Turecka branża turystyczna: Upały uziemiają gości w hotelach, tracimy na tym

Z powodu upałów turyści, zamiast zwiedzać i robić zakupy, siedzą uwięzieni w klimatyzowanych hotelach i zastanawiają się nas sensem takich wakacji - mówi prezes tureckiego stowarzyszenia hotelarskiego.

Publikacja: 26.07.2024 05:00

W upały turyści nie chcą wychodzić poza hotel

W upały turyści nie chcą wychodzić poza hotel

Foto: Aleksander Kramarz

Zmiany klimatyczne, jeśli będą postępować w następnych latach, będą miały coraz większy - i coraz bardziej destrukcyjny - wpływ na sektor turystyczny - uważa prezes tureckiego Stowarzyszenia Profesjonalnych Menedżerów Hoteli (Professional Hotel Managers Association, POYD) Hakan Saatçioğlu, którego opinię przytacza portal turkiyetravelnews.com.

Goście uziemieni w hotelach przez upały

Jego zdaniem konsekwencje zmian klimatycznych będą szczególnie dotkliwe w najważniejszych dla turystyki miesiącach, czyli lipcu i sierpniu, ze względu na panujące w tym okresie ekstremalne upały. Goście, którzy w szczycie sezonu płacą najwięcej za wakacje, zamiast cieszyć się nimi, cierpią z powodu wysokich temperatur.

- Wakacje mogą być niekomfortowe zarówno w dzień, jak i w nocy. Goście, którzy z powodu upału boją się opuścić hotel, aby zobaczyć piękno naszych miast, spędzają czas w holu lub w pokojach i zastanawiają się nad sensem takich wakacji - mówi Saatçioğlu.

- Właściciele sklepów koło hoteli już narzekają. Goście hotelowi prawie nie wychodzą w ciągu dnia z powodu upału. Próbują wychodzić wieczorami, ale duża wilgotność powietrza powoduje, że też nie jest to przyjemne - dodaje.

Czytaj więcej

Tureccy hotelarze: Trzeba coś zrobić z all inclusive. Za dużo jedzenia się marnuje

Większe zużycie energii w hotelach rodzi problemy

- Ekstremalne upały zwiększają zapotrzebowanie na energię elektryczną, przyczyniając się w ten sposób do emisji gazów cieplarnianych, która potęgują zmiany klimatyczne - zwraca uwagę kierownik programu zarządzania turystyką zrównoważoną na Uniwersytecie w Kapadocji Mehmet Bahar.

Z tego powodu, kontynuuje Hakan Saatçioğlu, w niektórych hotelach mogą występować przerwy w dostawie prądu. O ile w obiektach pięciogwiazdowych generatory są wystarczająco wydajne, by obsłużyć nawet przeciążony system klimatyzacyjny, to w obiektach niższej kategorii już niekoniecznie. Przerwy te mogą powodować różnego rodzaju awarie sprzętu, rozmarzanie zamrażarek itp. Większe zużycie energii i awarie obciążają hotelarzy dodatkowymi kosztami.

Konsekwencje zmian klimatycznych dla turystyki będą wielowymiarowe. To między innymi niedobory energii, przesunięcia sezonów turystycznych, obniżony poziom komfortu turystów, spadek atrakcyjności niektórych obszarów turystycznych, a także odpływ turystów z krajów północnych - podsumowuje Mehmet Bahar.

Czytaj więcej

Turysto, dbasz o środowisko? W nagrodę Kopenhagę zwiedzisz i zjesz w niej za darmo

Zrównoważony rozwój ratunkiem dla turystyki

W opinii obu ekspertów remedium na te problemy jest opracowanie i jak najszybsze wprowadzenie w życie praktyk zrównoważonego rozwoju.

- Zatrzymanie zmian klimatycznych jest możliwe. Należy na przykład wdrożyć rozwiązania zwiększające efektywność energetyczną lub oszczędzające energię. Firmy powinny obliczyć swój ślad węglowy i podjąć działania mające na celu jego redukcję. Powinny inwestować w alternatywne źródła energii, które są przyjazne dla środowiska - wylicza Mehmet Bahar.

- Nie czekajmy na działania rządu. Zakręcenie kranu lub zgaszenie niepotrzebnie palącej się lampy ma większe znaczenie niż nam się wydaje - dodaje.

Czytaj więcej

Greccy przedsiębiorcy bliżej turystyki zrównoważonej. Dzięki organizacji branżowej

- Zmiany klimatyczne nie dotykają tylko wybranych regionów, ale są problemem całego świata, dlatego należy szybko wdrożyć zasady zrównoważonego rozwoju. W krótkiej perspektywie zwiększy to nasze koszty, ale w dłuższej przyniesie korzyści całemu krajowi zarówno pod względem marketingowym, jak i świadomości, stawiając nas przed innymi krajami. Programy zainicjowane przez Agencję Rozwoju Turystyki (TGA) są korzystne, ale ich postęp nie jest wystarczająco szybki ani odpowiednio monitorowany - uzupełnia Hakan Saatçioğlu.

Zrównoważoną praktyką z pewnością nie jest powszechne w Turcji wprowadzanie „niepotrzebnych usług” do ofert all inclusive. Robi się to, by uzasadnić wysokie ceny. Przedsiębiorcy będą musieli zrezygnować z tego rodzaju usług, by zmniejszyć koszty.

Zanim Wyjedziesz
Wielkie Muzeum Egipskie otwarte. Na razie na próbę
Materiał Promocyjny
Jak wygląda nowoczesny leasing
Popularne Trendy
Hiszpańskie wybrzeża zarabiają na turystyce najwięcej, ale potrzebują strategii
Popularne Trendy
Coraz więcej fałszywych recenzji hoteli w sieci. Popularna platforma wytropiła 2,7 miliona
Popularne Trendy
Vlogerzy znów zmierzą się w mistrzostwach. Pokażą najciekawsze zakątki Polski
Materiał Partnera
Kroki praktycznego wdrożenia i operowania projektem OZE w wymiarze lokalnym
Popularne Trendy
Komisja Europejska: Google faworyzuje swoje usługi, nie daje szansy konkurencji
Materiał Promocyjny
Suzuki Moto Road Show już trwa. Znajdź termin w swoim mieście