Nowe rozporzadzenie wejdzie w życie w środę, 14 października. Nadal zakazem lotów bezpośrednich objęte są kraje, w których „współczynnik w zakresie 14-dniowej skumulowanej liczby zachorowań na COVID-19 na 100 tysięcy mieszkańców, przekracza 90”. Współczynnik powstaje na podstawie danych Europejskiego Centrum do spraw Zapobiegania i Kontroli Chorób. Z tej reguły wyłączone są jednak państwa Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego, Strefy Schengen i Ukraina.
Nadal działa też zasada, ze zakazu lotów nie stosuje się do państw, które „notyfikowały Polsce wprowadzenie rozwiązań gwarantujących, że na pokład samolotu będą przyjmowani wyłącznie pasażerowie z negatywnym wynikiem testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2”, a także samolotów wykonujących loty „wyczarterowane przed dniem wejścia w życie rozporządzenia na zlecenie organizatora turystyki lub podmiotu działającego na jego zlecenie”.
Jak informuje CIR, w efekcie zakazem objęte będą loty z lotnisk w Belize, Czarnogórze, Brazylii, Gruzji, Jordanii, Bahrajnie, Gujanie, Izraelu, Katarze, Kuwejcie, Libii, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Argentynie, Armenii, Chile, Iraku, Kolumbii, Kostaryce, Libanie, na Malediwach, w Mołdawii, Panamie, Paragwaju, Peru, Tunezji, Republice Zielonego Przylądka, Stanach Zjednoczonych Ameryki, Omanie i Bahamach.
Według informacji biura Tunezyjskiego Urzędu ds. Turystyki w Warszawie w tej chwili do Tunezji lata 10 samolotów czarterowanych przez biura podróży tygodniowo (1800 miejsc). Mają rejsy z Warszawy i Katowic do Monastyru i na Dżerbę.
Nowe rozporządzenie nie zostało jeszcze opublikowane, ale jak wskazuje dotychczasowa praktyka, na pewno stanie się to jeszcze dzisiaj przed północą. Do tej pory treść projektu może się zmienić.