Podczas spotkania członków Antor Nederland - zrzeszenia działających w Niderlandach narodowych organizacji turystycznych - jego prezes Jeroen Henneke podziękował Polsce za pomoc uchodźcom z Ukrainy - donosi w komunikacie dyrektor Zagranicznego Ośrodka Polskiej Organizacji Turystycznej w Amsterdamie Andrzej Pawluszek.

- Polska zasługuje na szacunek i jestem przekonany, że wasza gościnność znajdzie wkrótce odzwierciedlenie w liczbie przyjeżdżających turystów - mówił Henneke.

Czytaj więcej

Debata: Świat patrzy z uznaniem na Polskę. To szansa dla polskiej turystyki

Dyrektorzy zagranicznych ośrodków, między innymi Polski, Niemiec, Singapuru i Francji, spotkali się we wtorek w Goudzie, by porozmawiać między innymi o wpływie rosyjskiej agresji na przyjazdy turystyczne do poszczególnych krajów.

- Mimo że Polska jest krajem bezpiecznym, odnotowujemy zwiększoną liczbę rezygnacji z przyjazdów grupowych spoza granic naszego kraju - mówił Andrzej Pawluszek.

W podobnym tonie wypowiadała się przedstawicielka Estońskiej Organizacji Turystycznej, która podkreśliła, że liczba odwiedzających Estonię turystów zagranicznych spadła po rosyjskim ataku na Ukrainę „drastycznie”.

W bardzo dobrej sytuacji znajdują się natomiast między innymi Hiszpania i Portugalia.

- Ruch turystyczny wrócił do sytuacji sprzed pandemii, a nawet go przewyższył - donosił João Rodeia z Visit Portugal.

Tego samego dnia odbyły się również warsztaty z touroperatorami, w których wzięło udział kilkudziesięciu przedstawicieli największych organizatorów podróży i agentów turystycznych z Holandii. Polska promowała turystykę aktywną i city breaki.