W odpowiedzi na rosnące potrzeby lotnictwa ogólnego i biznesowego i perspektywy dalszego rozwoju tych gałęzi lotnictwa w Polsce spółka General Aviation Airbase i Port Lotniczy Gdańsk wybudowały hangar dla 20 samolotów - informuje w komunikacie gdańskie lotnisko.

Nowy hangar ma powierzchnię 4 tysięcy metrów kwadratowych. Wyposażono go w nowoczesny sprzęt do holowania i obsługi statków powietrznych. Znajduje się w nim także salonik z panoramicznymi oknami, przez które pasażerowie czekający na lot mogą obserwować płytę lotniska i startujące samoloty, a także miejsce, w którym załogi mogą przygotować się do lotu. Klienci mogą korzystać między innymi z samochodu elektrycznego.

Krzysztof Zalewski

Port Lotniczy Gdańsk wybudował płytę postojową, drogę kołowania i drogę techniczną dla samolotów. Wszystkie inwestycje zostały zrealizowane w standardzie wymagań dla infrastruktury użytkowanej w warunkach ILS kat. III B wraz z odpowiednią instalacją elektryczną i oświetleniem nawigacyjnym. Budowa hangaru i infrastruktury w jego otoczeniu trwała dwa lata.

Czytaj więcej

Lotnisko w Gdańsku powiększa się. „Wzrośnie komfort pasażerów”

- Nowoczesna infrastruktura dla lotnictwa General Aviation to podążanie za trendami i oczekiwaniami właścicieli statków powietrznych, załóg i pasażerów. Gdańsk ma ogromny potencjał dla rozwoju lotnictwa biznesowego, a my zapewniamy temu odpowiednie zaplecze - mówi członek zarządu General Aviation Airbase Anna Fiedoruk, cytowana w komunikacie.

- Oddajemy właścicielom samolotów nowoczesny obiekt wraz z otoczeniem do ich użytku operacyjnego. To jeden z najnowocześniejszych obiektów tego typu w Polsce, który był bardzo oczekiwany przez naszych klientów. Uważamy, że po pandemii prywatne samoloty są uzupełnieniem oferty dla podróży biznesowych i turystycznych. Liczymy na rozwój ruchu general aviation na naszym lotnisku - dodaje prezes Portu Lotniczego Gdańsk Tomasz Kloskowski.