Dokument ocenia sytuację turystyki krajowej i przyjazdowej na potrzeby strategii komunikacji marketingowej, która niebawem powstanie i będzie obowiązywać przez kolejne siedem lat. Nowa strategia ma pomóc w promowaniu Polski jako atrakcyjnego celu podróży.
Projekt realizowali w ubiegłym roku pracownicy POT, eksperci od marketingu turystycznego i firma Locativo - wykonawca diagnozy. W ramach prac nad dokumentem konsultowali się z przedstawicielami regionalnych i lokalnych organizacji turystycznych, zagranicznymi ośrodkami POT, przedsiębiorcami turystycznymi i przewodnikami miejskimi.
Dokument zawiera analizę "zasobów turystycznej marki Polska", jej odbiorców i otoczenia oraz wynikające z tej analizy rekomendacje dla POT i innych podmiotów z branży turystycznej.
- W analizie SWOT (akronim od angielskich słów określających elementy składowe analizy: strengths - silne strony, weaknesses - słabe strony, opportunities - szanse i threats - zagrożenia - red.) pozycja strategiczna polskiej turystyki uzyskała niestety negatywny wynik. Nad mocnymi stronami i szansami przeważyły - nieznacznie, ale jednak - zagrożenia wynikające między innymi z konfliktu zbrojnego w Ukrainie, ale także z konkurencji innych marek narodowych, głównie w aspekcie zarządzania markami i komunikacji marketingowej - mówi dyrektor zarządzająca w POT i współautorka dokumentu Teresa Buczak.
- Istotną kwestią, która wybrzmiała w tej analizie, jest pogorszenie reputacji Polski za granicą. Z jednej strony Polska postrzegana jest pozytywnie w związku pomocą niesioną Ukraińcom, ale z drugiej strony z obawy o bezpieczeństwo nie jest brana pod uwagę jako cel podróży. Wyzwaniem jest też komercjalizacja produktów turystycznych czy zmiany zachowań turystycznych, takie jak na przykład krótsze, ale częstsze wyjazdy, do których rynek musi się dostosować - dodaje.