Złote Logo za promowanie Polski dla osobistości świata sportu, nauki, sztuki i biznesu

Jerzy Owsiak, Iga Świątek, Omenaa Mensah, Krzysztof Wielicki – to tylko kilkoro z dwanaściorga wybitnych osób i instytucji, wyróżnionych w tym roku przez Polską Organizację Turystyczną Złotym Logo Polska.

Publikacja: 01.02.2024 02:43

Niektórzy nagrodę w postaci złotej odznaki i dyplomu odebrali osobiście, inni ze względu na inne obo

Niektórzy nagrodę w postaci złotej odznaki i dyplomu odebrali osobiście, inni ze względu na inne obowiązki, przez bliskich współpracowników

Foto: Filip Frydrykiewicz

Złote Logo to nagroda za kształtowanie pozytywnego wizerunku Polski w świecie poprzez codzienną działalność. Prezes POT Rafał Szmytke wręczył te prestiżowe wyróżnienia podczas środowej gali w mieszczącej się w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie Kinotece.

Złote Logo Polska przyznawane jest od 2012 roku, ale z powodu pandemii nie było wręczane od roku 2016. Kapituła przyznaje je wybitnym osobistościom, których działalność w różnych dziedzinach życia - głównie w sporcie, sztuce, nauce, mediach, biznesie i polityce - przynosi Polsce chlubę. Codzienna praca i postawa nagrodzonych sprawia, że Polska postrzegana jest przez pryzmat ich osiągnięć.

Czytaj więcej

Chcesz rozwinąć turystyczny biznes? Do wzięcia tanie pożyczki na ten cel

Odznakę przyznaje prezes Polskiej Organizacji Turystycznej na podstawie rekomendacji kapituły złożonej z ekspertów od promocji.

Do tej pory wśród wyróżnionych znaleźli się m.in. Lech Wałęsa, Robert Lewandowski, Urszula Dudziak, Rafał Olbiński, Aleksander Doba, Marcin Gortat, Magdalena Gessler, Andrzej Seweryn. Kapituła doceniła też instytucje i firmy, które wzmacniają polską markę narodową, jak Lang Team, CD Projekt czy PESA Bydgoszcz.

W tym roku laureatami odznaki Złote Logo Polska zostali:

Rafał Brzoska

Polski przedsiębiorca, menedżer, inwestor i mecenas start-upów, filantrop. Założyciel i prezes InPost oraz inwestor FoodWell. Jeden z najbogatszych Polaków. Dwa lata temu założył Rafał Brzoska Foundation, której celem jest finansowe i mentorskie wspieranie młodych utalentowanych osób. W ramach fundacji działa fundusz stypendialny, który oprócz wsparcia finansowego oferuje stypendystom opiekę mentorską w różnych dziedzinach. Brzoska stoi na czele Polskiej Rady Przedsiębiorców. Razem z żoną, Omeną Mensah, zorganizował „Konwój polskich serc”, a także wsparł akcję Fundacji „Wolne Miejsce” pod hasłem „Wigilia dla Samotnych”, fundując 2,5 tys. posiłków i 300 zabawek dla dzieci oraz kupując ponad 10 tysięcy śpiworów dla noclegowni w całej Polsce

Nikola Grbić

Światowej klasy serbski siatkarz, od dwóch lat trener reprezentacji Polski siatkarzy. Już jako 18-latek był powoływany do reprezentacji najpierw Jugosławii, potem Serbii i Czarnogóry, a następnie Serbii. W 2000 roku został mistrzem olimpijskim w Sydney. Cztery lata wcześniej zdobył brązowy medal na igrzyskach w Atalancie. Wielokrotnie nagradzany tytułem najlepszego rozgrywającego w mistrzostwach Europy, czy świata. W 2016 roku trafił do Siatkarskiej Galerii Sław.

dr hab. n. med. Mateusz Hołda

Od początku działalności naukowej związany jest z Katedrą Anatomii. W 2013 roku założył niezależny, międzynarodowy zespół naukowy „HEART – Heart Embryology and Anatomy Research” Team zajmujący się badaniami nad architekturą układu sercowo-naczyniowego, którego pozostaje kierownikiem. 4 lipca 2022 roku otrzymał tytuł profesora, zostając najmłodszym Polakiem legitymującym się takim tytułem.

Omenaa Mensah

Biznesmenka, producentka programów telewizyjnych („Wyjątkowe domy”), telewizyjna prezenterka pogody, ale przede wszystkim filantropka wielkiego serca. Założycielka i prezes fundacji Omenaa Foundation, która wspiera edukację dzieci ulicy w Afryce i pomaga najbardziej potrzebującym dzieciom w Polsce, np. podopiecznym z domów dziecka i rodzin zastępczych, fundując im sprzęt komputerowy.

Jerzy Owsiak

Współzałożyciel i szef Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Aktywista, filantrop, działacz społeczny i głównodowodzący corocznego finału WOŚP – najbardziej rozpoznawalnej polskiej akcji charytatywnej, dzięki której polskie szpitale wyposażane są co roku w najnowocześniejszy sprzęt do diagnostyki i leczenia.

Jego nazwisko stało się synonimem pomocy potrzebującym. Przez lata działalności został uhonorowany wieloma odznaczeniami, w tym Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Sama Fundacja w ciągu 31 lat działalności uzbierała prawie 2 miliardy złotych i sfinansowała zakup 71,5 tysiąca urządzeń medycznych. Rekordowa kwota padła podczas ubiegłorocznej zbiórki - ponad 243 miliony złotych. 

Czytaj więcej

Promocja Polski poprzez flisactwo, poloneza i rusznikarstwo? Jak najbardziej!

Iga Świątek

Polska tenisistka, zwyciężczyni siedemnastu turniejów WTA w grze pojedynczej, w tym czterech turniejów wielkoszlemowych: French Open 2020, 2022 i 2023 oraz US Open 2022, olimpijka z Tokio 2020 roku.  Od kwietnia 2022 do września 2023 i ponownie od listopada 2023 roku liderka rankingu singlowego WTA.

Krzysztof Wielicki

Jeden z najwybitniejszych himalaistów świata. Wspinacz, alpinista, taternik, piąty człowiek na świecie, który zdobył Koronę Himalajów – 14 ośmiotysięcznych szczytów Ziemi. Jest członkiem blisko stuletniego stowarzyszenia The Explorers Club, które nagrodziło go prestiżowym odznaczeniem Lowell Thomas Award. Na Mount Everest, Kanczendzongę i Lhotse wszedł zimą jako pierwszy. Na Lhotse stanął samotnie w noc sylwestrową w gorsecie, który nosił po uszkodzeniu kręgosłupa w górach. Na Broad Peak „wbiegł” samotnie w ciągu jednego dnia (pierwsze na świecie wejście na ośmiotysięcznik w ciągu doby). Na Dhaulagiri (w 16 godzin) i Shisha Pangma wspiął się sam, wytyczając nowe drogi.

Martyna Wojciechowska

Dziennikarka i prezenterka telewizyjna. Autorka dwóch autorskich programów podróżniczych: „Misja Martyna” i „Kobieta na krańcu świata”. Miłośniczka motoryzacji i podróży. Jej wielką pasją jest także wspinaczka wysokogórska. Martyna Wojciechowska jest drugą Polką (biorąc pod uwagę wspinaczkę w trudniejszej wersji Reinholda Messnera), która zdobyła wszystkie najwyższe góry siedmiu kontynentów. O swoich wyprawach na „dachy kontynentów” Wojciechowska stworzyła 55-minutowy dokument „Korona Ziemi”. Wspomnienia z jej wypraw można także znaleźć m.in. w książkach „Przesunąć Horyzont”, „Etiopia. Ale czat!”, „Misja Everest” i „Kobieta na krańcu świata”.

Karol Wójcicki

Pasjonat nocnego nieba, popularyzator astronomii, dziennikarz naukowy. Twórca największego w Polsce astronomicznego fanpage'a „Z głową w gwiazdach” na Facebooku. Z zarażania swoją astronomiczną pasją innych uczynił sposób na życie. Zorganizował największe na świecie wspólne obserwowanie nocnego nieba (ponad 12 tys. osób) i wiele innych imprez popularnonaukowych. Częsty gość programów telewizyjnych i radiowych.

Afrodyta SPA & Wellness Resort 

Położony nad brzegiem jeziora Reczynek w Ośnie Lubuskim Afrodyta SPA idealnie wkomponował się w piękno otaczającej go przyrody. Liczące ponad 750 lat Ośno Lubuskie, zwane perłą Ziemi Lubuskiej, położone jest w urokliwej krainie 11 czystych jezior. Otulone lasami, polami i łąkami, z zabytkową architekturą i romantycznymi zaułkami, jest wymarzonym miejscem na urlop.

Państwowy Zespół Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. Tadeusza Sygietyńskiego w Karolinie

„Mazowsze” to jeden z największych na świecie zespołów artystycznych, który od blisko 75 lat prezentuje stylizację polskiego folkloru w postaci widowiska muzycznego zawierającego elementy muzyki i tańca. Motywy ludowe oraz charakterystyczne dla danych regionów figury taneczne stanowią podstawę budowania poszczególnych suit ze zgrabnie skomponowaną choreograficzną opowieścią. Nazwa wywodzi się od centralnego regionu Polski – Mazowsza, jednak repertuar zespołu szybko rozszerzył się o folklor innych regionów. „Mazowsze” stało się fenomenem i zyskało tytuł Ambasadora Kultury Polskiej.

Złote Logo to nagroda za kształtowanie pozytywnego wizerunku Polski w świecie poprzez codzienną działalność. Prezes POT Rafał Szmytke wręczył te prestiżowe wyróżnienia podczas środowej gali w mieszczącej się w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie Kinotece.

Złote Logo Polska przyznawane jest od 2012 roku, ale z powodu pandemii nie było wręczane od roku 2016. Kapituła przyznaje je wybitnym osobistościom, których działalność w różnych dziedzinach życia - głównie w sporcie, sztuce, nauce, mediach, biznesie i polityce - przynosi Polsce chlubę. Codzienna praca i postawa nagrodzonych sprawia, że Polska postrzegana jest przez pryzmat ich osiągnięć.

Pozostało 91% artykułu
Popularne Trendy
Rośnie zainteresowanie turystów wypoczynkiem w Grecji. Spodziewanych 35 milionów
Popularne Trendy
Na urlop głównie po Europie. Wakacyjne trendy Polaków
Popularne Trendy
Hiszpania coraz popularniejsza przed sezonem turystycznym
Popularne Trendy
Dziesiątki milionów euro dla szefa Bookingu. Najlepiej opłacany menedżer
Materiał Promocyjny
Mapa drogowa do neutralności klimatycznej
Popularne Trendy
Brytyjczycy jadą na zagraniczne wakacje. Rosnące koszty im nie straszne
Popularne Trendy
Poprawia się jakość usług. Konsumenci najlepiej oceniają branżę turystyczną