85 procent Polaków uważa, że ochrona zabytków jest ważna, ale zwiedza je tylko 20 procent badanych - pisze w komunikacie z wydarzenia biuro prasowe Ministerstwa Sportu i Turystyki. - Niemniej zwiedzanie to nadal druga, spośród najpopularniejszych aktywności kulturalnych, zaraz po koncertach muzyki rozrywkowej.
To pokazuje - zdaniem MSiT - że w polskich zabytkach tkwi ogromny potencjał. "Jego uwolnieniu mają służyć działania Narodowego Instytutu Konserwacji Zabytków, wprowadzające najważniejsze obiekty historyczne w świat nowych technologii: MonumentApp, czyli pierwsza polska aplikacja poświęcona zabytkom oraz portal spotkaniazzabytkami.pl. Ich uzupełnieniem będzie kwartalnik 'Spotkania z Zabytkami'”.
Ten ostatni, znany miłośnikom historii od ponad 45 lat, zmienił właśnie wydawcę, objętość i szatę graficzną. Pierwszy numer odświeżonego pisma wyjdzie pierwszego dnia wakacji szkolnych. Wtedy też zaczną działać portal i aplikacja.
Aplikacja, portal i kwartalnik mają wspólnie stanowić źródło inspiracji dla turystów i wszystkich zainteresowanych zabytkami i historią. - Każdy turysta łatwo znajdzie atrakcje turystyczne dotyczące zabytków i zaplanuje zwiedzanie. Ponad 80 procent Polaków uważa, że zabytki są ważne i chce je lepiej poznać. Dostarczamy narzędzie, które to ułatwi – powiedział podczas dzisiajeszej uroczystości podpisania porozumienia wiceminister sportu i turystyki, pełnomocnik prezesa rady ministrów ds. promocji polskiej marki Andrzej Gut-Mostowy.
Minister kultury Piotr Gliński poinformował, że jednym z wielu etapów reformy polityki służącej zabytkowm będzie powołanie Narodowej Agencji Rewitalizacji Zabytków, instytucji rządowej, która w kompleksowy sposób zajmie się ochroną, renowacją i rewitalizacją polskich zabytków w kraju i za granicą, na skalę o wiele większą niż robiono to do tej pory. Agencja będzie mogła zająć się kompleksowymi rewitalizacjami zabytkowych miast, które wymagają wsparcia z budżetu centralnego.