Turcja luzuje reżim sanitarny. Wraca samoobsługa w hotelowych restauracjach

Swobodne korzystanie z bufetów w restauracjach hotelowych, przywrócenie w pokojach pojemników na mydło zamiast produktów jednorazowych, zniesienie rejestrów klientów - to część zmian, które Turcja wprowadziła w protokołach sanitarnych.

Publikacja: 11.03.2022 12:21

W tureckich hotelach wróci normalność

W tureckich hotelach wróci normalność

Foto: Aleksander Kramarz

Turcja już w maju 2020 roku ogłosiła zasady sanitarne dla hoteli na czas pandemii. Teraz władze doszły do wniosku, że może w niektórych dziedzinach wrócić normalność - pisze turecki portal branży turystycznej Turizm Gunlugu.

Czytaj więcej

Turecka branża turystyczna: Rosjanie bez SWIFT-u to paraliż rozliczeń

Kryteria dla obiektów noclegowych zostały zweryfikowane przez Turecką Agencję Promocji i Rozwoju Turystyki (TGA). Zgodnie z nimi klienci będą mogli samodzielnie nakładać sobie jedzenie w bufetach restauracyjnych – do tej pory robili to pracownicy. Goście będą też mogli sami korzystać z ekspresów do kawy i herbaty.

Z recepcji znikną informacje o zasadach higieny i stosowanych praktykach oraz zasadach, których muszą przestrzegać goście. Nie będzie im też mierzona temperatura, zasada ta dotyczy też pracowników.

Hotele nie muszą już prowadzić rejestru turystów, a dla kadry menedżerskiej nie trzeba będzie organizować szkoleń z nowych zasad, czy zapewniać wsparcia psychologicznego.

W pokojach ponownie będzie można używać pojemników na mydło, nie będą obowiązkowe jednorazowe opakowania kosmetyków.

Utrzymanie odległości co najmniej dwóch metrów między stolikami i 60 centymetrów między krzesłami będzie nadal konieczne, ale tylko w pomieszczeniach zamkniętych. Ze stołów znikną środki dezynfekujące.

Ministerstwo zniosło ponadto limit 30 minut na korzystanie z sauny, łaźni tureckiej i spa, a obsługę siłowni i centrów fitness zwolniono z obowiązku prowadzenia listy wchodzących i wychodzących i pilnowania liczby gości.

Czytaj więcej

Turcja - prawie 25 milionów gości z zagranicy. Ulubione cele: Stambuł i Antalya

Klienci, którzy zachorują na covid, nie będą musieli przebywać w izolatkach, wystarczy, że zostaną we własnych pokojach.

Zniesiona została też zasada, zgodnie z którą goście mieli być obsługiwani przez ten sam personel przez cały pobyt. Z pokojów znikną informatory o covidzie i o placówkach medycznych, z którymi hotel współpracuje.

Nowe Trendy
Turyści: Podróże z poszanowaniem środowiska to ściema
Nowe Trendy
Branży narciarskiej grozi katastrofa. Za dwie dekady w Alpach zabraknie śniegu
Nowe Trendy
Urzędnicy ruszyli certyfikować tureckie hotele. Chodzi o zrównoważoną turystykę
Nowe Trendy
Łódź na żądanie jak taksówka? W Uberze to możliwe, na greckiej wyspie
Nowe Trendy
Wrocław miastem przygody. Daniel Olbrychski atakuje, babcia idzie na ratunek