Z raportu Economist Intelligence Unit zatytułowanego „Jak wojna w Ukrainie wpłynie na turystykę” wynika, że ograniczenia w siatce połączeń lotniczych, wysokie koszty i brak gości z Ukrainy i Rosji mocno odbiją się na branży turystycznej w Europie. Jego autorzy twierdzą, że w liczbach bezwzględnych najbardziej spadnie liczba przyjazdów do Polski i do Turcji. Brak gości z Rosji i Ukrainy odczują też mocno Cypr i Łotwa, bo obie nacje należały do tych grup klientów, które na wakacjach wydają najwięcej.

Czytaj więcej

Rosjanie spędzą jednak wakacje w Turcji. Ankara wyśle po nich samoloty

Ana Nicholls, dyrektor w EIU, mówi że wojna jest nie tylko katastrofą humanitarną, jej skutki odczuje też branża turystyczna. Rosjanie będą mieli problem, by dotrzeć do wakacyjnych miejsc z powodu restrykcji nałożonych na tamtejsze linie lotnicze. Jednocześnie miliony Ukraińców musiało wyjechać ze swojego kraju w ucieczce przed wojną.

Autorzy raportu zwracają uwagę na wzrost cen energii i towarów, który przekłada się na wyższe koszty prowadzenia działalności przez linie lotnicze, restauracje i hotele.

Przed pandemią Rosja była jedenastym pod względem wielkości rynkiem źródłowym na świecie, a Ukraina trzynastym. Teraz brak gości z tych krajów odczuje wiele kierunków takich jak Turcja, Cypr, Czarnogóra, Łotwa, ale też duże europejskie miasta, między innymi Mediolan, Londyn i Paryż, jak i uzdrowiska – Karlowe Wary w Czechach, czy Baden Baden w Niemczech.

Przed pandemią do Polski przyjeżdżało 1,5 miliona Rosjan. Jednak już w 2020 roku Rosjanie mieli ograniczony wyjazd do Polski ze względu na zamknięcie granic Unii Europejskiej dla krajów trzecich. Wtedy też zamarł zupełnie ruch do Polski z tego kraju.

Czytaj więcej

Rosja zawieszona w Światowej Organizacji Turystyki. Na wniosek Polski