Na mapie Polski przybyło marek turystycznych. Kapituła wskazała trzy nowe miejsca

Sopot, Roztocze i Kraina Górnej Odry zyskały dzisiaj tytuły Polskich Marek Turystycznych. Ministerstwo Sportu i Turystyki wesprze je organizacyjnie i szkoleniowo, a Polska Organizacja Turystyczna - promocyjnie.

Publikacja: 27.02.2024 18:16

Tytuły Polska Marka Turystyczna odebrali działacze organizacji odpowiedzialnych za promocję - Sopock

Tytuły Polska Marka Turystyczna odebrali działacze organizacji odpowiedzialnych za promocję - Sopockiej Organizacji Turystycznej, Lubelskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej i Śląskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej

Foto: Filip Frydrykiewicz

Wiceminister sportu i turystyki Piotr Borys i prezes Polskiej Organizacji Turystycznej Rafał Szmytke wręczyli dzisiaj dyplomy z tytułem Polska Marka Turystyczna przedstawicielom organizacji turystycznych reprezentujących Sopot, Roztocze i Krainę Górnej Odry.

Czytaj więcej

Złote Logo za promowanie Polski dla osobistości świata sportu, nauki, sztuki i biznesu

Tytuł Polska Marka Turystyczna jest przyznawany raz do roku. Kapituła ocenia – jak wyjaśniał jej członek, prezes Fundacji Best Place - Europejski Instytut Marketingu Miejsc, Adam Mikołajczyk – pomysł na markę, strategię jej komunikowania i umiejętność współpracy aspirującego do tytułu marki miejsca z interesariuszami.

W tym roku napłynęło 27 zgłoszeń, szesnaście z nich uzyskało ponad 50 punktów. Rywalizacja była więc wyrównana – wskazał Mikołajczyk.

Marka zachęca do odwiedzenia przez turystów

„Kluczową ideą przedsięwzięcia Polskie Marki Turystyczne jest stworzenie katalogu profesjonalnie zarządzanych, najbardziej atrakcyjnych regionów Polski, w których wysoka jakość świadczonych usług, bez trudu identyfikowana przez turystów, zachęca do odwiedzenia tych miejsc. Naturalne walory przyrodnicze i turystyczne w połączeniu z poziomem obsługi to fundament do tworzenia silnych marek. Jednocześnie oferta opracowana na bazie zasobów marki powinna odpowiadać oczekiwaniom odwiedzających. Niezwykle istotne pozostaje kompleksowe zarządzanie obszarem recepcyjnym, które umożliwia spójną linię marketingowego przekazu” - czytamy w oficjalnym komunikacie POT na temat idei przyświecającej konkursowi i nadawaniu tytułów.

Czytaj więcej

Turystyczny Oskar 2023 dla Bieszczadzkich Drezyn Rowerowych

Zdaniem kapituły Sopot zasłużył na markę, ponieważ „wykorzystuje nieograniczony potencjał turystyczny miasta”, Roztocze dlatego, że jest krainą mającą „wyjątkowe walory przyrodnicze, kulturowe i historyczne”, a Kraina Górnej Odry „to jedno z tych miejsc, które zachwycają różnorodnością przyrody, bogatą historią i kulturalnym dziedzictwem”.

Marki turystyczne będą wypromowane

Trzy miejsca, które zyskały najwięcej punktów w ocenie kapituły w nagrodę zostanie włączonych do programu promocyjnego prowadzonego przez Polską Organizację Turystyczną. Może też liczyć na pomoc organizacyjną i szkolenia fundowane przez MSiT.

We wcześniejszych konkursach markami zostały między innymi Beskidy, Kraina Lessowych Wąwozów, Lublin, Śląsk Cieszyński, Toruń, Poznań, Łódź, Eno Tarnowskie i Jura Krakowsko-Częstochowska.

Nowe Trendy
Minister od turystyki, Piotr Borys, nie zostanie prezydentem
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Nowe Trendy
Bruksela sprawdza, czy Google nie łamie prawa, pokazując oferty lotów
Nowe Trendy
Jaki wpływ na gospodarkę ma branża spotkań i wydarzeń? „Wyniki są imponujące”
Nowe Trendy
Grecka wyspa będzie neutralna klimatycznie. Zainwestuje w nią gigant turystyczny
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Nowe Trendy
Ukraina planuje turystykę po wojnie. Na razie pokazuje odwagę swoich obywateli