szef Ryanaira: Koniec z lotami za 10 euro

Inne skargi dotyczyły niewywiązywania się przez Wizz Aira z obowiązku zapewnienia noclegu pasażerom, którym zmieniono rezerwacje, braku odpowiedzi na skargi konsumentów w ciągu 30 dni i nierealizowania usług, za które klienci zapłacili dodatkowo, jak napisało ministerstwo w komunikacie "co narusza węgierskie prawo i prawa konsumentów".

To już drugie śledztwo przeciwko linii lotniczej wszczęte przez rząd premiera Viktora Orbana. Na początku sierpnia Węgry ukarały grzywną w wysokości 750 tysięcy euro Ryanaira, po tym, jak firma podniosła ceny biletów. Przewoźnik uzasadniał swój ruch wprowadzeniem nowego podatku przez rząd.

Rząd ma nadzieję zebrać 815 miliardów forintów (2,1 miliarda dolarów) podatków, które mają pomóc krajowi przejść okres gwałtownie rosnącej inflacji i cen energii oraz niedoborów budżetu. Nadzwyczajne podatki mają objąć branże, od bankowości po ubezpieczenia, w tym linie lotnicze, które osiągnęły „dodatkowe zyski” wynikające z rosnącego popytu po pandemii.

Kłopoty Wizz Aira na Węgrzech zbiegły się z ogłoszeniem rezygnacji ze stanowiska dyrektora finansowego (CFO) firmy, Jourika Hooghe'a. Odchodzi on „aby wykorzystać swoje możliwości poza firmą”. W oświadczeniu dyrektor generalny Wizz Air Jozsef Varadi podkreślił, że Hooghe miał w ostatnim czasie do czynienia z „prawdopodobnie najtrudniejszym okresem dla każdego dyrektora finansowego linii lotniczych”. Hooghe'a zastąpi od 1 października Ian Malina.

Linie Lotnicze
Koniec pierwszej klasy w Qatar Airways? Dyrektor generalny: Nie widzę potrzeby
Linie Lotnicze
Ryanair poleci z Wrocławia do Walencji
Linie Lotnicze
Ryanair do Brukseli: Mamy milion podpisów - dość odwoływania lotów podczas strajków
Linie Lotnicze
Linia lotnicza: Pasażerów przed wejściem do samolotu zapraszamy na wagę
Linie Lotnicze
Enter Air: Mamy rekordowe umowy z biurami podróży. Na lato zwiększamy flotę