Katowice Airport: Mamy na zimę 62 kierunki. Czartery zapowiadają się rekordowo

Na lotnisku w Katowicach w zimowej siatce połączeń regularnych i czarterowych znajdą się 62 trasy do 56 lotnisk w 28 państwach. Najwięcej kierunków zaoferuje Wizz Air. Oferta biur podróży jest rekordowo duża.

Publikacja: 29.10.2021 11:02

Biura podróży będą latać z Katowic do 22 miejsc w 14 krajach

Biura podróży będą latać z Katowic do 22 miejsc w 14 krajach

Foto: Katowice Airport, Wojciech Radwański

W niedzielę 31 października 2021 roku na lotniskach wejdzie w życie zimowy rozkład lotów pasażerskich, który będzie obowiązywał do soboty 26 marca 2022 roku.

W trakcie sezonu „Zima 2021/2022” połączenia regularne na trasach z oraz do Katowice Airport będą obsługiwane przez linie Wizz Air, Ryanair, LOT i Lufthansę. W sumie w ofercie lotów rozkładowych znajduje się 40 tras do 37 lotnisk w 16 państwach.

Wizz Air liderem

Najwięcej kierunków, bo aż 22, zaoferuje Wizz Air. Samoloty węgierskiego przewoźnika obsłużą loty do 13 państw: Wielkiej Brytanii (Bristol, Doncaster-Sheffield, Liverpool – loty są dostępne do 7 listopada 2021 r., następnie przerwa do 16 grudnia 2021 r., Londyn-Luton), Hiszpanii (Barcelona, Fuerteventura, Teneryfa), Ukrainy (Kijów-Żuliany, Zaporoże, Lwów – od 17 grudnia 2021 r.), Niemiec (Dortmund, Kolonia-Bonn), Zjednoczonych Emiratów Arabskich (Dubaj), Włoch (Mediolan-Bergamo, Rzym-Ciampino – od 16 grudnia 2021 r.), Gruzji (Kutaisi), Szwecji (Sztokholm-Skavsta – loty są dostępne do 14 listopada 2021 r., następnie przerwa do 29 marca 2022 r.), Norwegii (Oslo-Torp), Holandii (Eindhoven), na Islandię (Keflavik), Cypr (Larnaka) oraz na Maltę.

Czytaj więcej

W Katowicach najlepszy wynik w pandemii. Ciągle przeważają czartery

Ryanair latać będzie z Pyrzowic na 16 trasach do 8 państw. Najwięcej do Wielkiej Brytanii (Birmingham, Edynburg, Londyn-Stansted, Manchester), a w dalszej kolejności do Włoch (Alghero, Bolonia, Katania, Mediolan-Bergamo), Niemiec (Dortmund, Kolonia-Bonn), na Ukrainę (Kijów-Borispol, Odessa), do Grecji (Ateny), Irlandii (Dublin), Norwegii (Oslo-Gardermoen) i na Cypr (Pafos). Podczas sezonu zimowego jeden kierunek zaoferują Lufthansa (Frankfurt) i LOT (Warszawa).

- Branża lotnicza ciągle zmaga się z największym kryzysem w historii – mówi cytowany w komunikacie lotniska Artur Tomasik, prezes Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego, które zarządza tym portem. - Tegoroczne wakacje dały nam odrobinę wytchnienia, ruch pasażerski odbudował się na poziomie 70 procent przedpandemicznych wakacji 2019 roku. Mamy nadzieję, że w sezonie zimowym przewozów lotniczych nie dotkną żadne większe obostrzenie związane z czwartą falą pandemii koronawirusa. U przewoźników widać ostrozny optymizm, na przykład LOT zwiększa do 19 tygodniowo liczbę rotacji między Pyrzowicami a Warszawą. Podobnie postępuje Lufthansa, która w zimie, częściej niż w sezonie letnim, będzie latać między naszym lotniskiem a Frankfurtem. Dobrą siatkę połączeń w rozkładzie zimowym utrzymują najwięksi przewoźnicy niskokosztowi - Wizz Air i Ryanair.

- Prognozujemy, że w trakcie dwóch ostatnich miesięcy bieżącego roku z siatki połączeń pyrzowickiego lotniska skorzysta około 400 tysięcy podróżnych i ten trudny rok zamkniemy z wynikiem około 2,4 miliona pasażerów, czyli takim, jaki zanotowaliśmy w 2010 roku - dodaje Tomasik.

Najwięcej lotów czarterowych w historii

Jak podaje lotnisko w komunikacie, w ramach rozkładu „Zima 2021/2022” linie lotnicze planują na zlecenie biur podróży loty czarterowe do 22 miejsc turystycznych w 14 państwach. Najwięcej połączeń, bo aż cztery będzie do Egiptu (Hurghada, Marsa Alam, Szarm el-Szejk, Taba) i do Hiszpanii (Fuerteventura, Gran Canaria, Lanzarote, Teneryfa). Dwie trasy będą obsługiwane do Dominikany (Punta Cana, Puerto Plata) i do Zjednoczonych Emiratów Arabskich (Dubaj, Fudżajra – inauguracja 12 stycznia 2022 r.). Po jednej trasie będzie do Turcji (Antalya), Portugalii (Madera), Wysp Zielonego Przylądka (Amilcar Cabral), Omanu (Salalah), Tanzanii (Zanzibar), Tajlandii (Bangkok – inauguracja 22 listopada 2021 r.), Meksyku (Cancun), Kenii (Mombasa), Maroka i na Kubę (Varadero – inauguracja 27 listopada 2021 r.).

- Dzięki współpracy z biurami podróży i odpowiedniej infrastrukturze mamy najsilniejszą w Polsce pozycję w segmencie przewozów realizowanych na zlecenie biur podróży - wyjaśn ia Tomasik. - Po dziewięciu miesiącach 2021 roku czartery mają 65-procentowy udział w całości ruchu pasażerskiego obsłużonego w Pyrzowicach, a siatka połączeń czarterowych na zimę to najmocniejsza zimowa oferta w historii Pyrzowic.

Czytaj więcej

Rainbow: Przed Bożym Narodzeniem ruszą loty do Omanu, Sri Lanki i na Kubę

- Nowoczesna infrastruktura, w tym nowa droga startowa o długości 3200 metrów, sprawia, że z punktu widzenia operacyjnego obsługa dalekich tras z Pyrzowic nie jest żadnym problem. Na przełomie lutego i marca w naszej siatce połączeń czarterowych pojawiły się bezpośrednie loty do Dominikany i Meksyku obsługiwane na zlecenie biura podróży Rainbow lotowskim, szerokokadłubowym boeingiem 787-8 Dreamliner. Ze względu na ogromne zainteresowanie tymi kierunkami będą one otwarte także w zimie. Jednocześnie w rozkładzie zimowym oferta dalekich tras czarterowych z Pyrzowic zostanie uzupełniona o Kubę i Tajlandię – dodaje prezes.

Katowice Airport należy do grona największych lotnisk regionalnych w Polsce. W 2019 roku z jego siatki połączeń skorzystało rekordowe 4,84 mln pasażerów, w tym ponad 2 miliony w ruchu czarterowym. Prognoza na 2020 rok zakładała przewiezienie 5,5 miliona podróżnych. Ostatecznie, ze względu na pandemię koronawirusa, w minionym roku zanotowano 1,44 mln pasażerów. Lotnisko jest krajowym liderem w segmencie przewozów czarterowych i regionalnym w przewozach towarowych.

W niedzielę 31 października 2021 roku na lotniskach wejdzie w życie zimowy rozkład lotów pasażerskich, który będzie obowiązywał do soboty 26 marca 2022 roku.

W trakcie sezonu „Zima 2021/2022” połączenia regularne na trasach z oraz do Katowice Airport będą obsługiwane przez linie Wizz Air, Ryanair, LOT i Lufthansę. W sumie w ofercie lotów rozkładowych znajduje się 40 tras do 37 lotnisk w 16 państwach.

Pozostało 92% artykułu
Lotniska
Nad Morzem Czerwonym ruszyło nowe lotnisko. „Pięciogwiazdkowa jakość”
Materiał Promocyjny
Podróżuj ekologicznie! Program Fundusze Europejskie dla zrównoważonej mobilności
Lotniska
Londyn ogranicza liczbę lotów. Prawie co trzeci kontroler na zwolnieniu lekarskim
Lotniska
Nowy podatek dla pasażerów samolotów w Amsterdamie. „Niespotykane rozwiązanie”
Lotniska
Lotnisko Modlin: Jeszcze nigdy nie mieliśmy tylu pasażerów, ilu było w sierpniu
Materiał Promocyjny
„Skoro wiemy, że damy radę, to zróbmy to”. Oto ludzie, którzy tworzą Izerę
Lotniska
Lotnisko Chopina – prawie dwa miliony pasażerów w sierpniu
Lotniska
Biały Dom: Na lotniskach nie jest bezpiecznie. Za dużo incydentów grożących katastrofą