Na wsi najlepiej – dwunastu nagrodzonych

Folwark Wrzosówka w Karkonoszach, Agroturystyka Pod Jabłonią na Lubelszczyźnie, „Małopolska wieś z tradycją” i Dworek Tradycja na Pomorzu Zachodnim to zwycięzcy tegorocznego konkursu „Na Wsi Najlepiej” organizowanego przez Polską Organizację Turystyczną

Publikacja: 09.08.2019 13:32

Na wsi najlepiej – dwunastu nagrodzonych

Foto: archiwum prywatne, Filip Frydrykiewicz F.F. Filip Frydrykiewicz

Pełna nazwa konkursu to „Na wsi najlepiej – 12 dobrych praktyk w turystyce wiejskiej”. POT organizował go drugi raz. Zgłosiło się 169 obiektów związanych z polską turystyką wiejską,m o 47 procent więcej niż przed rokiem. Najwięcej z Małopolski i z Warmii i Mazur.

Kapituła konkursu wybrała czterech zwycięzców w czterech kategoriach i wskazała po dwóch wyróżnionych.

Konkurs ma zachęcać mieszkańców wsi do angażowania się w biznes turystyczny, promując przykłady udanego mariażu turystyki i życia na wsi. – Potencjał wsi jest ogromny, tereny wiejskie zajmują 94 procent powierzchni kraju – mówił podczas uroczystości wręczenia nagród minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Jako atuty polskiej wsi wymienił różnorodną przyrodę, kuchnię, tradycje i kulturę.

– Na obecnych terenach Polski przez wieki mieszkali, a czasem jeszcze mieszkają, oprócz Polaków Żydzi, Niemcy, Holendrzy, Rusini, Litwini, Tatarzy i inne narody i grupy etniczne. Trzeba podtrzymywać te tradycje i mądrze łączyć dawne i obecne czasy – mówił Ardanowski, dodając, że w połączeniu z naturalnymi metodami produkcji, zróżnicowanym krajobrazem i cennym dziedzictwem kulinarnym wieś jest coraz bardziej atrakcyjna jako miejsce wypoczynku. – Jeśli ktoś chce, może spędzać czas na plaży w tłumie w Chorwacji. Ale może też znakomicie wypocząć na wsi, która oferuje ogromne możliwości – podkreślał. Chwalił przedsiębiorców, którzy decydują się na prowadzenie usług turystycznych za ich przedsiębiorczość, otwartość, pracowitość.

Polska Organizacja Turystyczna realizuje projekt, w którym mieści się konkurs i jego promocja, ze środków pozyskanych z Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich. Główne cele tego programu, koordynowanego przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, to poprawa konkurencyjności rolnictwa, zrównoważone zarządzanie zasobami naturalnymi i działania w dziedzinie klimatu oraz zrównoważony rozwój terytorialny obszarów wiejskich.

Laureaci, oprócz statuetek, dostali wsparcie w działaniach marketingowych i możliwość współpracy z blogerami piszącymi o turystyce. Obiekty wyróżnione w konkursie będą też  przedstawione w folderze, który będzie m.in. wykładany na krajowych targach turystycznych i w siedzibach regionalnych i lokalnych organizacji turystycznych.

— Kandydujące obiekty mają bardzo wysoki poziom – mówi prezes POT Robert Andrzejczyk. – Chcemy, aby Polacy byli coraz bardziej świadomi walorów rodzimej turystyki i szerokiej oferty, którą znajdziemy na wsiach. O tym jak ważny jest to konkurs i jak bardzo potrzebny świadczą wypowiedzi laureatów zeszłorocznej edycji, których po zwycięstwie odwiedziło bardzo wielu nowych gości. Podkreślają oni, że właściciele obiektów na polskich wsiach najbardziej potrzebują promocji.

Kandydaci, właściciele obiektów turystycznych zlokalizowanych na terenach wiejskich w całej Polsce, mogli zgłosić się do jednej z czterech kategorii: wypoczynek u rolnika, wypoczynek na wsi, oferta uzupełniająca wypoczynek na wsi i tradycyjna kuchnia polskiej wsi.  Wnioski oceniała kapituła konkursu, złożona z ekspertów, przedstawicieli Polskiej Organizacji Turystycznej, Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi i Ministerstwa Sportu i Turystyki. Kapituła brała pod uwagę jakość oferty turystycznej, jej innowacyjność, dostępność i „powiązanie z kulturowymi i naturalnymi zasobami wsi”.

LAUREACI KONKURSU

Kategoria – wypoczynek u rolnika

1 miejsce, Folwark Wrzosówka Holiday Home, folwarkwrzosowka.p.

Kameralne i magiczne miejsce ukryte wśród pól i lasów z widokiem na Karkonosze. Dom zachwyca połączeniem najnowszego i rustykalnego wzornictwa, poszanowaniem tradycji i wiejskiej architektury. Goście mają do dyspozycji bogatą ofertę dodatkową: warsztaty kulinarne, wytwarzanie świec zapachowych, opieka nad stadem owiec czy zabiegi na ciało na łonie natury.

2 miejsce, Gospodarstwo Ekoagroturystyczne – zagroda edukacyjna Kamez, kamez.eu

3 miejsce, Siedlisko Leluja, facebook.com/SiedliskoLeluja

Kategoria – wypoczynek na wsi

1 miejsce, Agroturystyka Pod Jabłonią, podjablonia.pl

Położenie gospodarstwa na terenie Kazimierskiego Parku Krajobrazowego sprzyja aktywnemu wypoczynkowi i umożliwia korzystanie z walorów przyrodniczych oraz specyficznego mikroklimatu. Gospodarze wnoszą gościnność, opowieści o lokalnej historii, dostęp do sadu jabłkowego, a także smaczną domową kuchnię opartą na lokalnych produktach.

2 miejsce, Pod Tulipanem i Domek na górce, zawady-oleckie.com

3 miejsce, Chatka Włóczykija, jamna.eu

Kategoria – oferta uzupełniająca wypoczynek na wsi

1 miejsce, Małopolska wieś z tradycją, mot.krakow.pl

Miejsce zachęca do poznawania ludowych tradycji i obrzędów, które są od stuleci kultywowane w tej części Polski. Gospodarze to pasjonaci, ludzie wyjątkowi, otwarci, znający i pielęgnujący historię i tradycję, chętnie spędzający czas z gośćmi, prezentując im lokalne zabytki, folklor i zwyczaje.

2 miejsce, Agroturystyka Polana i Brzozowy Dworek, polana.info.pl

3 miejsce Bieszczadzka szkoła rzemiosła, ginacezawody.pl

Kategoria – tradycyjna kuchnia polskiej wsi

1 miejsce, Dworek Tradycja, dworektradycja.pl

Właścicielka kolekcjonuje stare pomorskie przepisy, piecze, gotuje, zbiera zioła, grzyby, dzikie owoce, robi konfitury, pekluje mięsa, wstawia nalewki i opisuje wszystkie czynności. W kuchni wciąż używane są dawne sprzęty gospodarstwa domowego, m.in. makutry, misy, dzbanki i kubki. W Dworku Tradycja organizowane są festiwale i warsztaty kulinarne.

2 miejsce, Podlaski Szlak Kulinarny, podlaskiszlakkulinarny.pl

3 miejsce, Smakiem Kaszubskiej Żurawiny, na-kaszuby.pl.

Pełna nazwa konkursu to „Na wsi najlepiej – 12 dobrych praktyk w turystyce wiejskiej”. POT organizował go drugi raz. Zgłosiło się 169 obiektów związanych z polską turystyką wiejską,m o 47 procent więcej niż przed rokiem. Najwięcej z Małopolski i z Warmii i Mazur.

Kapituła konkursu wybrała czterech zwycięzców w czterech kategoriach i wskazała po dwóch wyróżnionych.

Pozostało 92% artykułu
Zanim Wyjedziesz
Wielkie Muzeum Egipskie otwarte. Na razie na próbę
Materiał Promocyjny
Boeing stawia na polskich inżynierów
Tendencje
Chorwaci: Nasze plaże znikają, bo obcokrajowcy chcą mieć domy nad samym morzem
Tendencje
Ustka kontra reszta świata. Trwa głosowanie na najlepszy film promocyjny
Materiał Promocyjny
Przewaga technologii sprawdza się na drodze
Tendencje
Poranne trzęsienie ziemi na Krecie. Turyści wyszli bez szwanku
Walka o Klimat
„Rzeczpospolita” nagrodziła zasłużonych dla środowiska