Katowice Airport: Mamy na zimę 62 kierunki. Czartery zapowiadają się rekordowo

Na lotnisku w Katowicach w zimowej siatce połączeń regularnych i czarterowych znajdą się 62 trasy do 56 lotnisk w 28 państwach. Najwięcej kierunków zaoferuje Wizz Air. Oferta biur podróży jest rekordowo duża.

Publikacja: 29.10.2021 11:02

Biura podróży będą latać z Katowic do 22 miejsc w 14 krajach

Biura podróży będą latać z Katowic do 22 miejsc w 14 krajach

Foto: Katowice Airport, Wojciech Radwański

W niedzielę 31 października 2021 roku na lotniskach wejdzie w życie zimowy rozkład lotów pasażerskich, który będzie obowiązywał do soboty 26 marca 2022 roku.

W trakcie sezonu „Zima 2021/2022” połączenia regularne na trasach z oraz do Katowice Airport będą obsługiwane przez linie Wizz Air, Ryanair, LOT i Lufthansę. W sumie w ofercie lotów rozkładowych znajduje się 40 tras do 37 lotnisk w 16 państwach.

Wizz Air liderem

Najwięcej kierunków, bo aż 22, zaoferuje Wizz Air. Samoloty węgierskiego przewoźnika obsłużą loty do 13 państw: Wielkiej Brytanii (Bristol, Doncaster-Sheffield, Liverpool – loty są dostępne do 7 listopada 2021 r., następnie przerwa do 16 grudnia 2021 r., Londyn-Luton), Hiszpanii (Barcelona, Fuerteventura, Teneryfa), Ukrainy (Kijów-Żuliany, Zaporoże, Lwów – od 17 grudnia 2021 r.), Niemiec (Dortmund, Kolonia-Bonn), Zjednoczonych Emiratów Arabskich (Dubaj), Włoch (Mediolan-Bergamo, Rzym-Ciampino – od 16 grudnia 2021 r.), Gruzji (Kutaisi), Szwecji (Sztokholm-Skavsta – loty są dostępne do 14 listopada 2021 r., następnie przerwa do 29 marca 2022 r.), Norwegii (Oslo-Torp), Holandii (Eindhoven), na Islandię (Keflavik), Cypr (Larnaka) oraz na Maltę.

Czytaj więcej

W Katowicach najlepszy wynik w pandemii. Ciągle przeważają czartery

Ryanair latać będzie z Pyrzowic na 16 trasach do 8 państw. Najwięcej do Wielkiej Brytanii (Birmingham, Edynburg, Londyn-Stansted, Manchester), a w dalszej kolejności do Włoch (Alghero, Bolonia, Katania, Mediolan-Bergamo), Niemiec (Dortmund, Kolonia-Bonn), na Ukrainę (Kijów-Borispol, Odessa), do Grecji (Ateny), Irlandii (Dublin), Norwegii (Oslo-Gardermoen) i na Cypr (Pafos). Podczas sezonu zimowego jeden kierunek zaoferują Lufthansa (Frankfurt) i LOT (Warszawa).

- Branża lotnicza ciągle zmaga się z największym kryzysem w historii – mówi cytowany w komunikacie lotniska Artur Tomasik, prezes Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego, które zarządza tym portem. - Tegoroczne wakacje dały nam odrobinę wytchnienia, ruch pasażerski odbudował się na poziomie 70 procent przedpandemicznych wakacji 2019 roku. Mamy nadzieję, że w sezonie zimowym przewozów lotniczych nie dotkną żadne większe obostrzenie związane z czwartą falą pandemii koronawirusa. U przewoźników widać ostrozny optymizm, na przykład LOT zwiększa do 19 tygodniowo liczbę rotacji między Pyrzowicami a Warszawą. Podobnie postępuje Lufthansa, która w zimie, częściej niż w sezonie letnim, będzie latać między naszym lotniskiem a Frankfurtem. Dobrą siatkę połączeń w rozkładzie zimowym utrzymują najwięksi przewoźnicy niskokosztowi - Wizz Air i Ryanair.

- Prognozujemy, że w trakcie dwóch ostatnich miesięcy bieżącego roku z siatki połączeń pyrzowickiego lotniska skorzysta około 400 tysięcy podróżnych i ten trudny rok zamkniemy z wynikiem około 2,4 miliona pasażerów, czyli takim, jaki zanotowaliśmy w 2010 roku - dodaje Tomasik.

Najwięcej lotów czarterowych w historii

Jak podaje lotnisko w komunikacie, w ramach rozkładu „Zima 2021/2022” linie lotnicze planują na zlecenie biur podróży loty czarterowe do 22 miejsc turystycznych w 14 państwach. Najwięcej połączeń, bo aż cztery będzie do Egiptu (Hurghada, Marsa Alam, Szarm el-Szejk, Taba) i do Hiszpanii (Fuerteventura, Gran Canaria, Lanzarote, Teneryfa). Dwie trasy będą obsługiwane do Dominikany (Punta Cana, Puerto Plata) i do Zjednoczonych Emiratów Arabskich (Dubaj, Fudżajra – inauguracja 12 stycznia 2022 r.). Po jednej trasie będzie do Turcji (Antalya), Portugalii (Madera), Wysp Zielonego Przylądka (Amilcar Cabral), Omanu (Salalah), Tanzanii (Zanzibar), Tajlandii (Bangkok – inauguracja 22 listopada 2021 r.), Meksyku (Cancun), Kenii (Mombasa), Maroka i na Kubę (Varadero – inauguracja 27 listopada 2021 r.).

- Dzięki współpracy z biurami podróży i odpowiedniej infrastrukturze mamy najsilniejszą w Polsce pozycję w segmencie przewozów realizowanych na zlecenie biur podróży - wyjaśn ia Tomasik. - Po dziewięciu miesiącach 2021 roku czartery mają 65-procentowy udział w całości ruchu pasażerskiego obsłużonego w Pyrzowicach, a siatka połączeń czarterowych na zimę to najmocniejsza zimowa oferta w historii Pyrzowic.

Czytaj więcej

Rainbow: Przed Bożym Narodzeniem ruszą loty do Omanu, Sri Lanki i na Kubę

- Nowoczesna infrastruktura, w tym nowa droga startowa o długości 3200 metrów, sprawia, że z punktu widzenia operacyjnego obsługa dalekich tras z Pyrzowic nie jest żadnym problem. Na przełomie lutego i marca w naszej siatce połączeń czarterowych pojawiły się bezpośrednie loty do Dominikany i Meksyku obsługiwane na zlecenie biura podróży Rainbow lotowskim, szerokokadłubowym boeingiem 787-8 Dreamliner. Ze względu na ogromne zainteresowanie tymi kierunkami będą one otwarte także w zimie. Jednocześnie w rozkładzie zimowym oferta dalekich tras czarterowych z Pyrzowic zostanie uzupełniona o Kubę i Tajlandię – dodaje prezes.

Katowice Airport należy do grona największych lotnisk regionalnych w Polsce. W 2019 roku z jego siatki połączeń skorzystało rekordowe 4,84 mln pasażerów, w tym ponad 2 miliony w ruchu czarterowym. Prognoza na 2020 rok zakładała przewiezienie 5,5 miliona podróżnych. Ostatecznie, ze względu na pandemię koronawirusa, w minionym roku zanotowano 1,44 mln pasażerów. Lotnisko jest krajowym liderem w segmencie przewozów czarterowych i regionalnym w przewozach towarowych.

W niedzielę 31 października 2021 roku na lotniskach wejdzie w życie zimowy rozkład lotów pasażerskich, który będzie obowiązywał do soboty 26 marca 2022 roku.

W trakcie sezonu „Zima 2021/2022” połączenia regularne na trasach z oraz do Katowice Airport będą obsługiwane przez linie Wizz Air, Ryanair, LOT i Lufthansę. W sumie w ofercie lotów rozkładowych znajduje się 40 tras do 37 lotnisk w 16 państwach.

Pozostało 92% artykułu
Lotniska
Wizz Air będzie mieć kolejny hangar na lotnisku w Katowicach
Lotniska
Lotnisko Chopina w Warszawie – wyniki kwietnia rekordowe
Lotniska
Portugalia daje zielone światło swojemu „CPK”. Właśnie ogłosiła, gdzie powstanie
Lotniska
Najlepszy kwiecień w historii katowickiego lotniska. Milion pasażerów na liczniku
Lotniska
Jazeera Airways połączy Kraków z Kuwejtem