Bieszczadzka Szkoła Rzemiosła Twórcze Bieszczady
Bieszczadzka Szkoła Rzemiosła Twórcze Bieszczady w Uhercach to obiekt w budynku miejscowej szkoły z 1900 r., powstały z zamiłowania do tradycji Bieszczadów. Miejsce sięgające do turystyki kulturowej, opartej na tradycjach regionu i ginących zawodów. Wszystko zorganizowane jest w formule żywego muzeum, gdzie poprzez aktywne uczestnictwo w spotkaniu poznajemy dziedzictwo kulturowe i tradycje regionu. Nie jest to zatem klasyczne muzeum, w którym oglądamy eksponaty czy wystawę. To nie są również tylko pracownie, w których lepimy garnki, kaligrafujemy czy pieczemy proziaki. To miejsce, w którym przenosimy się w czasie ponad sto lat do zaginionego świata Bieszczadzkiego kresu i doświadczamy kilku rzemiosł związanych z tym okresem. To też sklepik z galerią i manufaktura lokalnego produktu.
Festiwal Stolica Języka Polskiego
Festiwal Stolica Języka Polskiego jest obecnie jednym z najważniejszych wydarzeń literackich w Polsce. To jedyny literacki festiwal na Roztoczu nierozerwalnie wkomponowany w piękno krajobrazu tego regionu. Jego renomę gwarantują autorzy, poeci i pozostali twórcy zapraszani do udziału w FSJP. Publiczność za każdym razem docenia sielskość festiwalu, jego spokojny bieg i możliwość odpoczynku przy rzece Wieprz oraz jego dostępność i ofertę skierowaną zarówno do dzieci, jak i dorosłych gości. Doceniana jest możliwość bezpośredniego spotkania z uznanymi twórcami, udział w debatach i panelach dyskusyjnych. Organizowane w trakcie festiwalu wyprawy Adama Wajraka, przyrodnika i autora książek, co roku przyciągają tłumy chętnych do poszukiwania susłów, chomików i odkrywania okolicznych wąwozów. Festiwal wykorzystuje również infrastrukturę miejską miasta Szczebrzeszyn, organizując tam różnego rodzaju wydarzenia kulturalne (m.in. spotkania w Synagodze, wystawy w budynku starej szkoły, spacery historyczne). Dzięki współpracom z lokalnymi rękodzielnikami i kołami gospodyń wiejskich, publiczność ma możliwość poznać tradycyjne smaki regionu oraz wesprzeć tutejszych twórców.
Festiwal Szekspirowski w Gdańsku
Festiwal Szekspirowski w Gdańsku wyróżnia się swoim międzynarodowym charakterem oraz bogatym programem artystycznym. Wydarzenie to odbywa się w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim, jednym z najnowocześniejszych obiektów w kraju i jedynym na świecie z otwieranym dachem. Na przestrzeni lat impreza ta stała się ważnym forum dla artystów, teatrów i twórców z całego świata, którzy przybywają tutaj, by prezentować różnorodne interpretacje dzieł Williama Szekspira. Blisko 230 zespołów teatralnych z ponad 40 krajów miało okazję zaprezentować swoje spektakle tworząc fascynującą mozaikę artystyczną. Co roku festiwal odwiedzają liczne rzesze widzów z kraju i zagranicy. Festiwal Szekspirowski to nie tylko spektakle na scenie, ale także wykłady, warsztaty i dyskusje angażujące uczestników w kreatywną refleksję nad treściami i kontekstem dzieł, co przyczynia się do edukacji kulturalnej i czyni festiwal platformą do wymiany myśli.
Julinek Park
Julinek Park to miejsce, które łączy unikalną cyrkową historię z możliwością aktywnego wypoczynku. Rozciągający się na niemal 30 ha terenu, oferuje wiele atrakcji dla całych rodzin. Dla miłośników aktywności fizycznej przygotowano m.in. największy w regionie park linowy czy ściankę wspinaczkową. Bezpieczną i beztroską zabawę na łonie natury zapewniają kraina dmuchanców, pole do minigolfa o powierzchni 1000 metrów kwadratowych, wesołe miasteczko, tor tubingowy czy ekologiczny plac zabaw. Jest to także miejsce występów akrobatów i artystów, którzy kontynuują cyrkowe dziedzictwo Julinek Parku. Na najmłodszych gości Julinka czekają również warsztaty kreatywne, które rozwijają wyobraźnię w duchu radości i współpracy. Znajdujący się w Julinek Parku Park Wodny pod gołym niebem to jedyne takie miejsce w okolicy. Do dyspozycji gości jest strefa basenowa, zjeżdżalnie oraz wodne atrakcje, gwarantujące wspaniała wodna rozrywkę w letnie dni. Ze względu na swoją lokalizację, Julinek Park jest doskonałą bazą wypadową dla pieszych wędrówek czy rowerowych przejażdżek malowniczymi trasami Kampinosu.
Kompleks Tężnia Busko
Na południu Buska-Zdroju, pośród zieleni parku zdrojowego znajduje się kompleks Tężnia Busko, który składa się z jednej z największych i najnowocześniejszych tężni solankowych w Polsce. W 2022 roku została wyróżniona jako najpiękniejsza tężnia w Polsce. Dwa pierścienie z tarniny, oddzielone przejściami przypominającymi labirynt prowadzą na dziedziniec, gdzie znajduje się popularna fontanna mgielna. Na szczycie tężni znajduje się taras z widokiem na uzdrowisko. Solanka spływająca po tarninie wytwarza aerozol, nasycający powietrze wokół cennymi mikroelementami. Obok usytuowany jest dom zdrojowy z pijalnią wód, mini tężnią, informacją turystyczną, sklepikiem produktów lokalnych (kredens) oraz wypożyczalnią rowerów. W budynku jest również oranżeria z egzotyczną roślinnością oraz kawiarenka umożliwiająca odpoczynek przy dobrej naturalnej, lokalnej herbacie czy kawie.
Kraina Górnej Odry
Prawie jedną trzecią powierzchni Krainy Górnej Odry stanowią lasy, stąd nazywana jest potocznie „zielonymi płucami” województwa śląskiego. W granicach administracyjnych obejmuje kilka powiatów i miast na prawach powiatu, zaś jej linie graniczne nakreślają granice Subregionu Zachodniego. To właśnie w tym obszarze Odra i jej dopływy: Olza, Szotkówka, Psina, Ruda i Bierawka, niczym krwiobieg wyznaczają terytorialny zasięg marki, łącząc poszczególne części składowe, wśród których znajduje się oferta aktywności wodnych, niemal tysiąc km wytyczonych tras rowerowych i niesamowite zabytki. Obszar ten tworzy szeroką kompozycję aktywności, doskonale zachowanego dziedzictwa kulturowego, obiektów z duszą oraz niesamowitą przyrodą, która pozostawiła w Krainie kilka „cudów” natury, jakimi są Graniczne Meandry Odry, Rezerwat Przyrody „Łężczok” czy Arboretum Bramy Morawskiej.
Legendia Śląskie Wesołe Miasteczko
Legendia Śląskie Wesołe Miasteczko to największy tematyczny park rozrywki na Śląsku. Na 26 ha, w pięknym otoczeniu zieleni i w sąsiedztwie klimatycznego jeziora, zlokalizowanych jest ponad 40 atrakcji przeznaczonych dla każdego. Na gości czekają tematycznie ozdobione urządzenia takie, jak np. diabelski młyn, Duże samoloty czy filiżanki, jak również wiele innych, m.in. Diamond River – rwąca rzeka z elementami nawiązania do legendy o śląskim Skarbniku, czy zapierający dech w piersiach Lech Coaster w którym znajdziemy odniesienie do legendy o Lechu i powstaniu państwa Polskiego. Jednym z hitów jest Bazyliszek - jedyna interaktywna rodzinna atrakcja w Polsce zbudowana na bazie Legendy o Bazyliszku. Kolejną atrakcją wartą uwagi jest Dolina Jagi, wodna rodzinna atrakcja typu rapid river, która zabiera gości na wyprawę rwącym potokiem w „miedzianym” kociołku Baby Jagi by odkryć największe tajemnice Legendii.
Marina Gliwice i wodny szlak Kanału Gliwickiego
Marina Gliwice jest przystanią turystyczną na Kanale Gliwickim. Znajduje się tu wypożyczalnia łodzi motorowych i kajaków, stąd startują statki pasażerskie Foxtrot i Dziewanna. To tutaj zaczyna się Wodny Szlak Górnej Odry i Kanału Gliwickiego, ukazujący uroki przyrody i natury, ale także zabytki hydrotechniki. Najczęstszym celem wypraw turystów jest pobliska kolonia kormoranów oraz zabytkowe ponad 80-letnie śluzy, których wysokość piętrzenia przekracza 10 m. Znajduje się ona w sercu aglomeracji śląskiej, ale przenosi turystów w świat dzikiej przyrody, kojarzonej z mazurskimi jeziorami oraz przedstawia ciekawą historię regionu. Zaskakuje bogactwem gatunków ptactwa wodnego oraz krajobrazem. W Marinie Gliwice odbywają się koncerty, festiwale, spotkania z ciekawymi ludźmi, a także Industriada.
Młyny Rothera
Młyny Rothera to cenny zabytek architektury przemysłowej z połowy XIX wieku, który po latach popadania w ruinę został zrewitalizowany przez Miasto Bydgoszcz. Obiekt mieści się na Wyspie Młyńskiej – zielonej, otoczonej wodą enklawie w sercu miasta. Do budynków przylega taras z fontanną – miejsce spacerów i relaksu. Dziś mieści się tu siedziba Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera, które opiekuje się tym miejscem i wypełnia je życiem. Co możesz tu robić? Przede wszystkim ‒ wejdź do środka i zachwyć się monumentalną, industrialną architekturą! Porozmawiaj o historii Młynów i planach na przyszłość oraz zobacz panoramę okolicy z punktu widokowego. Interesują Cię wystawy? Koncerty? Wykłady? Warsztaty? Pokazy naukowe? Kalendarz Młynów pełen jest wydarzeń - to miejsce, w którym dobrze spędzisz czas!
Wyróżnienie w kategorii Certyfikat POT
Zamek Krzyżtopór w Ujeździe
Zamek Krzyżtopór to obecnie jedna z największych budowli w Polsce, zachowanych w stanie trwałej ruiny. Został wybudowany w latach 1621-1644 jako rezydencja magnacka wojewody sandomierskiego Krzysztofa Ossolińskiego w stylu „palazzo in fortezza”. Przez lata obrósł w legendy, które echem rozchodzą się po całym świecie i co roku przyciągają do Ujazdu tysiące osób, które na własne oczy chcą zobaczyć świadectwo potęgi Rzeczypospolitej. Instytucja Kultury powołana do opieki nad obiektem dba, aby zamek nie popadł w zapomnienie. W sezonie turystycznym organizowanych jest wiele wydarzeń mających na celu popularyzowanie historii i promowanie regionu. Odwiedzając ruiny można poczuć się jakbyśmy podróżowali w czasie, dzięki bezpłatnej aplikacji mobilnej, która przez wizualizacje pozwala zobaczyć jak zamek mógł wyglądać w czasach swojej świetności.
Turystyczne Odkrycie Roku
Park Legend Gór Świętokrzyskich
Parki Legend to nowoczesny kompleks w turystycznym epicentrum regionu - Nowej Słupi u podnóża legendarnej Łysej Góry. Budynek znakomicie wpisuje się w przyrodę Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Obiekt prezentuje w jednym miejscu niematerialną spuściznę regionu - legendy świętokrzyskie. Na turystę czeka podróż ścieżką edukacyjną w towarzystwie cyfrowych bohaterów legend przez sale poświęcone poszczególnym opowieściom - sale pełne multimediów, dioram, efektów specjalnych - dostosowanych do wymogów współczesnych odbiorców. W kompleksie znajduje się kino 3D, które służy również jako sala konferencyjna, oraz sala edukacyjno-rozrywkowa z grami i zabawami i stanowiskami edukacyjnymi, kącikiem dla dzieci oraz 8 symulatorami lotu na miotle w technologii VR. Przestrzeń dla turystów to również sklepik z pamiątkami i rękodziełem lokalnych artystów, poczekalnia, amfiteatr z garderobami, rozległy plac przed obiektem.
Wyróżnienia w kategorii Turystyczne Odkrycie Roku
Anielskie Ogrody Sferyczne
Anielskie Ogrody to ekologiczne gospodarstwo rolne przygotowane do zwiedzania turystycznego i organizacji warsztatów oraz pokazów. Obiekt obejmuje: duży przydomowy ogród jadalny (0,5 ha), dwa wzorcowe pola uprawne (3,5 ha), łąkę edukacyjną (1,5 ha) oraz leśny teren edukacyjny ze ścieżkami „Piaskowe Górki” (2,7 ha), położone w dwóch sąsiednich wsiach: Budachowie i Dobrosułowie w województwie lubuskim. Na terenie gospodarstwa prowadzone są warsztaty i pokazy ogrodnictwa oraz rolnictwa ekologicznego. Obsługą ruchu turystycznego i organizacją wydarzeń zajmuje się firma CAMY. Oferta skierowana jest dla turystów indywidualnych i grup zorganizowanych (szczególnie kół gospodyń wiejskich, lokalnych grup działania, ośrodków doradztw rolniczego, stowarzyszeń i fundacji, szkół i uczelni). Anielskie Ogrody oferują kilka form: zwiedzanie, pokazy tematyczne, jedno- lub kilkudniowe oraz cykliczne warsztaty tematyczne. Anielskie Ogrody Sferyczne to zespół pięciu kopuł uprawowych ulokowanych w ekologicznym ogrodzie przydomowym. W każdej uprawiane są w różny sposób rośliny jadalne: pomidory, papryki, ogórki, melony, bakłażany, fasole, winogrona deserowe, zioła i kwiaty jadalne.
Morskie Centrum Nauki im. Prof. Jerzego Stelmacha
Morskie Centrum Nauki w Szczecinie to miejsce, w którym morze spotyka się z Kosmosem. Pomorze wzbogaciło się o obiekt, który jest wizytówką miasta i regionu. MCN wyposażone w najnowocześniejsze technologie zaprasza na wyprawę do świata mórz i oceanów. Rozpięta na trzech kondygnacjach, kula planetarium umożliwi podróże międzygwiezdne. Budynek, który kształtem przypomina statek przycumowany do nabrzeża to nowoczesna instytucja edukacyjna umożliwiająca dzieciom i dorosłym odkrywanie sekretów nauki i techniki. To placówka unikatowa nie tylko w Europie, ale i na świecie. Zwiedzanie wystawy to emocjonująca przygoda. Zainstalowano tu 213 eksponatów interaktywnych. Są tu także unikaty historyczne na przykład kajak, którym Aleksander Doba przepłynął Atlantyk oraz łódź wioślarska, na której reprezentanci Polski zdobyli złoty medal na olimpiadzie w Pekinie. W kilkupiętrowej przestrzeni budynku MCN zmieścił się kilkunastometrowy maszt żaglowca. Najodważniejsi będą mogli wejść na reje i wdrapać się na bocianie gniazdo. Pod sklepieniem zawieszono przepołowiony jacht pełnomorski, który ukazując swe wnętrze pozwala zobaczyć, w jakich warunkach podróżują żeglarze. W budynku MCN zlokalizowano również pracownie naukowe i laboratoria. MCN prowadzi program naukowo - edukacyjny współpracując ze szkołami i uczelniami wyższymi. Do dyspozycji są sale konferencyjne., planetarium i taras widokowy.
Złoty Certyfikat POT
Bieszczadzkie Drezyny Rowerowe
Bieszczadzkie Drezyny Rowerowe to największa wypożyczalnia drezyn rowerowych w Europie. Przedsięwzięcie to jako pierwsze w Polsce oferuje produkt ściśle związany z turystyką - łączący przejazd pojazdem szynowym, podobnym do drezyny kolejowej, z przeniesieniem napędu na siłę mięśni nóg człowieka tak jak w rowerze. Drezyny Rowerowe rozpoczęły działalność w maju 2015 r. Od tamtej pory użytkowana jest linia kolejowa nr 108 na odcinku od Zagórza do Krościenka (47km). Stacja główna znajduje się w Uhercach Mineralnych skąd odbywają się wycieczki do Jankowiec, Olszanicy i Stefkowej ( 9 kursów dziennie) oraz stacja letnia w Ustrzykach Dolnych skąd drezyny kursują do Krościenka, Brzegów Dolnych i Ustjanowej. Linia kolejowa nr 108 zbudowana została w 1872 r. i przebiega przez malownicze i atrakcyjne przyrodniczo i kulturowo tereny Bieszczadów. To teren położony w Karpatach Wschodnich stanowiący dziś niezwykłą enklawę karpackiej przyrody, którą z bliska można podziwiać podczas jazdy na drezynie nie ingerując w jej autonomiczność. Wyprawy drezynami to połączenie aktywnego wypoczynku, zwiedzania regionu, rodzinnego spędzania wolnego czasu w ekologiczny sposób. Drezyny tak jak rowery napędzane są siłą własnych mięśni bez wytwarzania śladów węglowego. Przejażdżka nimi dostarcza niezapomnianych wrażeń, gdyż łączy ze sobą w niezwykły sposób pasję do rowerów z koleją. Podróżując drezyną uczestnicy mają możliwość poznania Bieszczadów z zupełnie innej perspektywy, do tej pory niedostępnej, z dala od ruchliwych tras samochodowych.