Niemieckie lotniska znowu sparaliżują strajki? Nie ma porozumienia w Lufthansie

Związek zawodowy Ufo uznał, że negocjacje dotyczące wynagrodzeń dla 18 tysięcy członków załóg pokładowych Lufthansy nie przyniosły oczekiwanych rezultatów. Wezwał ich więc do głosowania za strajkiem.

Publikacja: 28.02.2024 12:18

20 lutego na lotniskach protestowali pracownicy obsługi naziemnej Lufthansy

20 lutego na lotniskach protestowali pracownicy obsługi naziemnej Lufthansy

Foto: AFP, Kirill Kudryavtsev

Decyzja ma zapaść do 6 marca - podaje portal Reise vor-9. Jednocześnie koncern musi zająć się punktami spornymi dotyczącymi wynagrodzenia pracowników pokładowych w linii Discover. Do strajku przystąpić mogą też służby ochrony lotów.

Dopiero co w przedostatnim tygodniu lutego drugi strajk załóg Lufthansy prawie sparaliżował ruch lotniczy. Setki lotów wypadły z siatki, a skutki tego odczuło ponad 100 tysięcy pasażerów. Na razie nie widać szans na porozumienie ze związkiem zawodowych Verdi, który negocjował w imieniu pracowników. Nie wiadomo, czy rozmowy będą kontynuowane, i czy ponad 20 tysięcy zatrudnionych na tych stanowiskach znów odstąpi od realizacji swoich zadań.

Czytaj więcej

Strajki kolei i lotnisk w czasie ferii i wakacji? Minister: Tego trzeba zakazać

Podobna sytuacja może zaistnieć w linii Discover, należącej do Grupy Lufthansy. Tu pilotów, bo o nich mowa, reprezentował związek Vereinigung Cockpit (VC), który po strajku ostrzegawczym, jaki miał miejsce w miniony wtorek, stwierdził, że nie widzi szans na porozumienie. VC walczy o zawarcie układu zbiorowego dotyczącego warunków pracy i wynagrodzeń. Lufthansa nie odpowiedziała jeszcze na jego propozycję.

Niezależnie od konfliktów w Lufthansie, pojawia się jeszcze jeden problem – nie są zakończone negocjacje z pracownikami służb ochrony lotów.

Strajki i protesty na lotniskach i w liniach lotniczych

Czytaj więcej

Michael O'Leary, prezes Ryanaira: Możemy zmienić zdanie w sprawie Modlina i Radomia

Niemiecka branża lotnicza wstrząsana jest od początku roku protestami. Strajkowali już między innymi piloci Discovery. A 20 lutego trwał strajk, który objął lotniska we Frankfurcie, Monachium, Berlinie, Kolonii/Bonn, Hamburgu i Stuttgarcie. Wzięło w nim udział 25 tysięcy pracowników obsługi naziemnej Lufthansy zrzeszonych w związku zawodowym Verdi.

Wyższych zarobków domagają się też pracownicy należącej do Grupy Lufthansy belgijskiej linii Brussels Airlines, którzy zapowiadają „skomplikowane lato”.

Linie Lotnicze
Podróże lotnicze za granicę. Najwięcej latają Amerykanie
Linie Lotnicze
Linie lotnicze chwalą się, że są „eko”, a dwutlenku węgla wytwarzają coraz więcej
Linie Lotnicze
Ryanair kolejny raz wznawia loty do Izraela. Ale jeszcze nie z Polski
Linie Lotnicze
Trzeba poprawić zarządzanie lotami w Europie - twierdzą linie lotnicze
Linie Lotnicze
Kolejna linia lotnicza oskarżona o greenwashing przegrywa w sądzie