Badanie. Większość Polaków spędzi sylwestra w domu, bo podróże są za drogie

34 procent Polaków nie ma zamiaru świętować w sylwestra na płatnych zabawach czy wyjazdach, a 29 procent rezygnuje z wcześniejszych planów wyjazdowych - wynika z badania rankomat.pl. Powodem są rosnące ceny produktów i usług.

Publikacja: 20.12.2022 17:25

Badanie. Większość Polaków spędzi sylwestra w domu, bo podróże są za drogie

Foto: AFP, Menahem Kahana

Nic dziwnego, że Polacy rezygnują z planów sylwestrowych. Trudno znaleźć wyjazd, który zamknąłby się w kwocie 500 czy nawet 1000 złotych, a tyle najczęściej respondenci planują wydać na obchody Nowego Roku. W tym przedziale trudno nawet znaleźć sam nocleg - pisze multiporównywarka rankomat.pl w komunikacie podsumowującym wyniki najnowszego badania.

Eksperci rankomat.pl sprawdzili, jak inflacja wpłynęła na plany Polaków i jak od 30 września do 8 grudnia rosły ceny noclegów w kilku popularnych miejscach sylwestrowych. Pod lupę wzięli wyjazdy typu city break, urlopy narciarskie w Polsce i za granicą oraz podróże egzotyczne.

Mijający rok 2022 i sytuacja ekonomiczna odbiły się na kieszeniach Polaków. Aż 63 procent ankietowanych nie planuje na sylwestra hucznych imprez, płatnych zabaw i wyjazdów, z czego 29 procent zamierza zrezygnować z wcześniejszych planów.

15 procent Polaków chce zaoszczędzić, dlatego zmienia plany na tańsze. Co dziesiąty nie wie, czy inflacja wpłynie na świętowanie Nowego Roku. Tylko 12 procent badanych nie ma zamiaru rezygnować z zabaw czy wyjazdów.

Rankomat.pl

Sylwester w dobie inflacji i kryzysu gospodarczego zapowiada się skromniej. Aż 40 procent Polaków planuje wydać na zabawy i wyjazdy związane ze świętowaniem Nowego Roku mniej niż 500 złotych. Niemal co dziesiąty respondent w ogóle nie ma zamiaru płacić za świętowanie. 25 procent nie wie, jaką kwotę przeznaczy na obchody sylwestra.

26 procent Polaków planuje wydać na zabawy i podróże w okresie noworocznym więcej niż 500 złotych, z czego 14 procent chciałoby zmieścić się w przedziale od 500 do 1000 złotych, a 5 procent w kwocie do 2000 złotych. Tylko 7 procent badanych przeznaczy na obchody sylwestra więcej pieniędzy - 4 procent od 2000 do 5000 złotych, a 3 procent ponad 5000 złotych.

Rankomat.pl

Rankomat.pl przyjrzał się, jak rosły ceny wynajmu pokoju w hotelu trzygwiazdkowym w popularnych miastach w Polsce, chętnie wybieranych na weekendowe wyjazdy. We Wrocławiu od 30 września do 24 listopada cena pokoju dwuosobowego ze śniadaniem nie wzrosła o więcej niż 200 złotych. Od 2 grudnia do końca pierwszego tygodnia tego miesiąca cena pokoju w hotelu o takim samym standardzie podniosła się o 285 złotych.  

W wypadku Gdańska różnica między 30 września a 8 grudnia wynosiła już 1135 złotych.  W stolicy wzrost ceny pokoju w hotelu trzygwiazdkowym na poziomie 958 złotych zanotowano już w okresie od 30 września (669 złotych) do 14 października (1627 złotych). Wynajem 8 grudnia był droższy już tylko o 353 złotych od tego z 30 września.  

Czytaj więcej

Sylwester w hotelu? Brakuje chętnych, podobnie jak na ferie

W Krakowie początkowa cena (30 września) pokoju dla dwóch osób w hotelu trzygwiazdkowym ze śniadaniem wynosiła 929 złotych. Już 14 października wzrosła o 766 złotych i do pierwszego tygodnia grudnia systematycznie wzrastała. 8 grudnia cena była wyższa od tej z 30 września o 1216 złotych.  

Planując sylwestrowy city break w Polsce i chcąc zaoszczędzić na hotelu, warto pomyśleć o rezerwacji już kilka miesięcy wcześniej - radzi rankomat.pl. Na przykład we Wrocławiu pozwoliłoby to zaoszczędzić około 200 złotych, a w Gdańsku, Warszawie i Krakowie ponad 1000 złotych.  

Dzisiaj (20 grudnia) ceny w każdym analizowanym mieście utrzymują się na poziomie 1200 złotych. Pokój dla dwóch osób w hotelu trzygwiazdkowym ze śniadaniem za taką cenę można znaleźć zarówno we Wrocławiu, jak i Warszawie czy Gdańsku.

Rankomat.pl

Wzrost cen od końca września do początku grudnia w miejscowościach górskich w Polsce jest znacznie bardziej zauważalny. Największe wahania autorzy badania odnotowali w Białce Tatrzańskiej. Cena pokoju w hotelu trzygwiazdkowym dla dwóch osób 8 grudnia (8519 złotych) była wyższa od tej z 30 września (4200 złotych) aż o 102 procent.  

W Zakopanem sytuacja wyglądała podobnie. 30 września cena pokoju dla dwóch osób ze śniadaniem wynosiła 4593 złote. Do 8 grudnia wzrosła o 95 procent (8988 złotych).

Między 30 września a 8 grudnia o 86 procent wzrosła cena pokoju dla dwóch osób w Zieleńcu. Z kolei w Szklarskiej Porębie wzrost do początku grudnia osiągnął poziom 56 procent (5234 złotych) względem ceny z 30 września (5234 złotych).

Czytaj więcej

Hotelarze: Za nami kiepski październik, na horyzoncie chudy listopad i święta

Spadek ceny pokoju dla dwóch osób w hotelu trzygwiazdkowym zanotowano w Szczyrku. 30 września cena utrzymywała się na poziomie 3240 złotych, do 8 grudnia spadła o 6 procent (3015 złotych).  

Świętowanie sylwestra w polskich górach nie będzie więc tanie. Nieco niższą cenę można było uzyskać, robiąc rezerwację między połową a końcem października.

W Zakopanem rezerwacja zrobiona 14 października był tańsza o 3788 złotych od tej z początku grudnia. Z kolei robiąc rezerwację 14 października, można było zaoszczędzić 859 złotych w stosunku do rezerwacji robionej dwa tygodnie później.  

20 grudnia w hotelach trzygwiazdkowych w miejscowościach typowo górskich widoczne są znaczne spadki cen w porównaniu z początkiem grudnia. Pokój w hotelu trzygwiazdkowym ze śniadaniem w Zakopanem, Szklarskiej Porębie, Szczyrku i Białce Tatrzańskiej można znaleźć za 50 procent ceny z 8 grudnia. Z kolei Zieleniec stale notuje wzrost, osiągając 20 grudnia poziom około 3000 złotych.

Rankomat.pl

Ci, którzy planują spędzić sylwestra na imprezach miejskich w Londynie, Pradze lub Nowym Jorku, muszą przygotować się na spore wydatki. Nocleg w trzygwiazdkowym hotelu ze śniadaniem dla dwóch osób zarezerwowany na początku grudnia w stolicy Wielkiej Brytanii kosztuje 2222 złote. Około 800 złotych mniej można było zapłacić, robiąc rezerwację pod koniec września. Najmniej pokój w hotelu kosztował w końcu października (taki sam standard za jedyne 638 złotych), później ceny stopniowo rosły, by w końcu dobić do ponad 2000 zł i mniej więcej na tym poziomie utrzymywać się już do grudnia. Obecnie można znaleźć nocleg w mniej więcej takiej cenie jak pod koniec września - za około 1400 złotych.

Zupełnie inaczej wyglądała sytuacja w Pradze. Najbardziej opłaca się zarezerwować nocleg w hotelu z wyprzedzeniem lub w ostatniej chwili, wtedy cena wynosiła mniej niż 1000 złotych za pobyt od 30 grudnia do 1 stycznia. Ceny w praskich hotelach najbardziej wzrosły w listopadzie, wtedy dwuosobowy pokój rezerwowany na sylwestra kosztował aż 1420 złotych. Później jednak nastąpił spadek i z początkiem grudnia znów można było znaleźć nocleg za niespełna 1000 złotych. Aktualnie dostępnych miejsc jest coraz mniej, a ceny wzrosły do około 1500 złotych.

Najdrożej jest w Nowym Jorku. Tam jednak ceny wzrastały od września przez cały październik (z 2486 złotych do 4877 złotych), by przez cały listopad utrzymywać się na w miarę stałym poziomie (około 4800 złotych). W grudniu jednak nastąpił nagły wzrost i dwuosobowy pokój w hotelu trzygwiazdkowym w okresie od 30 grudnia od 1 stycznia kosztuje prawie 7000 złotych. Szansą na znalezienie taniego wyjazdu może być rezerwacja last minute - dziś ceny spadły i można znaleźć pokój nawet za 4719 złotych.

Rankomat.pl

Wyjazdy do krajów egzotycznych nie cieszą się dużą popularnością w okresie sylwestrowo-noworocznym. Dzięki temu można znaleźć noclegi znacznie tańsze niż w dużych miastach. Najbardziej opłaca się zarezerwować wyjazd do Egiptu i to tuż przed samymi świętami. Pod koniec września dwuosobowy pokój w trzygwiazdkowym hotelu w Hurghadzie ze śniadaniem w terminie od 26 grudnia do 4 stycznia kosztował 1195 złotych. Później ceny zaczęły stopniowo spadać, by w grudniu zatrzymać się na kwocie 822 złote. Taka cena utrzymuje się nadal.

Podobnie było w Meksyku z tą różnicą, że spadki cen był niewielkie. Pod koniec września nocleg w tym mieście w tym samym terminie co w Hurghadzie kosztował 1871 złotych, by ostatecznie w grudniu spaść do 1766 złotych. Co ciekawe, w połowie października noclegi były najdroższe i kosztowały prawie 2000 złotych. Dziś można upolować noclegi za około 1500 złotych.

Czytaj więcej

Jak single spędzą Boże Narodzenie? Wolą dalekie podróże zamiast świętowania

Inaczej jest w Tajlandii, która zimą jest jednak chętniej wybieranym kierunkiem egzotycznym. Pod koniec września dwuosobowy pokój w trzygwiazdkowym hotelu w Phuket w terminie od 26 grudnia do 4 stycznia można było zarezerwować w cenie 1144 złote. Przez cały październik ceny stopniowo się obniżały, by pod koniec miesiąca spaść do 741 złotych. Później znów nastąpił lekki wzrost. Pod koniec listopada za pokój trzeba było zapłacić prawie 2000 złotych. W grudniu jednak nastąpił spadek do 1377 złotych, czyli wartości zbliżonej do tej z września. Taka kwota obowiązuje do dziś.

Rankomat.pl

Turyści, którzy planują spędzić Nowy Rok na stoku, muszą się z liczyć z ogromnymi wydatkami. Portfel mogła uratować jedynie wcześniejsza rezerwacja. Dwuosobowy pokój w trzygwiazdkowym hotelu ze śniadaniem w terminie od 26 grudnia do 1 stycznia we włoskim Livigno pod koniec września kosztował 7200 złotych. Ta cena z niewielkim wahnięciami w jedną lub drugą stronę utrzymywała się do drugiej połowy listopada. Wtedy nastąpił ogromny wzrost - pokój w tym samym standardzie dostępny był za 14339 złotych. Dopiero w drugim tygodniu grudnia ceny się unormowały i można było znaleźć nocleg za 5679 złotych. Aktualnie trudno znaleźć jeszcze wolne miejsca w samym Livigno - jedyny dostępny hotel oferuje pokój w cenie 10597 złotych. O połowę taniej można znaleźć noclegi w okolicy.

Podobnie było w Austrii. Nocleg w Kitzbühel w tym samym standardzie i terminie co w Livigno pod koniec września można było zarezerwować za 7200 złotych. Przez cały październik ceny z lekkim odbiciami w górę i dół utrzymywały się na podobnym poziomie. Dopiero w drugiej połowie listopada koszt noclegu wzrósł do 10291 złotych, by na początku grudnia wyskoczyć na jeszcze wyższy pułap (14391 złotych). W drugim tygodniu grudnia nastąpił spadek i pokój w Kitzbühel można znaleźć za cenę niższą niż we wrześniu (4423 złote). Aktualnie w austriackim kurorcie nie ma już wolnych pokojów. W najbliższej okolicy nocleg można znaleźć za minimum 4473 złote.

Czytaj więcej

Plaża, ciepłe morze i... blisko do lotniska - tego poszukują turyści na sylwestra

Znacznie tańszy od Alp czy Dolomitów jest Szpindlerowy Młyn w czeskich Karkonoszach. Kurort ten ominęły też szalone wahania cen. Pod koniec września dwuosobowy pokój w hotelu trzygwiazdkowym w terminie od 26 grudnia do 1 stycznia można było znaleźć za 3773 złote. W październiku cena wzrosła do 5538 złotych i utrzymywała się na tym poziomie do grudnia. Ci, którzy chcą zarezerwować sylwestra w Szpindlerowym Młynie w ostatniej chwili, muszą liczyć się z wyższymi cenami. 20 grudnia pokój w hotelu trzygwiazdkowym kosztuje od 6610 złotych.

Rankomat.pl

Niezależnie od pory roku ceny ubezpieczenia turystycznego utrzymują się na podobnym poziomie. Na cenę polisy mają wpływ przede wszystkim kierunek wyjazdu, wybrane rozszerzenia czy konkretny pakiet. Podróżujący po Europie zapłacą za polisę poniżej 10 złotych, najmniej w wypadku Wielkiej Brytanii (6,3 złotych). Najdroższa jest polisa do Stanów Zjednoczonych (14 złotych).

- Podróżując poza Europę, powinno się zwiększyć sumę gwarantowaną kosztów leczenia do co najmniej 60 000 euro. W Europie, gdzie częściowo bezpłatną pomoc medyczną zapewnia nam Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), minimalną bezpieczną sumą gwarantowaną jest 20 000 euro, zaś rekomendowaną 30 000 euro - mówi Magdalena Kajzer, specjalista ds. ubezpieczeń turystycznych w rankomat.pl. - W wypadku wyjazdów typowo zimowych i jazdy na nartach trzeba pamiętać o odpowiednich rozszerzeniach. Rozszerzenie o sporty ekstremalne czy klauzulę alkoholową zapewni bezpieczny i spokojny urlop zimowy - dodaje.

Rankomat.pl

Ceny noclegów w hotelach trzygwiazdkowych w dwuosobowych pokojach ze śniadaniem sprawdzone zostały na platformie booking.com i przeanalizowane na skyscanner.pl. Pod uwagę wzięto terminy: 30 grudnia-1 stycznia dla city breaków, 26 grudnia-4 stycznia dla kierunków egzotycznych i 26 grudnia-1 stycznia dla wyjazdów narciarskich. Badanie na zlecenie rankomat.pl przeprowadziła firma Wavemaker w listopadzie na ogólnopolskiej grupie 1033 respondentów w wieku 18-65 lat.

Nic dziwnego, że Polacy rezygnują z planów sylwestrowych. Trudno znaleźć wyjazd, który zamknąłby się w kwocie 500 czy nawet 1000 złotych, a tyle najczęściej respondenci planują wydać na obchody Nowego Roku. W tym przedziale trudno nawet znaleźć sam nocleg - pisze multiporównywarka rankomat.pl w komunikacie podsumowującym wyniki najnowszego badania.

Eksperci rankomat.pl sprawdzili, jak inflacja wpłynęła na plany Polaków i jak od 30 września do 8 grudnia rosły ceny noclegów w kilku popularnych miejscach sylwestrowych. Pod lupę wzięli wyjazdy typu city break, urlopy narciarskie w Polsce i za granicą oraz podróże egzotyczne.

Pozostało 95% artykułu
Biura Podróży
Kierunki wakacyjne nie trzymają cen. Grecja 270 zł w górę, Egipt 172 zł w dół
Biura Podróży
Holidaycheck: Ceny wakacji wystrzeliły, ale można znaleźć jeszcze te sprzed pandemii
Biura Podróży
Niemiec kupuje wakacje – w Egipcie lub w Turcji, najlepiej all inclusive
Popularne Trendy
Amsterdam ostrzega turystów. Interesują cię narkotyki i seks? Trzymaj się z daleka
Nowe Trendy
Ukraińska branża turystyczna: Przyjedź na Ukrainę, jest tak wiele do zrobienia