Turecka i polska turystyka stracą na wojnie najwięcej. I zachodnie miasta

Wojna w Ukrainie nie pozostanie bez wpływu na branżę turystyczną. Będzie powodem, dla którego do niektórych krajów przyjedzie znacznie mniej gości z zagranicy. Polska, obok Turcji odczuje to najmocniej.

Publikacja: 29.04.2022 01:15

Rosjanie mieli zamknięty dostęp do Polski już przez pandemię

Rosjanie mieli zamknięty dostęp do Polski już przez pandemię

Foto: AFP, Alexander Nemenov

Z raportu Economist Intelligence Unit zatytułowanego „Jak wojna w Ukrainie wpłynie na turystykę” wynika, że ograniczenia w siatce połączeń lotniczych, wysokie koszty i brak gości z Ukrainy i Rosji mocno odbiją się na branży turystycznej w Europie. Jego autorzy twierdzą, że w liczbach bezwzględnych najbardziej spadnie liczba przyjazdów do Polski i do Turcji. Brak gości z Rosji i Ukrainy odczują też mocno Cypr i Łotwa, bo obie nacje należały do tych grup klientów, które na wakacjach wydają najwięcej.

Czytaj więcej

Rosjanie spędzą jednak wakacje w Turcji. Ankara wyśle po nich samoloty

Ana Nicholls, dyrektor w EIU, mówi że wojna jest nie tylko katastrofą humanitarną, jej skutki odczuje też branża turystyczna. Rosjanie będą mieli problem, by dotrzeć do wakacyjnych miejsc z powodu restrykcji nałożonych na tamtejsze linie lotnicze. Jednocześnie miliony Ukraińców musiało wyjechać ze swojego kraju w ucieczce przed wojną.

Autorzy raportu zwracają uwagę na wzrost cen energii i towarów, który przekłada się na wyższe koszty prowadzenia działalności przez linie lotnicze, restauracje i hotele.

Przed pandemią Rosja była jedenastym pod względem wielkości rynkiem źródłowym na świecie, a Ukraina trzynastym. Teraz brak gości z tych krajów odczuje wiele kierunków takich jak Turcja, Cypr, Czarnogóra, Łotwa, ale też duże europejskie miasta, między innymi Mediolan, Londyn i Paryż, jak i uzdrowiska – Karlowe Wary w Czechach, czy Baden Baden w Niemczech.

Przed pandemią do Polski przyjeżdżało 1,5 miliona Rosjan. Jednak już w 2020 roku Rosjanie mieli ograniczony wyjazd do Polski ze względu na zamknięcie granic Unii Europejskiej dla krajów trzecich. Wtedy też zamarł zupełnie ruch do Polski z tego kraju.

Czytaj więcej

Rosja zawieszona w Światowej Organizacji Turystyki. Na wniosek Polski
Nowe Trendy
Co piąty turysta przyjechał do Polski z zagranicy. Najwięcej z Niemiec
Nowe Trendy
Minister od turystyki, Piotr Borys, nie zostanie prezydentem
Nowe Trendy
Bruksela sprawdza, czy Google nie łamie prawa, pokazując oferty lotów
Nowe Trendy
Jaki wpływ na gospodarkę ma branża spotkań i wydarzeń? „Wyniki są imponujące”
Nowe Trendy
Grecka wyspa będzie neutralna klimatycznie. Zainwestuje w nią gigant turystyczny