Polacy na Malcie idą na rekord. Wyprzedzili Niemców, są blisko podium

Od stycznia do marca Maltę odwiedziło 36 tysięcy polskich turystów. To o 75 procent więcej niż w rekordowym roku 2019 - podaje Maltańska Organizacja Turystyczna.

Publikacja: 16.05.2023 01:32

Polacy na Malcie idą na rekord. Wyprzedzili Niemców, są blisko podium

Foto: Maltańska Organizacja Turystyczna

Rok 2023 zapowiada się jako przełomowy dla maltańskiej turystyki - wiele wskazuje, że uda się jej uzyskać wynik lepszy niż przed panedmią, kiedy to odwiedziło ją 2,9 miliona gości. Swój udział będą w tym mieli Polacy - w pierwszych trzech miesiącach tego roku przyjechało ich 36 tysięcy, o 16 tysięcy więcej niż w tym samym okresie roku 2019.

Czytaj więcej

Polscy turyści szybko wracają po pandemii na Maltę. „Są u nas mile widziani”

Ten wynik daje im czwarte miejsce pod względem liczebności po Brytyjczykach (81 tys.), Włochach (73 tys.) i Francuzach (40 tys.). Co ciekawe, wyprzedzili plasujących się zwykle na czwartym miejscu Niemców (31 tysięcy).

- Turyści z Polski doceniają Maltę z trzech powodów - mówi John Mary Attard, regionalny dyrektor biura Maltańskiej Organizacji Turystycznej w Warszawie. - Pierwszy to dostępność dzięki bezpośrednim połączeniom lotniczym z największych miast (Warszawa, Kraków, Katowice, Poznań, Wrocław, Gdańsk) przez cały rok. Drugi to elastyczność w zakresie oferty, Malta jest wręcz “na żądanie”. Ostatni element to różnorodność i niezliczone powody do odkrywania Malty. Malta nie jest kierunkiem jednorazowym ani wielorazowym. Jest destynacją wielowymiarową.

- Malta jest kojarzona głównie z 300 słonecznymi dniami w roku. Ale to tylko namiastka tego, co Malta, Gozo i Comino (największe wyspy wchodzące w skład archipelagu tego kraju) mają do zaoferowania. Warto na to nałożyć jeszcze profil turysty - czują się tu dobrze single, pary, rodzice z dziećmi, pielgrzymi, cyfrowi nomadzi, jak i fani motoryzacji, dobrego jedzenia, nurkowania czy żeglarstwa. Dlatego gorąco zachęcamy do poznawania Malty na swój sposób - dodaje Attard.

W zeszłym roku Maltę odwiedziło 2,33 miliona turystów, z tego 143 tys. pochodziło z Polski. Wsparli oni maltański budżet kwotą 2 miliardów euro.

Czytaj więcej

Ranking biur podróży 2023: Itaka, TUI, Rainbow, Coral - dynamiczny powrót klientów

Według prognoz biura Maltańskiej Organizacji Turystycznej w Warszawie, w najbliższych latach ruch między Polską a Maltą powinien wzrosnąć do 200 tysięcy pasażerów rocznie.

Sektor turystyczny na Malcie odpowiada za 30 procent PKB gospodarki tego śródziemnomorskiego kraju.

Popularne Trendy
Grecja ma nową minister turystyki. Kraj czekają kolejne wybory
Popularne Trendy
Sztuczna inteligencja daje przewagę. Ale niewiele firm turystycznych z niej korzysta
Popularne Trendy
Coraz więcej turystów odwiedza Grecję. Rosjan zastępują Amerykanie
Popularne Trendy
Austria: Narciarze wrócili na stoki. Najliczniej Niemcy, a najszybciej ci z Chin
Popularne Trendy
Gut-Mostowy: Nowy bon turystyczny? Rząd szykuje rozwiązanie promujące turystykę