Turecka branża turystyczna: Upały uziemiają gości w hotelach, tracimy na tym

Z powodu upałów turyści, zamiast zwiedzać i robić zakupy, siedzą uwięzieni w klimatyzowanych hotelach i zastanawiają się nas sensem takich wakacji - mówi prezes tureckiego stowarzyszenia hotelarskiego.

Publikacja: 26.07.2024 05:00

W upały turyści nie chcą wychodzić poza hotel

W upały turyści nie chcą wychodzić poza hotel

Foto: Aleksander Kramarz

Zmiany klimatyczne, jeśli będą postępować w następnych latach, będą miały coraz większy - i coraz bardziej destrukcyjny - wpływ na sektor turystyczny - uważa prezes tureckiego Stowarzyszenia Profesjonalnych Menedżerów Hoteli (Professional Hotel Managers Association, POYD) Hakan Saatçioğlu, którego opinię przytacza portal turkiyetravelnews.com.

Goście uziemieni w hotelach przez upały

Jego zdaniem konsekwencje zmian klimatycznych będą szczególnie dotkliwe w najważniejszych dla turystyki miesiącach, czyli lipcu i sierpniu, ze względu na panujące w tym okresie ekstremalne upały. Goście, którzy w szczycie sezonu płacą najwięcej za wakacje, zamiast cieszyć się nimi, cierpią z powodu wysokich temperatur.

- Wakacje mogą być niekomfortowe zarówno w dzień, jak i w nocy. Goście, którzy z powodu upału boją się opuścić hotel, aby zobaczyć piękno naszych miast, spędzają czas w holu lub w pokojach i zastanawiają się nad sensem takich wakacji - mówi Saatçioğlu.

- Właściciele sklepów koło hoteli już narzekają. Goście hotelowi prawie nie wychodzą w ciągu dnia z powodu upału. Próbują wychodzić wieczorami, ale duża wilgotność powietrza powoduje, że też nie jest to przyjemne - dodaje.

Czytaj więcej

Tureccy hotelarze: Trzeba coś zrobić z all inclusive. Za dużo jedzenia się marnuje

Większe zużycie energii w hotelach rodzi problemy

- Ekstremalne upały zwiększają zapotrzebowanie na energię elektryczną, przyczyniając się w ten sposób do emisji gazów cieplarnianych, która potęgują zmiany klimatyczne - zwraca uwagę kierownik programu zarządzania turystyką zrównoważoną na Uniwersytecie w Kapadocji Mehmet Bahar.

Z tego powodu, kontynuuje Hakan Saatçioğlu, w niektórych hotelach mogą występować przerwy w dostawie prądu. O ile w obiektach pięciogwiazdowych generatory są wystarczająco wydajne, by obsłużyć nawet przeciążony system klimatyzacyjny, to w obiektach niższej kategorii już niekoniecznie. Przerwy te mogą powodować różnego rodzaju awarie sprzętu, rozmarzanie zamrażarek itp. Większe zużycie energii i awarie obciążają hotelarzy dodatkowymi kosztami.

Konsekwencje zmian klimatycznych dla turystyki będą wielowymiarowe. To między innymi niedobory energii, przesunięcia sezonów turystycznych, obniżony poziom komfortu turystów, spadek atrakcyjności niektórych obszarów turystycznych, a także odpływ turystów z krajów północnych - podsumowuje Mehmet Bahar.

Czytaj więcej

Turysto, dbasz o środowisko? W nagrodę Kopenhagę zwiedzisz i zjesz w niej za darmo

Zrównoważony rozwój ratunkiem dla turystyki

W opinii obu ekspertów remedium na te problemy jest opracowanie i jak najszybsze wprowadzenie w życie praktyk zrównoważonego rozwoju.

- Zatrzymanie zmian klimatycznych jest możliwe. Należy na przykład wdrożyć rozwiązania zwiększające efektywność energetyczną lub oszczędzające energię. Firmy powinny obliczyć swój ślad węglowy i podjąć działania mające na celu jego redukcję. Powinny inwestować w alternatywne źródła energii, które są przyjazne dla środowiska - wylicza Mehmet Bahar.

- Nie czekajmy na działania rządu. Zakręcenie kranu lub zgaszenie niepotrzebnie palącej się lampy ma większe znaczenie niż nam się wydaje - dodaje.

Czytaj więcej

Greccy przedsiębiorcy bliżej turystyki zrównoważonej. Dzięki organizacji branżowej

- Zmiany klimatyczne nie dotykają tylko wybranych regionów, ale są problemem całego świata, dlatego należy szybko wdrożyć zasady zrównoważonego rozwoju. W krótkiej perspektywie zwiększy to nasze koszty, ale w dłuższej przyniesie korzyści całemu krajowi zarówno pod względem marketingowym, jak i świadomości, stawiając nas przed innymi krajami. Programy zainicjowane przez Agencję Rozwoju Turystyki (TGA) są korzystne, ale ich postęp nie jest wystarczająco szybki ani odpowiednio monitorowany - uzupełnia Hakan Saatçioğlu.

Zrównoważoną praktyką z pewnością nie jest powszechne w Turcji wprowadzanie „niepotrzebnych usług” do ofert all inclusive. Robi się to, by uzasadnić wysokie ceny. Przedsiębiorcy będą musieli zrezygnować z tego rodzaju usług, by zmniejszyć koszty.

Zmiany klimatyczne, jeśli będą postępować w następnych latach, będą miały coraz większy - i coraz bardziej destrukcyjny - wpływ na sektor turystyczny - uważa prezes tureckiego Stowarzyszenia Profesjonalnych Menedżerów Hoteli (Professional Hotel Managers Association, POYD) Hakan Saatçioğlu, którego opinię przytacza portal turkiyetravelnews.com.

Goście uziemieni w hotelach przez upały

Pozostało 92% artykułu
Popularne Trendy
Polacy wyjątkowymi gośćmi w Hiszpanii. Branża turystyczna zadowolona
Materiał Promocyjny
Stabilność systemu e-commerce – Twój klucz do sukcesu
Popularne Trendy
Jak dużo można zarobić na turystyce? Przykłady tych ludzi pokazują, że dużo
Popularne Trendy
Tajlandia, Hiszpania, Włochy - to kierunki szczególnie ulubione przez jedną grupę turystów
Popularne Trendy
Patrzenie w gwiazdy, wyprawy na rakietach śnieżnych, morsowanie - Styria czeka na Polaków
Popularne Trendy
Polska budzi zainteresowanie turystów. Przyjeżdżają i chętnie u nas nocują