Narodowy przewoźnik lotniczy z Turcji podpisał umowę z touroperatorami działającym w Rosji, głównie chodzi o trzy największe na tym rynku: Anex Tour, Pegas Touristik i Coral Travel. Porozumienie jest częścią większego planu opracowanego przez Ministerstwo Kultury i Turystyki, Ministerstwo Transportu i Infrastruktury oraz Ministerstwo Skarbu i Finansów, mającego przyciągnąć rosyjskich turystów do Turcji. Według tureckiego serwisu SABAH, Turkish Airlines od dłuższego czasu rozmawia z czołowymi touroperatorami.

Czytaj więcej

Alpaslan Unsal, Corendon: Biura podróży mają w nas solidnego i przyjaznego partnera

Turkish Airlines to jedna z niewielu zagranicznych linii lotniczych, które wciąż latają do Rosji, chociaż w ostatnim miesiącu znacznie zmniejszyły rozkład lotów. Wprowadziła też ograniczenie – Rosjanom wolno latać z nią tylko między Rosją a Turcją.

Embargo nałożone na firmy powiązane z Rosją w wyniku napaści tego kraju na Ukrainę ograniczyło rosyjskim touroperatorom działalność, w tym organizowanie wyjazdów do Turcji. Tymczasem to właśnie Rosjan wypoczywa w Turcji najwięcej, w 2021 roku, mimo pandemii, było ich prawie 4,7 miliona i władze tureckie liczyły, że w tym roku Rosjan przyjedzie około 7 milionów. Ale to było przed wojną na Ukrainie.

W programie dotowanym przez rząd w Ankarze weźmie też udział drugi pod względem wielkości turecki przewoźnik, Pegasus Airlines. Organizatorzy wycieczek w Rosji dostaną też 300 milionów dolarów pożyczki w ramach poręczenia. To wsparcie będzie oferowane biurom podróży, których dotknęły unijne sankcje nałożone na Rosję.

Czytaj więcej

Turcja i Egipt płaczą po turystach z Rosji. Południe Europy niepokoi inflacja

W ramach programu powstanie również zupełnie nowy przewoźnik czarterowy przeznaczony wyłącznie do współpracy z rynkiem rosyjskim. Nowa linia będzie miała siedzibę w Antalyi. Ministerstwo Transportu i Infrastruktury i Ministerstwo Skarbu i Finansów rozpoczęły już jej powoływanie. Przewiduje się, że zaoferuje ona w tym roku około milion miejsc. Wraz z Turkish Airlines i Pegasus Airlines, rosyjscy turyści będą mieli zagwarantowane więc co najmniej 3 miliony miejsc na wakacyjnych trasach do Turcji w tym roku.