Po wakacyjnej przerwie wróciły konferencje organizowane przez Polską Organizację Turystyczną z poszczególnymi regionalnymi organizacjami turystycznymi. Temat cyklu to „Współpraca, innowacje, turystyka zrównoważona”. Dziesiąte spotkanie eksperci od turystyki wyznaczyli sobie 7 października we Wrocławiu, stolicy Dolnego Śląska.
Dolny Śląsk liderem zrównoważonego rozwoju w turystyce
Najlepszą wiadomość miała dla zebranych Anula Galewska, ekspertka z firmy Travindy, która od roku analizuje dane z regionów i ocenia ich zaawansowanie we wdrażaniu praktyk zrównoważonego rozwoju w turystyce. Z jednej strony zbiera opinie przedstawicieli branży turystycznej, urzędników lokalnych ekspertów związanych z branżą turystyczną, a z drugiej - analizuje dokumenty służące tym środowiskom za drogowskazy w wykorzystywaniu potencjału regionu.
Czytaj więcej
Co to jest turystyka zrównoważona i dlaczego warto przestrzegać jej zasad? Czy sztuczna inteligencja przydaje się w turystyce? Jak województwo lubuskie wykorzystuje swoje położenie, przyrodę i historię do przyciągania turystów? To tylko niektóre pytania, na które odpowiadali sobie uczestnicy pierwszej konferencji „Współpraca-Innowacje-Turystyka Zrównoważona”.
Zdaniem Galewskiej Dolny Śląsk jest, na tle wcześniej odwiedzonych dziewięciu województw, regionem najbardziej zaawansowanym w staraniach o zrównoważenie turystyki. Trzy komponenty - "ochrona i promocja kultury", społeczno-ekonomiczny i środowiskowy - są tu najbardziej zaawansowane. Co nie znaczy, że nie ma tu jeszcze dużo do zrobienia. Uzyskały one odpowiednio noty: 71, 50 i 54 procent (w skali zakładającej ubieganie się o międzynarodowy certyfikat „green destinations”, do uzyskania którego wystarczy 60 procent).
Najgorzej (ale nadal nieźle na tle pozostałych) wypadł komponent czwarty, "zrównoważone zarządzanie". Tutaj Dolny Śląsk uzyskał notę określoną przez ekspertkę na 38 procent.