Pełna nazwa konkursu to „Na wsi najlepiej – 12 dobrych praktyk w turystyce wiejskiej”. POT organizował go drugi raz. Zgłosiło się 169 obiektów związanych z polską turystyką wiejską,m o 47 procent więcej niż przed rokiem. Najwięcej z Małopolski i z Warmii i Mazur.
Kapituła konkursu wybrała czterech zwycięzców w czterech kategoriach i wskazała po dwóch wyróżnionych.
Konkurs ma zachęcać mieszkańców wsi do angażowania się w biznes turystyczny, promując przykłady udanego mariażu turystyki i życia na wsi. – Potencjał wsi jest ogromny, tereny wiejskie zajmują 94 procent powierzchni kraju – mówił podczas uroczystości wręczenia nagród minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Jako atuty polskiej wsi wymienił różnorodną przyrodę, kuchnię, tradycje i kulturę.
– Na obecnych terenach Polski przez wieki mieszkali, a czasem jeszcze mieszkają, oprócz Polaków Żydzi, Niemcy, Holendrzy, Rusini, Litwini, Tatarzy i inne narody i grupy etniczne. Trzeba podtrzymywać te tradycje i mądrze łączyć dawne i obecne czasy – mówił Ardanowski, dodając, że w połączeniu z naturalnymi metodami produkcji, zróżnicowanym krajobrazem i cennym dziedzictwem kulinarnym wieś jest coraz bardziej atrakcyjna jako miejsce wypoczynku. – Jeśli ktoś chce, może spędzać czas na plaży w tłumie w Chorwacji. Ale może też znakomicie wypocząć na wsi, która oferuje ogromne możliwości – podkreślał. Chwalił przedsiębiorców, którzy decydują się na prowadzenie usług turystycznych za ich przedsiębiorczość, otwartość, pracowitość.
Polska Organizacja Turystyczna realizuje projekt, w którym mieści się konkurs i jego promocja, ze środków pozyskanych z Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich. Główne cele tego programu, koordynowanego przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, to poprawa konkurencyjności rolnictwa, zrównoważone zarządzanie zasobami naturalnymi i działania w dziedzinie klimatu oraz zrównoważony rozwój terytorialny obszarów wiejskich.