Turystyka nakręca niemiecką gospodarkę. "Wzmocni ją jedno centrum dowodzenia"

Decyzje odnośnie do turystyki, jako dziedziny gospodarki, powinny zapadać w jednym ministerstwie. Dziś branża turystyczna musi rozmawiać z dwunastoma instytucjami politycznymi.

Publikacja: 18.07.2024 02:59

Turystyka rozwijałaby się lepiej z korzyścią dla gospodarki kraju, gdyby centrum decyzyjne było jedn

Turystyka rozwijałaby się lepiej z korzyścią dla gospodarki kraju, gdyby centrum decyzyjne było jedno i wysoko ulokowane w strukturze administracji państwa - twierdzą badacze

Foto: Filip Frydrykiewicz

Gdyby w Niemczech powstało Ministerstwo Gospodarki i Turystyki, kraj rozwijałby się lepiej - twierdzi think-tank Denkfabrik Zukunft der Gastwelt (DZG). Powołuje się przy tym na wyniki badania, jakie przeprowadził dla niego Instytut Turystyki, Podróży i Hotelarstwa Uniwersytetu w Heilbronn. Think tank podkreśla, że nie chodzi tu o samo nazewnictwo, ale raczej o to, by wszelkie sprawy i kompetencje dotyczące turystyki znalazły się w jednym miejscu decyzyjnym. Obecnie branża za partnerów do rozmów ma przedstawicieli dwunastu ministerstw.

Czytaj więcej

Turystyka daje Niemcom 9 procent PKB. "Politycy ją doceniają, ale mało dla niej robią"

Turystyka daje pracę i wpływy do budżetu

Sektor zajmuje drugie miejsce wśród pracodawców – łącznie zatrudnia 5,8 miliona pracowników. Przyczynia się też do wzbogacania produktu krajowego brutto o 355 miliardów euro rocznie, czyli o 8,8 procent. Tymczasem polityka nie odnosi się do turystyki z należną uwagą. Branża nie ma ani swojego ministra, ani parlamentarnego sekretarza stanu, co, zdaniem Marcela Klinge z DZG, powoduje, że marnuje się mnóstwo potencjału.

Za turystykę odpowiada dopiero trzeci szczebel w strukturze politycznej, czyli koordynator ds. gospodarki morskiej i turystyki. Taka sytuacja nie powinna mieć dłużej miejsca – uważa DZG – dlatego po kolejnych wyborach parlamentarnych, które wypadają w 2025 roku, powinno powstać ministerstwo, które będzie odpowiadać za turystykę. Chodzi o powierzenie kompetencji jednej instytucji w zakresie ekonomicznego, socjalnego i społecznego oddziaływania turystyki.

Czytaj więcej

Polska turystyka na Akropolu, czyli apel do władz o docenienie sektora podróży

W badaniu pojawiła się też analiza porównawcza, z której wynika, że inne kraje, w których wpływy z turystyki są znaczące, mają niezależne ministerstwa turystyki. Co prawda samo ich istnienie nie gwarantuje sukcesu gospodarczego, ale jest dowodem, że rząd przywiązuje do rozwoju turystyki znaczącą wagę.

– Umiejscowienie turystyki na szczeblu ministerialnym lub innym, podobnie wysokim, najprawdopodobniej umożliwiłoby bardziej bezpośrednie, skuteczne kontrolowanie i koordynowanie wszystkich aspektów polityki turystycznej – tłumaczy Ralf Vogler, autor badania.

Idą wybory, trzeba polityków pytać o turystykę

– Obecny dyrektor do spraw turystyki wykonuje świetną robotę i wspiera nas w stu procentach, w granicach swoich możliwości. W obliczu ogromnych wyzwań nadchodzących lat, takich jak pogłębiający się niedobór pracowników, rosnące koszty i spadająca atrakcyjność destynacji turystycznych, sektor będzie w przyszłości potrzebował zakotwiczenia na wysokim szczeblu, najlepiej bezpośrednio w rządzie. Z udziałem 8,8 procent w PKB jesteśmy już w górnej połowie europejskich wartości, blisko poziomu Włoch i Austri. Krok w kierunku „własnego” ministerstwa jest zatem realny i może stanowić główne żądanie branży przed wyborami federalnymi w 2025 roku – dodaje.

Czytaj więcej

Niemieccy hotelarze z wyspy Uznam proszą rząd o pomoc. Boją się Polaków

Klinge zwraca też uwagę na konieczność przeanalizowania działalności marketingowej innych krajów i czerpania z ich doświadczeń – sąsiedzi Niemiec wiedzą bowiem lepiej, jak tworzyć spójną strategię, także w zakresie finansowania, w której udział mają narodowe organizacje turystyczne. Za przykład podawana jest Austria.

Zanim Wyjedziesz
Wielkie Muzeum Egipskie otwarte. Na razie na próbę
Materiał Promocyjny
Jak wygląda nowoczesny leasing
Nowe Trendy
Rumuni mieli podróżować do Ameryki bez wiz od tego roku. Teraz muszą czekać
Nowe Trendy
Warszawskie zabytki w parku miniatur w Brukseli
Nowe Trendy
Turyści odwracają się od Ameryki Donalda Trumpa. „Skutki antypatii"
Materiał Partnera
Kroki praktycznego wdrożenia i operowania projektem OZE w wymiarze lokalnym
Nowe Trendy
Z turystyki do dyplomacji. Były szef Maltańskiej Organizacji Turystycznej ambasadorem w Polsce
Materiał Promocyjny
Suzuki Moto Road Show już trwa. Znajdź termin w swoim mieście