Greccy hotelarze chcą obowiązkowych testów dla turystów

Fot. AFP

Greccy hotelarze naciskają na rząd, by wprowadził dla turystów obowiązek legitymowania się negatywnym testem na koronawirusa. Test powinien być wykonany 72 godziny przez podróżą.

Greccy hotelarze twierdzą, że nie mogą pozwolić sobie na dalsze spadki w biznesie, dlatego żądają od swojego rządu, by wprowadził obowiązek robienia testów na covid-19 przez wszystkich turystów z krajów z wysokim odsetkiem zachorowań – donosi portal branży turystycznej Greek Travel Pages.

Jak tłumaczy zastępca sekretarza generalnego Greckiej Federacji Hotelarskiej (Hellenic Federation of Hoteliers) Grigoris Tasios, przychody branży załamały się, dlatego rząd musi podjąć szybkie i przemyślane decyzje, które pozwolą przedsiębiorcom turystycznym działać bez dodatkowych problemów. W kontekście testów federacja odnosi się między innymi do gości przyjeżdżających drogą lądową, a Tasios mówi, że ma obawy co do poziomu wykrywalności zachorowań w państwach sąsiadujących z Grecją w związku z brakiem odpowiedniej infrastruktury i wysokimi kosztami ich prowadzenia.

CZYTAJ TEŻ: Od czwartku zmieniony warunek wjazdu do Grecji

Prezes informuje, że obecnie średnie obłożenie w hotelach w części lądowej Grecji wynosi 25 procent. Na wyspach obiekty są wykorzystane jedynie w 10-15 procentach. Jego zdaniem protokoły sanitarne powinni stosować wszyscy, nie tylko hotele, które z tego tytułu ponoszą dodatkowe koszty.

Hotelarze apelują o dodatkowe środki bezpieczeństwa także w związku z otwarciem granic przed gośćmi z Wielkiej Brytanii i Szwecji oraz z planami przyjmowania turystów ze Stanów Zjednoczonych i innych krajów spoza Unii Europejskiej.

Rząd poinformował z kolei, że sprawdza możliwość wdrożenia planu B, jeśli liczba przypadków importu wirusa będzie dalej rosła. Chodzi o zaostrzenie niektórych reguł, na przykład noszenie maseczek w przestrzeni zamkniętej i częściowy lockdown. Ten ostatni miałby być wprowadzany tylko lokalnie.

ZOBACZ TAKŻE: Wjazd lądem do Grecji tylko z negatywnym testem na covid-19

We wtorek Narodowa Organizacja Zdrowia Publicznego potwierdziła 58 nowych przypadków zachorowań na covid-19, przy czym 28 z nich dotyczyło przyjezdnych. Minister zdrowia Grecji Vassilis Kikilias, który poinformował o tych planach, mówi, że eksperci spodziewali się wzrostu liczby zakażeń po otwarciu granic. Z drugiej strony wszyscy zdają sobie sprawę, że trzeba też zadbać, by przetrwały gospodarka i turystyka. Szef resortu zdrowia podkreśla jednocześnie, że stopień rozprzestrzeniania się wirusa zależy w dużej mierze od odpowiedzialności każdego człowieka, przestrzegania zaleceń ekspertów w zakresie noszenia maseczek, zachowywania dystansu społecznego i stosowania zasad higieny.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Prezes Azerskiej Izby Turystycznej Florian Sengstschmid

Polacy zaczynają odkrywać Azerbejdżan

Od stycznia do października Azerbejdżan odwiedziło 6,1 tysiąca polskich turystów – o jedną trzecią ...

MT Targi Polska z godłem „Teraz Polska”

Firma MT Targi Polska, organizująca m.in. targi turystyczne Lato i TT Warsaw, dołączyła do ...

Dzieci z Happy Kids spędziły wakacje z Rainbowem

Tygodniowy wyjazd na Cypr dla dzieci z rodzinnego domu dziecka – to główna nagroda ...

Więcej Monachium z Jasionki

Od letniego rozkładu lotów Lufthansa zwiększy liczbę rejsów z podrzeszowskiej Jasionki do Monachium Dodatkowe ...

Dar Młodzieży ruszy w rejs promujący Polskę

Rejs pod biało-czerwoną banderą uświetni setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości i upowszechni na ...

Emirates wznawiają loty do dziewięciu miast

Od 21 maja dubajskie linie lotnicze znów będą regularnie latać do Londynu (Heathrow), Frankfurtu, ...