Światowa branża turystyczna z Ukrainą. Pomagają Booking, Uber, biura podróży

Szef niemieckiego biura podróży Schauinsland-Reisen przekazał na pomoc Ukrainie 50 tysięcy euro z prywatnych pieniędzy, Booking.com dał milion dolarów na Czerwony Krzyż, a niemiecka firma technologiczna Traffics wysłała autobusy na granicę polsko-ukraińską.

Publikacja: 07.03.2022 08:41

Według polskich władz do Polski uciekło już milion Ukraińców

Według polskich władz do Polski uciekło już milion Ukraińców

Foto: AFP, Daniel Leal

Branża turystyczna na świecie solidaryzuje się z napadniętą przez Rosję Ukrainą, a przedsiębiorcy, ci najwięksi, ale i ci mniejsi, przekazują pieniądze na pomoc dla uchodźców - pisze niemiecki portal branży turystycznej Reisevor9.

Prezes niemieckiego touroperatora Schauinsland Reisen, Gerald Kassner, przekazał 50 tysięcy euro z własnej kieszeni. Za jego przykładem poszło też wielu pracowników tego biura. Pieniądze trafiły do UNICEF-u i Międzynarodowego Komitetu Ratunkowego.

Prezes Booking.com Glen Fogel zapowiedział, że poza darowizną w wysokości miliona dolarów, firma przekaże podwójną wartość wpłaty zrobionej przez każdego pracownika. Szef niemieckiej firmy technologicznej Traffics zabrał autobusami z granicy polsko-ukraińskiej 250 kobiet i dzieci i przewiózł je do Berlina. Dodatkowo każdy z jego pasażerów dostał 60 euro w gotówce, a tym, którzy chcieli podróżować dalej, firma opłacała nocleg w hotelu.

Uber przeznaczył na pomoc Ukrainie 50 tysięcy dolarów, a w aplikacji przewoźnika pojawiła się dodatkowa funkcja „przekaż darowiznę”. Prezes tej firmy, Dara Khosrowshahi, zapowiedział, że każdy przekazany w ten sposób dolar do kwoty miliona będzie podwojony. Ponadto firma zapewniła nieograniczone, bezpłatne przejazdy do różnych polskich miast z granicy polsko-ukraińskiej. Z kolei GDS Sabre podarował Polskiemu Czerwonemu Krzyżowi milion dolarów na zakup żywności, artykułów higienicznych i śpiworów, a także na pomoc medyczną osobom szukającym ochrony w Polsce.

Organizacja Lotnictwo bez Granic wysłała na granicę ukraińsko-rumuńską ciężarówkę z przyczepą załadowaną 30 tonami najbardziej potrzebnych towarów. To początek mostu humanitarnego, który ma działać także w nadchodzących tygodniach.

Koleje europejskie rozszerzają swoje usługi, aby zapewnić bezpieczeństwo uchodźcom z Ukrainy. Podróżni z ukraińskim paszportem lub dowodem osobistym mogą korzystać z około 40 międzynarodowych pociągów dalekobieżnych, którymi pojadą z Polski, Austrii i Czech do Niemiec.

Stowarzyszenie Niemieckich Dziennikarzy Turystycznych (VDRJ) ma wysłać list do rosyjskich przyjaciół i partnerów, by przekazać informacje o wojnie i w ten sposób walczyć o pokój. - Zdajemy sobie sprawę, że to tylko mały element układanki różnych inicjatyw, ale trzeba wykorzystywać wszelkie możliwości - mówi przewodniczący Rüdiger Edelmann.

Nowe Trendy
Branży narciarskiej grozi katastrofa. Za dwie dekady w Alpach zabraknie śniegu
Nowe Trendy
Urzędnicy ruszyli certyfikować tureckie hotele. Chodzi o zrównoważoną turystykę
Nowe Trendy
Łódź na żądanie jak taksówka? W Uberze to możliwe, na greckiej wyspie
Nowe Trendy
Wrocław miastem przygody. Daniel Olbrychski atakuje, babcia idzie na ratunek
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Nowe Trendy
Ma być zrównoważona, nowoczesna i konkurencyjna - Niemcy pracują nad swoją turystyką
Nowe Trendy
Wiedeń: Zobaczcie prawdziwe dzieła sztuki (zanim przerobi je sztuczna inteligencja)